Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραγωγή ΖΝΧ από λέβητα κεντρικής θέρμανσης


deathlok

Recommended Posts

Οταν το boiler είναι σε απομακρυσμένο χώρο εκτός του διαμερίσματος πάρε τις απώλειες δικτύου από τον πίνακα της ΤΟΤΕΕ1.

Link to comment
Share on other sites

Εντέλει δεν καταλαβαίνω ποια είναι η περίπτωσή σου. Στο μήνυμα #107 λες πως έχεις μεζονέτα, με κεντρικό boiler στο λεβητοστάσιο, το οποίο -όπως διευκρινίζεις στο 109- χρησιμοποιείται μόνο το χειμώνα για την παραγωγή ζ.ν.χ., από έναν λέβητα κοινό για θέρμανση και παραγωγή ζ.ν.χ. Επίσης λες πως όλες οι σωληνώσεις είναι αμόνωτες. Άρα και αυτές του δικτύου που ξεκινά από το boiler και καταλήγει στον ποιο απομακρυσμένο υδραυλικό υποδοχέα (κατανάλωση). Έχεις μόνο μια στήλη που δίνει από συλλέκτες σε κάθε επίπεδο ή περισσότερες από μία;

 

Παρακάτω στο πόστ 116 λες πως έχεις και ηλεκτρικό θερμοσίφωνα. Μάλλον έχεις από έναν για κάθε επίπεδο. Ή όχι; Ή απλώς το καλοκαίρι το κεντρικό boiler δουλεύει με ηλεκτρική αντίσταση, οπότε χρησιμοποιείται το -κεντρικό- ίδιο δίκτυο διανομής με το χειμώνα;

 

Έχω την εντύπωση πως καλά το πήγαινες, με αυτό που έγραψες στο 116 για τον υπολογισμό του σταθμισμένου β.α δικτύου και μάλλον σε μπέρδεψα με το πόστ 117.

Αν ανέβαζες καμιά φωτογραφία ίσως να το ξεμπερδεύαμε.

Link to comment
Share on other sites

" απλώς το καλοκαίρι το κεντρικό boiler δουλεύει με ηλεκτρική αντίσταση, οπότε χρησιμοποιείται το -κεντρικό- ίδιο δίκτυο διανομής με το χειμώνα"

Ναι αυτό έχω. Sorry για τις μπερδευτικές περιγραφές

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Όταν έχω α) αισθητήριο θερμοκρασίας δοχείου ζνχ σε συνδυασμό με:

β) χρονοθερμοστάτη ελέγχου με εξωτερική αντιστάθμιση και ενδείξεις λειτουργία λέβητα με αναμεικτική τριοδη βάνα,

τότε έχω διάταξη αυτόματου ελέγχου ζνχ.

Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα και χρόνια πολλά!

 

Ως πολιτικός μηχανικός έχω λίγες απορίες για το ZNX σε ΠΕΑ:

 

1) Όταν έχω ηλιακό και θερμοσίφωνα (στο πατάρι του λουτρού) στα συστήματα θα βάλω για ΖΝΧ 2 θερμοσίφωνες? Ένα του ηλιακού και έναν που βρίσκεται στο πατάρι του λουτρού? Αν ναι με τι μηνιαία κάλυψη ο κάθε ένας? Απόδοση του συστήματος αποθήκευσης?

 

2) Εφόσον έχω ΖΝΧ από λέβητα και ηλιακό, τι βάζω στα ΖΝΧ? Θερμοσίφωνα (του ηλιακού) και λέβητα πετρελαίου? Η μηναια κάλυψη πως θα κατανεμηθεί? Την απόδοση και την ισχύ του λέβητα για Ζνχ πως θα την υπολογισω?

 

Είναι εκτός γνωστικού και επιστημονικού μου πεδίου γιαυτό και δεν τα γνωρίζω..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

Τον ηλιακό τον προσθέτεις ξεχωριστά. Αν έχεις μόνο ηλεκτρικό θερμοσίφωνα και ηλιακό θα βάλεις τον ηλεκτρικό σαν το μοναδικό σύστημα.

Αν έχεις και λέβητα θα τον προσθέσεις για όσους μήνες λειτουργεί. Τα στοιχεία ισχύος και απόδοασης από το φύλλο ελέγχου, μην ξεχάσεις την υπερδιαστασιολόγηση υπολογίζοντας και τη, μικρή σε σχέση με τη θέρμανση, συνεισφορά του ΖΝΧ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

 

Μία διευκρίνηση ακόμα.Τι γίνεται στην περίπτωση που ΖΝΧ έχω μόνο από ηλιακο? Τσεκάρω την καρτέλα του ηλιακού συλλέκτη στα συστήματα και για ζνχ τι βάζω?

Link to comment
Share on other sites

Αν το boiler του ηλιακού έχει ηλεκτρική αντίσταση, τότε για όλους τους μήνες βάζεις την αντίσταση σαν μέσο θέρμανσης του Ζ.Ν.Χ. και κάλυψη 1 όλους τους μήνες.

Και βέβαια συμπληρώνεις και την καρτέλα των ηλιακών.

Δες τη βοήθεια του προγράμματος. Είναι αρκετά κατατοπιστική.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.