Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραγωγή ΖΝΧ από λέβητα κεντρικής θέρμανσης


deathlok

Recommended Posts

ΔΚ3 σελ 29

"Πρέπει να ορίζεται οπωσδήποτε και η απόδοση του δικτύου διανομής.....κτλ"

Από την στιγμή που δεν ξεχωρίζει ατομικό με κεντρικό boiler για ΖΝΧ θεωρώ ότι τα "θεωρεί" ίδια ως προς το δίκτυο διανομής....

 

Υ.Γ.

Στην δική μου λογική πάντως και εγώ έτσι τα θεωρώ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι, παντως αν και η λογικη του hkamp μου φαινεται σωστη, να μην υπολογιζεται το κομματι απο το λεβητα ως το boiler στο διαμερισμα γιατι οι απωλειες του εχουν υπολογιστει ηδη στη θερμανση, μεχρι τωρα εγω προσωπικα εφαρμοζα οτι και ο pggiotas.

Δηλαδη κανονικα απωλειες δικτυου διανομης για το ΖΝΧ απο τη μοναδα παραγωγης (λεβητας) ως την καταναλωση.

Υπολογιζοντας τα λιτρα που καταναλωνονται απο ΟΛΗ την οικοδομη (η τελος παντων απο ολους τους χωρους των οποιων οι αναγκες καλυπτονται απο το λεβητα μας) και υπολογιζοντας τις απωλειες, αναλογως με το αν το δικτυο ηταν μονωμενη η αμονωτο.

 

Αν πιασουμε το σημειο που μας ενδιαφερει ΜΟΝΟ το τμημα απο το boiler ως την καταναλωση, παλι θα υπολογισουμε απωλειες του δικτυου διανομης κι ας ειναι μικρο το δικτυο ή θα τις αγνοησουμε και θα βαλουμε μοναδα?

Και αν τις υπολογισουμε, προφανως θα μας απασχολησει η ημερησια παραγωγη ΖΝΧ του διαμερισματος μας και οχι της ολης οικοδομης?

 

Μπερδευτηκα και εχω να βγαλω ΠΕΑ ως το βραδυ με boiler...

 

EDIT Βαθμο αποδοσης του λεβητα για παραγωγη ΖΝΧ που δουλευει προφανως χειμωνα θα βαλουμε αυτον που προεκυψε απο αναλυση καυσαεριων Χ υπερδιαστασιολογηση ή μονο τον της αναλυσης καυσαεριων?

Μεχρι στιγμης αφηνω ιδιο β.α. για θερμανση και ΖΝΧ

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Το τμήμα από το κάθε ατομικό boiler ως τις καταναλώσεις, προσωπικά, το θεωρώ "μικρό" οπότε μηδενικές απώλειες. Αυτό καταλαβαίνω από την ΤΟΤΕΕ η οποία όταν μιλά για απώλειες δικτύου στην 4.8.3 και στον πίνακα 4.16 αναφέρετε σε κεντρικά δίκτυα διανομής (του ΖΝΧ και μόνο).

Για το β.α του λέβητα που δουλεύει μόνο τους χειμερινούς μήνες, θεωρώ τον ίδιο με αυτόν της θέρμανσης (ngen = ngm * ng1 * ng2) και για την παραγωγή ΖΝΧ.

 

Να βάλω ένα άλλο θέμα με τα δίκτυα ΖΝΧ. Ας υποθέσουμε ότι έχουμε έναν ξεχωριστό λέβητα, αποκλειστικά για την παραγωγή ΖΝΧ, χωρίς όμως κεντρική παραγωγή (κεντρικό boiler) αλλά με τοπικά boiler. Σε αυτή την περίπτωση, νομίζω πως σαν απώλειες δικτύου θα έπρεπε να πάρουμε αυτές του δικτύου διανομής θερμού μέσου προς τους τοπικούς εναλλάκτες (επομένως χρήση του πίνακα 4.11) και όχι τα επιμέρους δίκτυα διανομής ΖΝΧ. Γιατί στην ουσία οι απώλειες εκεί υπάρχουν. Θα ήθελα τις γνώμες σας. Το ξέρω ότι είναι off topic αλλά είπα να μην ανοίξω καινούργιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω ένα άλλο θέμα με τα δίκτυα ΖΝΧ. Ας υποθέσουμε ότι έχουμε έναν ξεχωριστό λέβητα, αποκλειστικά για την παραγωγή ΖΝΧ, χωρίς όμως κεντρική παραγωγή (κεντρικό boiler) αλλά με τοπικά boiler. Σε αυτή την περίπτωση, νομίζω πως σαν απώλειες δικτύου θα έπρεπε να πάρουμε αυτές του δικτύου διανομής θερμού μέσου προς τους τοπικούς εναλλάκτες (επομένως χρήση του πίνακα 4.11) και όχι τα επιμέρους δίκτυα διανομής ΖΝΧ. Γιατί στην ουσία οι απώλειες εκεί υπάρχουν. Θα ήθελα τις γνώμες σας. Το ξέρω ότι είναι off topic αλλά είπα να μην ανοίξω καινούργιο θέμα.

