Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

η διαδικασια ειναι η εξης:

 

εσυ κανεις μια αιτηση για την αγγελια που σε ενδιαφερει στελνοντας το CV σου...

 

η εταιρεια αν ενδιαφερεται σε πρωτη φαση επικοινωνει μαζι σου για ενα τηλεφωνικο interview...καλο ειναι να μην τους δωσεις πολυ θαρρος με το καλημερα γιατι παντα οπως λεει και ο νομος του Μερφυ το τηλεφωνημα θα γινει την πιο ακυρη στιγμη...

 

αν μπορεις να μιλησεις και εισαι προετοιμασμενος εχει καλως αλλιως ζητα ευγενικα να σε ξανα καλεσουν μετα απο μια ωρα...

 

κατα την διαρκεια της συνομιλιας σου κανουν διαφορες αναγνωριστικες ερωτησεις και στη συνεχεια αν ψηθουν σου ζητουν συνεντευξη απο κοντα... εσυ δικαιουσα να ζητησεις να σου βαλουν τα εισιτηρια ... ειδικα αν φαινεται οτι εισαι νεος και χωρις προυπηρεσια μπορεις να το ζητησεις σαν μια βοηθεια για το ξεκινημα της καριερας σου ....

 

εγω το εχω κανει 2 φορες.. την 1η μου πληρωσαν και το ξενοδοχειο, την 2η μου κανονισαν να φυγω αυθημερον αλλα επειδη μου φανηκε τεραστια ταλαιπωρια πληρωσα μια μερα ξενοδοχειο...

 

αυτα βεβαια εγιναν πριν 3 χρονια... τωρα οι εποχες εχουν αλλαξει καπως αλλα μην διστασεις να ζητησεις τα εισιτηρια... υπαρχουν και αποψεις που λενε οτι αν ειναι σοβαρη εταιρεια θα σε βοηθησουν αν οχι... μην πας πουθενα !!!

 

 

Συμπληρωστε την ειδικοτητα σας στο προφιλ σας παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για εργασία στην Γερμανία γνωριζει καποιος;

Γενικα για να εργαστει καποιος εξωτερικο

απο γραφειοκρατικα τι χρειαζεται (επικυρωση πτυχιων,Τεε, ΤΣΕΜΕΔΕ κτλ)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κάνοντας ένα πρόχειρο search στο google για δουλειά στο εξωτερικό βλέπω ότι υπάρχει αρκετή ζήτηση στο Ηνωμένο Βασίλειο αυτή την περίοδο.

 

Ας μας πει κάποιος που έχει ζήσει ή ζει στην Αγγλία, αν τα χρήματα που αναφέρονται είναι καλά ως ετήσια αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

αν μενεις εκτος Λονδινου ή εντός Λονδινου αλλα σε περιεργη περιοχη, και κανεις οικονομικη ζωη (και φυσικα δεν εχεις οικογενεια και παιδια) τοτε ψιλοοριακα μπορει να βγαινεις. Μιλαμε για να σε παρουν σε δουλεια με μικρη εμπειρια.

 

Εχουν πεσει παρα πολυ οι μισθοι στην Αγγλια λογω υπερπροσφορας - δεν ειναι βεβαια τα γελοια νουμερα τα ελληνικα αλλα επειδη εκει ολα πληρωνονται και δεν εχει κανεις να μεινει στο μπαμπα ή στη θεια, τα λεφτα ερχονται ισα βαρκα ισα νερα. Αμα βεβαια κατσεις 10 χρονια και εισαι απλα φιλοτιμος και εργατικος (ασε το να ειναι καποιος πραγματικα καλος) τοτε ο μισθος σου θα ειναι εντυπωσιακος και σιγουρα αρκετος για πολυ καλη και αξιοπρεπη ζωη.

 

Για αρπαχτες 2-5 ετων μην κοιτατε αγγλιες, γερμανιες κλπ. Πιο κατω να παει το ματι σας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

giorgos1980 η ζήτηση για μηχανικούς στο ΗΒ έχει πέσει πολύ τον τελευταίο καιρό...κι αυτοί κρίση έχουν...ήδη έχω υπόψη μου πολλούς Έλληνες και μη που έχασαν τη δουλειά τους...

 

Το Google δυστυχώς μου φαίνεται παραπλανητικό σε αυτό τον τομέα...

 

Βέβαια γιατί να μην το προσπαθήσεις;

 

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

για να σε παρουν στην αγγλια θα πρεπει ή να εχεις σπουδασει εκει ή καλυτερα να ζεις εκει. ουρανοκατεβατο απο ελλαντα σε λονδινο δεν θα σε παρουν - μονο τη γλωσσα να σκεφτουν και το οτι μπορει να σε πιασουν τα ψυχολογικα σου μεσα σε 6 μηνες και να σου λειπει ο μουσακας, δεν το κανουν.

