Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή τοπογραφικού


Recommended Posts

Συνάδελφε, δεν υπάρχει περίπτωση να πας σε πολεοδομία τοπογραφικό για οικοδομική άδεια και να μην αποτυπώσεις όμορα! Εκτός και αν η πολεοδομία ειναι κουκουρούκου (υπάρχει και αυτή η περίπτωση).

 

Ασχέτως προδιαγραφών, ο καθε υπάλληλος που τα ελέγχει ζητάει ότι του καπνίσει. Ασε που με το ΝΟΚ πλέον, θαρρώ πως χρειάζεται ένα σωρό λεπτομέρειες ακόμη (απ'οτι ακούω).

Link to comment
Share on other sites

1. ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΩΝ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΩΝ

1.1 ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΠΕΡΙΟΧΕΣ.

Το τοπογραφικό διάγραμμα προκύπτει από επακριβή αποτύπωση και περιλαμβάνει οπωσδήποτε:

α) Το οικόπεδο που πρόκειται να κτιστεί η οικοδομή.

'Οταν υπάρχουν όμορα οικόπεδα με υλοποιημένα όρια για τα οποία ο μελετητής διαπιστώνει ότι δεν είναι οικοδομήσιμα ή υπάγονται στο Αρθ-25, παρ.1 του Ν-1337/83 απαιτείται η αποτύπωση και ο χαρακτηρισμός τους.

Επίσης απαιτείται η αποτύπωση των ομόρων οικοπέδων και των κτισμάτων τους όταν αυτά εμπίπτουν στην παρ.3 του Αρθ-9 του ΓΟΚ/85.

Link to comment
Share on other sites

Για εντός οικισμού δεν χρειάζεται όμως αποτύπωση ομορων.

 

Επομένως για να πάρει το ΤΕΕ το 2% της νόμιμης αμοιβής, για εντός οικισμού θεωρούμε μόνο α)επιφανεια β)πολυγωνομετρια

 

"προσδιορισμός οικοδομικής ή ρυμ γραμμής" δεν έχω χρεώσει μέχρι τώρα και έχω ρωτήσει παλιους συναδέλφους με αρκετές άδειες, και μου εχουν πει ότι χρεωνουν μόνο επιφάνεια στα τοπογραφικά.

 

ουτε επιπλεον χρεωση για την εξάρτηση χρειαζεται από οτι κατάλαβα.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στα κτιριακά έργα έχει επιλογη για τα τοπογραφικά, Αποτύπωση κτηματογράφηση με υψόμετρα 1:200 ή 1:500 για εντός σχεδίου/οικισμού.

 

Ποιά είναι η αντίστοιχη επιλογή όταν πρόκειται για Τοπογραφικό εργο?

Link to comment
Share on other sites

Eννοείς αμιγώς τοπογραφικές εργασίες μέσα απ'το σύστημα;

 

Αν ναι, αναλόγως, για εντός σχεδίου 1:200 και εκτός 1:500. Για συνήθεις τοπογραφικες εργασίες και Ο.Α. εν γένει. Δε θυμάμαι τόσα χρόνια να ξεφυγα απο 1:200 και 1:500.

Link to comment
Share on other sites

ναι για αμοιγώς τοπογραφικές εργασιες, αλλά τι ακριβώς επιλέγουμε?

εχει πολλες επιλογες, π.χ. ταχυμετρικη αποτυπωση κατοικημενων περιοχών, πυκνον, προσαύξηση λογω κλίσης

Ποιά είναι η απλή επιλογή που χρησιμοποιούμε όταν βάζουμε τοπογραφικό για Ο.Α., για να βάλω την ίδια ακριβώς εργασία και για μελέτη τοπογραφικού για τακτοποίηση

 

στο εμπορικό πρόγραμμα που έχω, όλες οι επιλογές στις αμιγώς τοπογραφικές μελέτες είναι 1:500 και πάνω. Δεν έχει 1:200, παρά μόνο στην επιλογή τοπογραφικού για Ο.Α.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Τα ειπαμε και πιο πάνω. Εγώ για Ο.Α. εντός σχεδίου, εβαζα και τα 4 που εβγαζε απ'το "κτιριακά" στο "μελέτη-τοπογραφικό εντός σχεδίου".

