Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή τοπογραφικού


Recommended Posts

Καλησπερα,
ευχαριστω για τις απαντησεις

 

Vagiotis και εγω εχω διαβασει το τευχος και βρισκοντας αναντιστοιχια στα λεγομενα εδω με τα παραδειγματα, γι αυτο κ απορησα...ευχαριστω πολυ ομως για την λεπτομερη απαντηση.
Δεν καταλαβαινω κ εγω τον κανονα που αναφερεται στο forum οσον αφορα την πολυγωνομετρια καθως στη δικη μου περιπτωση λογο πυκνης δομησης αναγκαστηκα να ριξω απειρες στασεις για να αποτυπωσω 1600τμ και τα ομορα.

 

giorgosv προφανως απο τη στιγμη που το συστημα αμοιβων δεν λεει να εκσυγχρονιστει η απορια μου ειχε να κανει με το ποια παραδοχη ειθισται να κανουν οι συναδερφοι ωστε να βγαλουν μια αμοιβη εξαρτημενου. Επισης μιλησα για εξαρτηση κ οχι για εξ ολοκληρου αποτυπωση με GPS.

Ακομη και οι δικες σας απαντησεις ειναι διαφορετικες εσεις πχ δεν αναφερετε καθολου Εμπροσθοτομια 1 σημειο παρα μονο αναγνωριση και χρηση.
Τι ακριβως να κανει ενας νεος μηχανικος οταν ολα ειναι κατα το δοκουν?

Επισης δεν ξερω αν προσεξατε τα παραδειγματα που το ιδιο το ΤΕΕ εχει ανεβασει σε εντος δεν αναφερει καν εργασιες εξαρτησης ενω στα εκτος αναφερει οτι κ εσεις

 

Νομιζω οτι τα ερωτηματα μου ειναι ευλογα και απεχουν πολυ απο τα κουραφεξαλα

Link to comment
Share on other sites

Τα ερωτήματα σου είναι εύλογα και όλοι τα είχαμε και τα έχουμε.

Απλά όταν βλέπεις και δεν γίνεται τίποτα από πλευράς κράτους ή ΤΕΕ ή ή λες κι εσύ δε πατε απο κει που ρθατε, θα κανω αυτό που νομίζω σωστό και δίκαιο και ας έρθει κανείς να με αμφισβητήσει.

Link to comment
Share on other sites

 

Δείτε όμως κι αυτήν τη σημερινή συζήτηση στα θέματα Ιδιωτών - Αμοιβή μηχανικού

"Θα ήθελα να μου πείτε αν η αμοιβή είναι λογική.

Παρεμπιπτόντως για να κάνω το  τοπογραφικό του οικόπεδου πλήρωσα 150 ευρώ"

Link to comment
Share on other sites

giorgosv οσον αφορα κυριως το ΤΕΕ θα συμφωνησω, γι αυτο και για την απαραδεκτη συμπεροφορα των υπαλληλων στα εργασιακα στο ΤΚΜ δεν προκειται ποτε να ξαναπληρωσω συνδρομη (οσο το επιτρεπει το συστημα φυσικα, ακομη κ ετσι μας κρατουν στο χερι)

εν κατακλειδι θεματα τετοιου τυπου θα επρεπε να τα αποσαφηνιζουν οι υπαλληλοι που πληρωνονται κ οχι να τα συζηταμε σε forum. 

 

stesta προσωπικα θα μιλησω δεν κανω ποτε τοπογραφικα με 150 ευρω, δεν αξιζει τον κοπο, ωστοσο λυπαμαι πελατες αυτων των κυριων γιατι συναδερφους δεν μπορω να τους αποκαλεσω.

Για την ιστορια ειχα πελατη που ειχε στα χερια του 3 διαφορετικα τοπογραφικα αλλα με κανενα απο αυτα δεν μπορεσε να συνταξει συμβολαια, αλλωστε ζωγραφικη ολοι μαθαμε στο νηπιαγωγειο.

