Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραγωγή ΖΝΧ από λέβητα κεντρικής θέρμανσης


deathlok

Recommended Posts

@γ.ταφ

Έχεις κατοικία με ένα (1) υπνοδωμάτιο. Επόμένως:

  • Ετήσια κατανάλωση ζ.ν.χ. = 1(υπν.) * 27,38 (m3/υπν./έτος) = 27,38 (m3/έτος)
  • Ημερήσια κατανάλωση = 27,38 (m3/έτος) / 365 (ημέρες/έτος) = 0,075 (m3/ημέρα) = 75 (lt/ημέρα) = Vd
  • Ημερήσιο απαιτούμενο φορτίο Qd = {75 (lt/ημέρα) * 4,18 [kJ/(kg*K)] * 1 (kg/lt) * [(45+273)K - (6,5+273)K]} / 3600 = 3,353 (kWh/ημέρα)
  • Pn = Qd / 5 = 3,353 (kWh/ημέρα) / 5 (h/ημέρα) = 0,6706 kW = 670,6 W

Παρατήρηση: tcw,min = 6,5 oC είναι η χαμηλότερη θερμοκρασία του νερού δικτύου τον μήνα Ιανουάριο, από πίνακα 2.6 για κλιματική ζώνη Γ.

 

@katrmp

Γιώργο 75 (lt/ημέρα) / 50 (lt/άτομο/ημέρα) = 1,5 (άτομο/υπνοδωμάτιο)

 

συνάδελφοι, δεν έχω καταλάβει κάτι στον τύπο υπολογισμού του Qd: το kJ δεν πρέπει να μετατραπεί σε KWh?? (1kJ = 0,000278KWh)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι. Έχω αναλάβει ν κάνω ένα ΠΕΑ για μια μονοκατοικία, και πάνω στο θέμα του ΖΝΧ έχω μπερδευτεί αρκετά. Βλέπετε, ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας είναι ταυτοχρόνως και boiler, οπότε δεν ξέρω τι γίνεται σ'αυτή την περίπτωση. Τι ακριβώς πρέπει να επιλέξω στον τύπο τμονάδας παραγωγής? Μήπως πρέπει να κάνω δύο επιλογές, μία με λέβητα και μία με τοπικό ηλεκτρικό θερμαντήρα, και κατά συνέπεια να διαχωρίσω και τους μήνες που λειτουργεί το καθένα? Δηλαδή το χειμώνα να έχω ΖΝΧ μόνο από το λέβητα και το καλοκαίρι μόνο από τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά έτσι το αντιμετωπίζω

στην περίοδο που έχουμε θέρμανση θεωρώ ότι λειτουργεί το boiler, ενώ τους καλοκαιρινούς μήνες βάζω τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα

Link to comment
Share on other sites

Και για μένα αυτό είναι το πιο λογικό, απλά ήθελα να ρωτήσω και κάποιον που ίσως το έχει αντιμετωπίσει. Σ' ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

 Μήπως πρέπει να κάνω δύο επιλογές, μία με λέβητα και μία με τοπικό ηλεκτρικό θερμαντήρα, και κατά συνέπεια να διαχωρίσω και τους μήνες που λειτουργεί το καθένα? Δηλαδή το χειμώνα να έχω ΖΝΧ μόνο από το λέβητα και το καλοκαίρι μόνο από τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Ναι ακριβώς όπως το περιγράφεις

 

Στη καρτέλα του ΖΝΧ, θα βάλεις 2 σειρές, 1 με λέβητα και 1 με ηλεκτρικό

 

Στους μήνες, θα πειλέξεις για το λέβητα απο ΙΑΝ-ΑΠΡ και ΝΟΕ-ΔΕΚ (αυτό ισχύει για ζώνη Β) και ποσοστό 1 (και 0 στο ηλεκτρικό) και στη γραμμή του ηλεκτρικού απο ΜΑΙ-ΟΚΤ με ποσοστό 1 (και 0 στο λέβητα)

 

Ελπίζω να σου έδωσα να καταλάβεις

 

Δες και τις οδηγίες στο ''Βοήθεια'' του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ στο θέμα ΖΝΧ

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Ωστόσο, επειδή δεν είμαι μηχανολόγος και δεν κατέχω και πολλά επί των διαφόρων εγκαταστάσεων, και επειδή δεν έχω έντυπα μετρήσεων από λέβητες, θερμοσίφωνες, air-condition και τέτοια, δεν έχω ιδέα τι να βάλω στις μετρήσεις με βαθμούς απόδοσης, ισχύ, συντελεστές, δίκτυα κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μας μπλέκεις λίγο, να τα πάρουμε ένα ένα:

 

για τον λέβητα θες φύλλο ελέγχου από καυστηρατζή

δε βάζεις μόνη σου ότι σου έρθει ;)

για τον θερμοσίφωνα δε χρειάζεσαι έντυπα, τα γράφει στην ΤΟΤΕΕ 

για τα a/c τα βλέπεις επιτόπου

όσον αφορά σε β.α. δικτύων, τερματικών κτλ, επίσης μπορείς να τα δεις στην ΤΟΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Φύλλο ελέγχου από καυστηρατζή δεν υπάρχει!!! Ούτε air condition υπάρχουν, απλά τα προτείνω στο σενάριο. Φαντάζομαι πως πρέπει να βρω προδιαγραφές από το Internet... Όσο για τα υπόλοιπα της ΤΟΤΕΕ, οι διάφοροι συντελεστές και οι τύποι με έχουν μπλέξει για τα καλά... Πάντως σας ευχαριστώ πολύ!!

Edited by Depaki28
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.