 

Δεν υπάρχει ρε σύ Παύλε απλή και σύνθετη. Βάλε οτι προβλέπεται! Και στο τελος βάλε τη συμφωνηθείσα!

 

Σιγουρα θα βάλεις "πολυγωνομετρία", "αποτύπωση κτηματογραφηση με υψόμετρα 1:200"

 

Για 4014, θαρρώ πως τα υπόλοιπα "αποτύπωση ομόρων" και "εφαρμογή ρυμοτομικής" δεν χρειάζονται. (εφόσον για 4014 αποτυπώνεις μόνον το οικόπεδο σου). Αν δε βγάλεις άκρη, να μπω αύριο να ρίξω μια ματιά...

Link to comment
Share on other sites

Για Ο.Α. βγαίνει εύκολα η αμοιβή του τοπογραφικού.

Όταν όμως πρόκειται και εργο Τοπογραφικό και όχι Κτιριακό, τα μπλέκει. Δεν βρίσκω στα τοπογραφικά έργα την εργασία "αποτύπωση κτηματογραφηση με υψόμετρα 1:200".

 

Eπιλεγω κύρια εργασία Αρθρο 09 ταχυμετρικές αποτυπώσεις κατοικημένων περιοχών,

αλλά είναι κλίμακες 1:500 και πανω και μπλέκει την κλίση και το εαν ειναι πυκνό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συμφωνώ με τον Paul_Mix. Κ εγώ αντιμετωπίζω αντίστοιχο πρόβλημα. Στην πολεοδομία ζητούν μόνο αμοιβή τοπογραφικού για την έγκριση δόμησης. Στα κτιριακά πρέπει να υποβληθούν και κτιριακές εργασίες για να το δεχτεί. Οπότε αναγκαστικά πρέπει να πάω από τοπογραφικά. Όπου εκεί είναι αρκετά πολύπλοκα.. Δεν έχει ούτε απλές αποτυπώσεις ούτε κλίμακες 1:200. Ξέρει κάποιος πως εισα΄γουμε δεδομένα. Το δικό μου ακίνητο είναι 900τμ εντός οικισμού.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Θέλω να καταχωρήσω στο ΤΕΕ έργο για αμοιβές και τόσο ο ΑΤΜ όσο και ο ΠΜ που έχουν κάνει τη δουλειά του τοπογραφικού και υπογράφουν δεν κατέχουν την περίπτωση

Η εργασία -πέραν των κτιριακών- είναι επι της ουσίας έλεγχος υφισταμένου τοπογραφικού εκτός σχεδίου -παλιού χωρίς ΕΓΣΑ- με προσθήκη εφαρμογή-στοιχείων από απαλλοτρίωση, στοιχείων-σημείων που έχουν δοθεί κατά ΕΓΣΑ από την αρμόδια υπηρεσία, και εξάρτηση του γηπέδου από το ΕΓΣΑ

Το αποτέλεσμα είναι ο επανασχεδιασμός του τοπογραφικού και ο επανυπολογισμός του γηπέδου βάσει των νέων δεδομένων που βγάζει λόγω και της απαλλοτρίωσης διαφορά ~1,8%

Επειδή η εξ αρχής αμοιβή τοπογραφικού είναι μάλλον λάθος και εκτός πραγματικότητας

Εκτός της εξάρτησης από το ΕΓΣΑ τα υπόλοιπα:

Δεν είναι εφαρμογή ρυμοτομίας (ισχύει μόνο εντός σχεδίου αν δεν κάνω λάθος) δεν είναι εξ αρχής σύνταξη τοπογραφικού, είναι έλεγχος και προσαρμογή

Εκτός "εργασίας αμειβόμενης με βάση το χρόνο απασχόλησης" τι άλλη περίπτωση μπορεί να ισχύει και να υπάρχει στο σύστημα του ΤΕΕ;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.