Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραγωγή ΖΝΧ από λέβητα κεντρικής θέρμανσης


deathlok

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

καλημέρα.

η υπάρχουσα κατασταση για ζνχ σε διαμέρισμα είναι ηλιακός συλλέκτης στην ταράτσα και ηλεκτρικός θερμοσίφωνας με μπόιλερ 80lt στο μπάνιο.

Καταχωρώ λοιπόν στην καρτέλα του ΖΝΧ: τοπικός ηλεκτρικός θερμαντήρας ισχύος 3Κw, βαθμού απόδοσης 1, 1 για την συμμετοχή σε όλους τους μήνες, δίκτυο διανομής εσωτερικό και βαθμού αποδόσεως 1 με το σκεπτικό ότι μιλάμε για τοπικό και όχι κεντρικό δίκτυο διανομής ζνχ κάνοντας χρήση της σελ.122 της ΤΟΤΕΕ1 (σε περίπτωση τοπικών μονάδων παραγωγής ΖΝΧ όπου το δίκτυο διανομής είναι μικρό πχ σε κτίρια κατοικιών οι απώλειες δικτύου λαμβάνονται μηδενικές) και στο σύστημα αποθήκευσης εισάγω μπόιλερ 80lt βαθμού αποδόσεως 0,98 (απώλειες 2%).Ακολούθως εισάγω τα στοιχεία του ηλιακού μου συλλέκτη.

Ο ιδιοκτήτης μεταξύ άλλων παρεμβάσεων θα τοποθετήσει ενεργειακό τζάκι νερού συνδεόμενο με τα σώματα για θέρμανση και ζνχ και ηλιακό τριπλής ενέργειας.Πάμε λοιπόν,στην καρτέλα του ΖΝΧ εισάγω:

Στην πρώτη γραμμή: Λέβητας βιομάζας, ισχύος και βαθμού αποδόσεως τους δοθέντες από κατασκευαστή, 1 για την συμμετοχή στους χειμερινούς μήνες.

Στην δεύτερη γραμμή:τοπικός ηλεκτρικός θερμαντήρας ισχύος 3Κw, βαθμού απόδοσης 1, 1 για την συμμετοχή στους θερινούς μήνες.

Δίκτυο διανομής:η κατανάλωση στο διαμέρισμα είναι άνω των 200lt οπότε από πίνακα 4.16 (είναι για κεντρικό ζνχ βέβαια...)και θεωρώντας ότι ο υδαυλικός θα βάλει την μόνωση 9mm σαν του κτιρίου αναφοράς έχω απώλειες 7,7 άρα βαθμό απόδοσης δ.δ 0,923. Πήρα με αυτόν τον τρόπο τον χειρότερο βαθμό απόδοσης που θα είναι το χειμώνα όπου θα έχω ζνχ που θα παράγεται από την καύση του τζακιού και θα αποθηκεύεται στον ηλιακό τριπλής ενέργειας.

Σύστημα αποθήκευσης: εδώ υπολόγισα σταθμισμένο βαθμό απόδοσης:το καλοκαίρι θεώρησα έναν β.α 0,98 (2% απώλειες από τοπικό μπόιλερ που είναι μέσα στο μπάνιο) και τον χειμώνα β.α. 0,88 (5% απώλειες από εναλλάκτη ζνχ και 7% απώλειες από αποθήκευση σε εξωτερικό χώρο που είναι το μπόιλερ του ηλιακού), άρα για 5,5 μήνες χειμώνα και 6,5 μήνες θέρος έχω έναν σταθμισμένο β.α.=0,934.

Σόρυ για το μακροσκελές του θέματος!!!κάποια γνώμη για τα παραπάνω?

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου φαίνεται.

 

"Κεντρικό" δίκτυο λογαριάζεται εφόσον είναι εκτεταμένο. Μόνωση 9mm για το εσωτερικό δίκτυο και τουλάχιστον 13mm για το εξωτερικό (κι άμα το κάνει σφύρα μου). Υποθέτω πως δεν έχεις όδευση πάνω από 20% του δικτύου (από τον ηλιακό τριπλής ως την πιο απομακρυσμένη κατανάλωση) σε εξωτερικό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου φαίνεται.Σε ευχαριστώ για την τοποθέτηση πάνο.