 

ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σιγά ρε παιδιά, μη κάτσουμε να ασχοληθούμε με τις ΥΔΟΜ και τι εργασίες έχουμε βάλει μέσα.

 

Για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο, προτείνω, να περνάει την αμοιβή του τόπο ο μηχανικός που γενικά ετοιμάζει το φάκελο. Ετσι στο σύστημα του, μπορει να ανοιξει τη καρτέλα "τοπο εντός σχεδίου" (που έχει 4 εργασίες αν θυμάμαι καλά) και "τοπο εκτός σχεδίου" (που χει πάλι 2 εργασίες).

ΟΧΙ φυσικά, πως ανταποκρίνονται στη πραγματικότητα σήμερα, αλλά δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα.

 

Υ.Γ. απλά, προσέχουμε να βάζουμε τις σωστές ποσότητες στα εμβαδά, που είναι η τιμή που κάνει "μπαμ". 

Υ.Γ.2. Αποτυπώνω για άδεια ενα οικόπεδο και 3 όμορα. Ρίχνω 5 στάσεις. Ολα hatt, γιατί σε hatt μετράμε μια ζωή και αυτά τα στοιχεία υπάρχουν. Παίρνω μετά το RTK και δίνω ΕΓΣΑ στις στάσεις. Κι ερωτώ...τι εργασία να έβαζα για την εξάρτηση σε ΕΓΣΑ;;; ούτε σε τριγωνομετρικά πήγα (που θα μπορούσα και ειναι το ορθότερο), ούτε τ'αναγνώρισα, ούτε τα χρησιμοποιησα. 

Κι αντα και το έκανα...θα έβαζα 5 στάσεις που αποτύπωσα, και άλλες 5 (τις ιδιες) που ξαναχτύπησα σε ΕΓΣΑ;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχουμε αμοιβές βάσει διατάγματος του '74 τι GPS RTK και κουραφέξαλα...

Φίλε μου μην ψάχνεις να βρείς αντιστοιχία των εργασιών που χρειάζονται βάσει του ΠΔ 696/74 με το τι γίνεται σήμερα.

Βάλε τα στρέμματα, 2 τουλάχιστον πολυγωνομετρίες, 2 σημεία εξάρτησης (ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΚΑΙ ΧΡΗΣΗ) και είσαι οκ.

Τώρα αν εσύ μέτρησες όλο χωράφι με GPS RTK χωρίς να βάλεις καμμία στάση τότε δεν ξέρω πως θα σε αντιμετωπίσουν οι ΥΔΟΜ στα φορολογικά.

Αν θέλαμε να είμαστε σοβαροί θα έπρεπε συνεχώς να ανανεωνεται το ΠΔ 696/74 και να έχουμε ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ώστε να έχουμε και αξιοπρεπείς αμοιβές.

Κανονικά οι στάσεις θα έπρεπε να μετρούνται με στατικές μετρήσεις και όχι με RTK (αν ξέρεις βέβαια τι κάνεις χρησιμοποιείς και RTK - αλλά οι περισσότεροι δεν ξέρουν).

 

Συμφωνούμε απόλυτα... Αγοράζουμε πανάκριβα όργανα, μετράμε στο χιλιοστό, αγχωνόμαστε για όλα, και η νομοθεσία (όχι μόνο οι αμοιβές) είναι επιγραφές σε Γραμμική Β'...

Edited by dieits
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

διαβαζω και μπερδευτικα ως συνηθως....

 

Παω να ανοιξω στο συστημα αμοιβωβ ΤΕΕ (προσοχη ΟΧΙ κτιριακα αλλα ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΑ)

Για να βγαλω την νομιμη αμοιβη

α)για εκτος και β)για εντος

 

με απλα λογια τι θα πρεπει να δηλωσω;

χωροι: Επιφάνεια οικοπέδου ή κτήματος για τοπογραφικές εργασίες ή εργασίες περίφραξης;

και μετα στις εργασίες ποια απο τα παρακατω;

 

post-39-0-50688900-1459181285_thumb.jpg

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα gio

 

αν σε βοηθαει διαβασε τα παραδειγματα στη σελιδα http://portal.tee.gr...de2/topografika

τα βρηκα αρκετα κατατοπιστικα... 
 