 

και προσεξτε τη διαφορα της σοβαρης χωρας: αν πεις οτι θα δουλεψεις για πολυ λιγα λεφτα, θα σκεφτουν οτι εισαι ασχετος και δεν θα σε προτιμησουν....οι συγκρισεις δικες σας.

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε στην Αγγλία οι 30 πρώτοι έβρισκαν δουλειά σε 1 μήνα. Ειχαμε τις ημερες εργασίας με τους τελειόφοιτους και γινόνταν πανικός. Βλέπαμε Stanley Morgan vs ARUP να κυνηγάνε παιδί που έκανε ενα μάστερ σε κόπωση μεταλλικών κατασκευών με πεπερασμένα και να του τάζουν χρήματα, ταξίδια, κλπ. Με έπαιρναν τηλέφωνο για να στείλω φοιτητές για το καλοκαίρι με 1500 λίρες τον μήνα. Εδω και 3 χρόνια τα ψέματα τελείωσαν, οι φοιτητές απλά δεν γίνονται μηχανικοί διότι δεν ζητάνε κανέναν. Στην Αμερική υπήρχε μια χρυσή εποχή (1985-2001) που οι εργολάβοι δούλευαν με 300% κέρδος. Να σε παρακαλάνε να το κάνεις. Πολλοί βρέθηκαν τρελά πλούσιοι σε ενα χρόνο. Μιλάμε για λεφτά όχι για ψίχουλα. Ήξερα εταιρία που έβγαλε με 8 άτομα 1,2 Εκ σε δύο χρόνια. Η VEctor Corrosion έκανε τζίρο 35-50 Εκ για την πλάκα τους. Μιλάμε για εταιρία με 35 άτομα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μας λετε οτι καποιοι που θελουν να βρουν εργασια εξωτερικο θα δυσκολευτουν πολυ να το πετυχουν..και το πλεον πιθανο ειναι να μην το πετυχουν καθολου εκτος εαν διαθετουν προσοντα πρωτης γραμμης..

 

τουλαχιστον μπορει καποιος να γραψει για μια χωρα που ενας νεος μηχανικος εχει ελπιδα να βρει κατι αξιοπρεπες?δεν μπορει θα υπαρχει μια..να κινηθουμε προς τα εκει βρε παιδι μου γιατι τα μυνηματα του στυλ καποτε στην αμερικη και στην αγγλια υπηρχαν χρυσες εποχες δεν βοηθανε και πολυ..μονο ριχνουν ψυχολογικα καποιον που θελει να κυνηγησει το ονειρο του..

 

τουλαχιστον πειτε μας που να ψαξουμε και οχι που να μην ψαξουμε..οχι που υπηρχαν χρυσες εποχες και ναοι του σολομωντα..αυτο θεωρω εγω βοηθεια..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική γνώμη.

 

Δεν νομίζω σε θέματα δουλειάς να μπορεί να υπάρξει αξιόπιστη απάντηση από κανένα γιατί η δουλειά, δεν είναι σπουδές που ξέρεις λιγο πολύ την πολιτική ιδρυμάτων είτε εσωτερικού είτε εξωτερικού.

 

Είναι ηλίου φαεινότερον ότι υπάρχει κρίση, αλλά δε χρειάζεται να τα παίρνουμε και τις μετρητοίς ό,τι αναφέρεται εδώ μέσα γύρω από τις δουλειές.

 

Ο καθένας που θέλει να ορίζει τη μοίρα του δεν περιμένει τον άλλο να του πει τι θα κάνει, αλλά αποφασίζει ο ίδιος.

 

Με αυτό κατά νου, νομίζω ότι για όποιον μηχανικό ενδιαφέρεται να αξιοποιήσει ότι έμαθε, δύσκολο να το κάνει στην Ελλάδα για τα επόμενα 3-4 χρόνια. Το respect των ελληνικών πανεπιστημιων δε μας βοηθάει έξω´ πράγμα το οποίο είναι πολύ φανερό.

 

Νομίζω όποιον τον ενδιαφέρει να δουλέψει έξω, ας ψάξει από Ελλάδα από αγγελίες κτλ. Αν δεν δώσει συνέντευξη πουθενά, ας νοικιάσει έξω για ένα διάστημα πχ στην αγγλία και με καθημερινό κυνήγι κάτι θα γίνει.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Bασικά η εντύπωση αυτή σχηματίστηκε βλέποντας link όπως αυτό για παράδειγμα

 

http://www.newscientistjobs.com/jobs/browse/mechanical_engineering-europe.htm

 

Πάντως προσωπικά θεωρώ ότι από το ''χιλιαρικάκι'' της Αθήνας(αντε και λίγο παραπάνω) είναι προτιμότερο να ψαχτεί κάποιος για εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.