 

Εχω την αίσθηση από ότι έχω διαβάσει γενικότερα ότι δηλώνεις ένα σταθμισμένο δίκτυο(βάσει μεταφερόμενης ισχύος) ή το χειρότερο ποιοτικά από τα δύο.

 

Συγχωρέστε μου την απλοικότητα της σκέψης αλλά όλα αυτά μου θυμίζουν παλιες στατικές μελέτες, που ενώ λύνανε με το χέρι επίπεδα πλαίσια με beton Kalender(αγνοούσανε απλοποιητικά δηλ. την συμβολή των εγκάσιων στοιχειων) εν τούτις ήταν υποχρεωμένοι να κάνουν ακριβείς υπολογισμούς μέχρι 2ου δεκαδικού.

 

Παντως θεωρώ ότι το δίκτυο ΖΝΧ είναι από το δοχείο παραγωγής μέχρι την κατανάλωση και τις απώλειες τις σταθμίζεις ανάλογα με την περίπτωση...απλά αν πέσει ως θέμα στις εξετάσεις να δούμε ποιος θα απαντήσει...

Link to comment
Share on other sites

Ναι σαν δίκτυο διανομής ΖΝΧ αυτό ορίζεται. Ωστόσο, κάπου και κάπως θα πρέπει να υπολογιστούν και οι απώλειες του δικτύου του θερμικού μέσου από τη μονάδα παραγωγής ως τον εναλλάκτη. Τέτοιο πεδίο δεν υπάρχει στην καρτέλα του ΖΝΧ, όμως κάπως θα πρέπει να υπολογιστούν αυτές οι απώλειες. Και στο παράδειγμα που έφερα πριν δεν είναι διόλου αμελητέες.

Να τις υπολογίσουμε σταθμισμένες (κλειστό δίκτυο μέχρι τον κεντρικό εναλλάκτη ή τους τοπικούς εναλλάκτες, με χρήση του πίνακα 4.11 και χρήση του πίνακα 4.16 για το δίκτυο διανομής του ζεστού νερού χρήσης); Εντάξει, αλλά στάθμιση με ποιο τρόπο;

 

Υ.Γ.: Τι κάθομαι και σκάω; Για 2€ /m2 ανώτατη αμοιβή;

Link to comment
Share on other sites

Πάνο, αν δεις δίκτυο τέτοιο, θα είναι περίπτωση. Δηλαδή να βάλει κάποιος ανεξάρτητο λέβητα για ΖΝΧ και αντί για κεντρική παραγωγή να δίνει με αυτόν τοπικά μπόιλερ. Λίγο απίθανο.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Οι απώλειες στις μονάδες αποθήκευσης όταν έχουμε boiler είναι 2% από θερμικές πλευρικές απώλειες (εσωτερικός χώρος) και 5% λόγω του εναλλάκτη.

Το καλοκαίρι συνήθως ο εναλλάκτης δεν δουλεύει έτσι δεν είναι (εκτός αν έχουμε φυσικό αέριο). Μπορούμε να σταθμίσουμε τότε τις απώλειες του εναλλάκτη στο 2.5% σε ετήσια βάση οπότε οι απώλειες λόγω αποθήκευση να είναι 4.5%;

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να κάνουνε το πρόγραμμα ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ να το κάνει από μόνο του, θα σου πρότεινα να το βάζεις 7%.

Edited by hkamp
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα σταθμιζω τοσο τις απωλειες δικτυου οσο και του συστηματος αποθηκευσης με 7% για τους 7 μηνες που δουλευει ο λεβητας και 2% για τους εναπομειναντες 5 που λειτουργει ως θερμοσιφωνας...

Το οτι το προγραμμα του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ δεν το εχουνε ρυθμισμενο να δουλευει στο ΚΑ ετσι, δεν ειναι δικο μου θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.