οσον αφορα την πολυγωνομετρια ειχα κι εγω απορια σχετικα με τον αριθμο των στασεων οπως θα δεις πιο πανω, εν τελει αποφασισα οτι ειναι λογικο να αντιστοιχουν στην πραγματικοτητα.
οι επιλογες που εχεις για τις λοιπες εργασιες ειναι αρκετες οπως θα δεις. Επιλεγεις με βαση το τι εφαρμοσες στο πεδιο, τυπο εδαφους και κλιμακα.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

 

θα κουράσω ρωτώντας πάλι μια από τα ίδια που αναφέρονται στις προηγούμενες σελίδες, αλλά αγνοώ τα περί συστήματος αμοιβών.

 

Πρόκειται να εκδοθεί μια οικοδομική άδεια (!!!) για την οποία έχω αναλάβει την Τοπογραφική Μελέτη.

Θέλω να γνωρίζω πόση θα είναι η νόμιμη αμοιβή πριν συμφωνήσω σε κάποια τιμή με τον πελάτη.

Αν χρησιμοποιήσω κάποιο πρόγραμμα ή εργαλείο (αν έχετε να προτείνετε κάτι θα το εκτιμούσα) θα έχει αντιστοιχία μετά με την νόμιμη αμοιβή που θα προκύψει από το σύστημα του ΤΕΕ;

Από ότι καταλαβαίνω το ΤΕΕ έχει τελείως διαφορετικό τρόπο εισαγωγής δεδομένων.

 

Συνοψίζοντας τις προηγούμενες σελίδες καταλήγω:

  • Εμβαδόν ιδιοκτησίας
  • Εμβαδόν Ομορων (μόνο ομορων ή όση έκταση αποτύπωσα; )
  • Στασεις πολυγωνομετρίας ( όσες χρησιμοποίησα ή δείχνω λιγότερες αν θέλω)
  • Σημεία Εφαρμογής Ρυμοτομικής (2 ή 3 ή 4 ανάλογα την περίπτωση)
  • 1 σημείο Εμπροσθοτομίας (σε τι εργασία αντιστοιχει αυτό; )
  • 2 σημεία για χρήση τριγωνομετρικού για εξάρτηση (απλά δυο από τις στάσεις μετρήθηκαν και με το GPS)

Στο σύστημα του ΤΕΕ, βάζω ότι εργασίες με φωτίσει που να βγάζουν λογική και να πλησιάζουν το ποσό που θέλω.Σωστά;

 

Ευχαριστώ πολυ

Edited by Polytexnitis
Link to comment
Share on other sites

Αν εφαρμόσεις την ισχύουσα νομοθεσία μπορείς να φτιάξεις ένα εξελάκι που θα σου υπολογίζει τα πάντα

Για την περίπτωσή σου:

1. Εμβαδόν ιδιοκτησίας (η αμοιβή εξαρτάται από την κλίμακα σχεδίασης)

2. Επιφάνεια ομόρων ΜΟΝΟ για εντός σχεδίου (όση και η επιφάνεια των ομόρων)   (η αμοιβή εξαρτάται από την κλίμακα σχεδίασης)

3. Πολυγωνομετρία: 1 σημείο /στρέμμα για εντός (οικισμού ή σχεδίου),  2 σημεία/στρέμμα για εκτός (για ενδιάμεσες τιμές στρογγυλεύεις προς τα πάνω για ασφάλεια)

4. Ρυμοτομική : όσα σημεία έχεις (και ΜΟΝΟ εντός σχεδίου)

5. Εξάρτηση από τριγωνομετρικό (ΕΓΣΑ 87) :1 σημείο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.