Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραγωγή ΖΝΧ από λέβητα κεντρικής θέρμανσης


deathlok

Recommended Posts

dib το δοχείο είναι στο πατάρι. Αν ήταν στο λεβητοστάσιο τι θα άλλαζε ?

 

hcamp, τι εννοείς αν "βγάζει" το Pgen ? Και Αν προσθέτω την ισχύ του ΖΝΧ , ποια έιναι αυτή ??

Link to comment
Share on other sites

dib το δοχείο είναι στο πατάρι. Αν ήταν στο λεβητοστάσιο τι θα άλλαζε ?

 

αν είναι στο λεβητοστάσιο, προσθετεις στην θερμ. ισχύ του λέβητα και την θερμ. ισχύ του boiler

 

τώρα που είναι στο πατάρι, δεν ξέρω πως γίνεται γιατί δεν μου έχει τύχει, ίσως κάποιος συνάδελφος να του έχει τύχει και να γνωρίζει

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις τον έλεγχο υπερδιαστασιολόγησης, στην ισχύ που βγάζεις με τον τύπο προσθέτεις την ισχύ για ΖΝΧ.

 

Η ισχύς όμως του λέβητά σου και αυτό που θα καταχωρήσεις στο πεδίο της ισχύος είναι η ισχύς Pm από το φύλλο καυσανάλυσης.

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση στο #81 ! Δοχείο δεν υπάρχει ούτε στο πατάρι ουτε στο λεβητοστάσιο. Γίνεται να έχει ΖΝΧ απευθειας απο το λεβητα, οταν αυτος δουλευει, χωρις συστημα αποθηκευσης...????

 

Το σπίτι διαθετει και ηλιακό με σύστημα αποθηκευσης. Το δοχείο λέει οτι ειναι 4000W. Aυτή η ισχύς είναι μόνο του ηλιακού ? Την ισχύ που θα προσθέσω στο ΖΝΧ δεν καταλαβαίνω ποια θα είναι !

 

Συγχωρείστε με για τη δυσκολία μου να καταννοήσω αλλα αν δεν είσαι μηχανολόγος όλα αυτά σε δυσκολεύουν ενδεχομενως μεχρι να καταννοήσεις τις διαφορές σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Αν έπαιρναν ΖΝΧ κατ' ευθείαν από το δίκτυο θέρμανσης θα το είχες καταλάβει. Οι ένοικοι θα ήταν νεκροί.

 

Ή δεν έχει καθόλου ζνχ που παράγεται από μπόιλερ με το δίκτυο θέρμανσης ή το μπόιλερ του ηλιακού είναι 3πλής ενέργειας (σερμπαντίνα από δίκτυο θέρμανσης, ηλεκτρικό, από ηλιακό συλλέκτη).

 

Εσύ τι έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Η ιδιοκτήτρια μου είπε οτι έχει ζεστό νερό από το καλοριφερ και ηλιακο θερμοσιφωνα τον οποίο και είδα με τα μάτια μου. Ρωτησα αν εχει ηλεκτρικο, αλλα μου ειπε οχι. Και στο παταρι δεν είδα κανενα δοχείο. Εκτος και αν έχει στο λεβητοστάσιο και δεν το πρόσεξα.Αν δεν έχει, σημαίνει ότι το δοχείο του ηλιακού ζεσταίνεται και από το νερό του λέβητα ?? Είνα δηλαδή διπλής ενέργειας ( λέβητας και ηλιακό) με ένα δοχείο αποθήκευσης ?? Το μποιλερ του ηλιακου δεν μπορει να ειναι διπλής ενεργειας δλδ ?

Edited by lenaki85
Link to comment
Share on other sites

Αφού λέει οτι έχει ζεστό νερό απο τον λέβητα (ο ηλιακός), θα πρέπει να είδες 5 σωλήνες συνδεδεμένες στο δοχείο του ηλιακού, συνεπώς είναι 3πλης ενέργειας (λέβητας-ηλεκτρικό-ηλιακό), είδες 5 σωλήνες ?

Τα 4000W που αναφέρεις, είναι η ηλεκτρική αντίσταση στο δοχείο του ηλιακού

 

Αν είναι 2πλης ενέργειας (ηλεκτρικός - ηλιακός) δεν θερμαίνεται απο τον λέβητα

 

το τι της είπαν της ιδιοκτήτριας σου όταν έβαλαν το ηλικαό, είναι άλλο θέμα (μπορεί να της πούλησαν 3πλης ενέργειας και να της έβαλαν 2πλης)

 

Συνεπώς, στο υπολογισμό της θερμικής ισχύος του λέβητα της πολυκατοικίας για υπερδιαστασιολόγηση, δεν προσθέτεις τίποτα, λαμβάνεις τη θερμική ισχύ που είδες στο ταμπελάκι του λέβητα και ενδεχομένως να είναι γραμμένο στο φύλλο ελέγχου καυσαερίων (υποθέτω)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον dib δεν έχει ηλεκτρική γραμμή στο μπόιλερ παρόλο που έχει ηλεκτρική αντίσταση.

 

lenaki και βέβαια γίνεται. Αν είναι έτσι τότε θα βάλεις το χειμώνα μια γραμμή στην καρτέλα του ΖΝΧ με τα στοιχεία του λέβητα, όπως και στη θέρμανση. Δηλαδή ισχύ λέβητα και β.α., ότι και στη θέρμανση από φύλλο ελέγχου, 1 για τους μήνες του χειμώνα. Αν ο ηλιακός είναι απομακρυσμένος θα χρησιμοποιήσεις τον πιν. 4.16 παίρνοντας υπόψη την διέλευση των σωλήνων ΖΝΧ (από εξωτ. χώρο>20% τότε +20% στις απώλειες) καθώς και την μόνωση των σωλήνων.

Για το μπόιλερ στον β.α. θα πάρεις υπ' όψιν σου ότι βρίσκεται σε εξ. χώρο (7% αντί για 2% πλευρικές απώλειες).

 

Για τους καλοκαιρινούς μήνες θα βάλεις ηλεκτρική αντίσταση, παρόλο που δεν την χρησιμοποιεί για να βγάλεις 1 σε όλους τους μήνες του χρόνου.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

1.όταν έχω ξεχωριστό λέβητα για ζνχ θα κάνω και εκεί έλεγχο υπερδιαστασιολόγησης και την ισχύ του κυκλοφορητή θα την βάλω στα βοηθητικά ολόκληρη, έτσι?

2. μόνο για την υπαρξη κυκλοφορητή κλικάρω αυτοματισμούς στο Ζνχ ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.