Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με ογκομέτρηση δεξαμενής


coolio

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

θα ήθελα την γνώμη σας για ένα παράδοξο που μου εμφανίζεται κατά την ογκομέτρηση μίας δεξαμενής. Έχω μία κυλινδρική δεξαμενή με διάμετρο 1 μέτρο η οποία σύμφωνα με τον υπολογισμό της διατομής της θα έπρεπε να χωράει 0,785 λιτ ανά χιλιοστό. Παρολαυτά κατά την μέτρηση του περιεχομένους της με ένα ροόμετρο βγαίνει ότι περιέχει 0,755 λιτ ανά χιλιοστό. Το αποτέλεσμα είναι ότι αντί να χωράει 540λιτ (όπως είχε σχεδιαστεί) χωράει 520λιτ. Ο κατασκευαστής του ροόμετρου δίνει ακρίβεια +-1% η οποία όμως δεν δικαιολογεί την παραπάνω απόκλιση που πλησιάζει το 4%. Η μέτρηση έγινε με νερό του δυκτίου ύδρευσης 3 φορές και με 2 διαφορετικά ροόμετρα. Οι μετρήσεις ήταν ίδιες με πολύ μεγάλη ακρίβεια.

 

Τι κάνω λάθος? Ποιον παράγοντα δεν λαμβάνω υπόψη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η δεξαμενή έχει νεύρα δυσκαμψίας;

 

Αν ναι, έχει υπολογιστεί ο όγκος τους;

 

Το π με πόσα δεκαδικά το πήρες στους υπολογισμούς σου;

 

Το ροόμετρο είναι σχεδιασμένο για το ρευστό που αποθηκεύεις ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Η δεξαμενή έχει διπλό τοίχωμα με πολυουρεθάνη.

Ο κάδος είναι ίδιος παντού αφού μετρώντας το ύψος ανα 50λιτ είχα ακριβώς το ίδιο Δh στο δοχείο.

Το π το υπολόγισε το autocad και οι τιμές που έβαλα είναι απλοποιημένες.

Και τέλος το ροόμετρο είναι κατάλληλο καθώς γεμίζω με νερό και όχι κάτι παράξενο.

 

Το πάχος της λαμαρίνας δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο αφού μιλάμε για διατομή 1000mm και πάχος 1,5mm.

Η διαφορά στην επιφάνεια είναι της τάξης του 0,3% ανά χιλιοστό. Επίσης για να έχω την επιφάνεια που βγάζω εμπειρικά θα έπρεπε η διατομή μου να ήταν 980mm. Η διαφορά είναι πολύ μεγάλη. Κάπου αλλού είναι το θέμα πέρα από τις διαστάσεις της κατασκευής αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω. Σκεφτόμουνα κάποια διόγκωση του νερού με την θερμοκρασία αλλά και πάλι έχω νερό βρύσης άρα δεν έχει μεγάλη απόκλιση.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

το ροόμετρο είναι σωστά τοποθετημένο; έχει τις κατάλληλες αποστάσεις από καμπύλες; μήπως το νερό που μετρά περιέχει και αέρα; μήπως η παροχή είναι μικρή σε σχέση με την ονομαστική; τι τύπου είναι;

Edited by nvel
Link to comment
Share on other sites

...

Έχω μία κυλινδρική δεξαμενή με διάμετρο 1 μέτρο η οποία σύμφωνα με τον υπολογισμό της διατομής της

...

Την διάμετρο (1 μέτρο) της δεξαμενής το μέτρησες στο χώρο που είναι τοποθετημένη και την θερμοκρασία χώρου που έχει εκεί?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν αντιλαμβάνομαι πλήρως την μορφή της δεξαμενής, συμπίεση της πολυουρεθάνης κατά την πλήρωση, θα μπορούσε να είναι η απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και καλό μήνα,

 

Η δεξαμενή είναι κυλινδρική κάθετα τοποθετημένη και ανοιχτή από το πάνω μέρος και η έξοδος γίνεται από τον πάτο. Κάτι σαν κουβάς. Οι διαστασεις είναι μετρημένες στην θέση της δοκιμής, αν και η διαφορά από την διαστολή λόγο θερμοκρασίας είναι αμελητέα σε σχέση με την απόκλιση που έχω. Οι διαστάσεις είναι επιβεβαιωμένες και είναι την στιγμή της δοκιμής.

Το ροόμετρο μετράει απο 10-100 L/m και η παροχή μου είναι 35-40. Δεν περνάει αέρας αφού η έξοδος γίνεται από τον πάτο. Και οι τιμές είναι επιβεβαιωμένες 3 φορές καθώς στο λάστιχο που γέμιζα την δεξαμενή είχα ένα ροόμετρο στην βρύση και ένα στην άκρη του σωλήνα και έδειξαν σχεδόν την ίδια συνολική ποσότητα με αυτή που μέτρησα κατά το άδειασμα από όπου και πήρα πιο αναλυτικές μετρήσεις. Η απόκλιση ήταν 1-2 λιτρα στα 500.

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω από που βγαίνει η διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Κάποια από τις μετρήσεις είναι λάθος, η φύση δεν επαναστάτησε ακόμα να φουσκώνει τον όγκο της κατά το δοκούν, όποτε κάπου υπάρχει κατασκευαστικά σφάλμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.