 

"Κεντρικό" δίκτυο λογαριάζεται εφόσον είναι εκτεταμένο. Μόνωση 9mm για το εσωτερικό δίκτυο και τουλάχιστον 13mm για το εξωτερικό (κι άμα το κάνει σφύρα μου)Έχεις δίκιο για την μόνωση εξωτερικά, και για το σφύρα μου :smile: . Υποθέτω πως δεν έχεις όδευση πάνω από 20% του δικτύου (από τον ηλιακό τριπλής ως την πιο απομακρυσμένη κατανάλωση) σε εξωτερικό χώρο.έτσι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τι γίνεται στην περίπτωση που έχουμε ατομικό λέβητα ΦΑ σε διαμέρισμα, ο οποίος εξυπηρετεί και ΖΝΧ όλο το χρόνο;

Για τους θερινούς μήνες ορίζουμε έναν δεύτερο θεωρητικό λέβητα με απόδοση 0,85 (βάσει παρ. 4.8.2.4) ή ορίζουμε ένα μόνο λέβητα με (1) όλους τους μήνες και β.απ. 0,85;

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Ενα μονο λεβητα ολους τους μηνες...

Ο λεβητας ΦΑ λειτουργει ολο το χρονο, οποτε λαμβανεις την αποδοση απο τον κατασκευαστη, ανευ υπερδιαστασιολογησης.

Μην ξεχασεις να επιμερισεις την ισχυ των βοηθητικων συστηματων για τους μηνες που λειτουργει ο λεβητας μονο για παραγωγη ΖΝΧ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Inzaghi, νομίζω το εγχειρίδιο χρήσης λέει σαφώς ότι στην περίπτωση που έχουμε ένα μόνο λέβητα για θέρμανση και ΖΝΧ, στην καρτέλα του ΖΝΧ ορίζουμε δύο συστήματα, ένα αυτό που βάλαμε και στη θέρμανση (με 0 τους θερινούς μήνες) και ένα θεωρητικό με μειωμένο β.απ.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχασεις να επιμερισεις την ισχυ των βοηθητικων συστηματων για τους μηνες που λειτουργει ο λεβητας μονο για παραγωγη ΖΝΧ

 

Γιατί...ο καυστήρας και ο κυκλοφορητής δεν λειτουργούν τους θερινούες μήνες για ΖΝΧ ?

 

Τι επιμερισμό να κάνει αφού αφορά τοπικό λέβητα ? Ότι ισχύει για τους χειμερινούς μήνες ισχύει και για τους θερινούς.

 

Είμαι της άποψης οτι αυτό ισχύει μόνο στους κεντρικούς λέβητες με περισσότερες απο 2 ιδιοκτησίες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο λεμε.

Αν πχ ο λεβητας εχει ισχυ βοηθητικων συστηματων 120W, τοτε εισαγοντας στην καρτελα της θερμανσης 0,12kW βοηθητικα συστηματα, τοτε αυτο αφορα την περιοδο λειτουργιας του λεβητα για θερμανση και ΖΝΧ ταυτοχρονα (κοινη χρηση, ενας κυκλοφορητης, ενας καυστηρας).

Οχι ολο το χρονο.

 

Προσωπικα εισαγω 0,12kW στη θερμανση και 0,055kW στο ΖΝΧ για τους 5,5 μηνες του ετους που δε θερμαινομαι στη Ζωνη Γ αλλα λειτουργει ο λεβητας μου για παραγωγη ΖΝΧ

Το να εισαγω φερ ειπειν 0,12kW στα βοηθητικα της θερμανσης και αλλα 0,12kW στα βοηθητικα του ΖΝΧ σημαινει πρακτικα πως εχω 120W για θερμανση και αλλα τοσα για παραγωγη ΖΝΧ, δυο συστηματα.

Αλλα επειδη εχω εναν κυκλοφορητη και ενα καυστηρα με συνολικη ισχυ 120W, τοτε αυτο το νουμερο ισχυει για θερμανση και παραγωγη ΖΝΧ τους 6,5 μηνες που θερμαινομαι και για τους αλλους 5,5 που παραγω μονο ΖΝΧ, επιμεριζω τους μηνες μονο και εισαγω 0.055kW (γιατι θεωρω πως στο υπολοιπο διαστημα καλυπτομαι απο την ισχυ των βοηθητικων της θερμανσης που πρακτικα θα πρεπει να ναι μεγαλυτερο νουμερο γιατι υπαρχει πολυ μεγλαυτερη λειτουργια καυστηρα και κυκλοφορητη οταν θερμαινεις ενα χωρο για 8-10 ωρες την ημερα απο το να τραβηξεις λιγο ΖΝΧ καποιες φορες την ημερα)

Ετσι το βλεπω εγω τουλαχιστον

 

Καισαρα, αυτο γινεται οταν εχεις λεβητα κεντρικης θερμανσης μονο για θερμανση και παραγωγη ΖΝΧ και το καλοκαιρι διακοπτεται η λειτουργια οποτε θεωρητικα δεν εχεις ΖΝΧ τοτε...

Edited by Inzaghi
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.