Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο τεχνικό υπόμνημα για υγραέριο κατηγορίας "Ο"


Recommended Posts

Μία ερώτηση αν κάποιος γνωρίζει, έχω παρασκευαστήριο με 2 φούσκες σε διαφορετική θέση. Απαιτείται σύστημα wet chemical και στις δύο χωριστά συστήματα. Η ερώτησή μου είναι τι γίνεται με τον πίνακα ανίχνευσης υγραερίου. Έχω 1 ανιχνευτή στη μία φούσκα, 2 στη δεύτερη και μία στις φιάλες.

Θα προβλέψω 3 ζώνες υγραερίου; Έχω τρεις ηλεκτροβάνες μία κεντρική, και από μία σε κάθε φούσκα. Όταν έχω διαρροή γίνεται διακοπή στην κεντρική ηλεκτροβάνα μέσω ρελέ (διακόπτεται δηλ. το υγραέριο και στις δύο φούσκες;) Υπάρχει άλλος τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

1) αν τα ΣΤΕ είναι κοντά μεταξύ τους, μπορείς να βάλεις ένα ΣΤΕ, αν είναι μακριά βάλε 2 ΣΤΕ.

 

2) Κανονικά όταν υπάρχει διαρροή υγραερίου στο χώρο, πρέπει να διακόπτεται η παροχή υγραερίου στο χώρο αυτό.

Θα πρέπει να λειτουργεί ως εξής: όποιος ανιχνευτής κι αν ενεργοποιηθεί, να γίνει αυτόματα διακοπή μέσω της κεντρικής ηλεκτροβάνας που βρίσκεται στο συλλέκτη δίπλα στις φιάλες, και θα διακόπτεται η παροχή παντού. (για λόγους ασφαλείας, σκέψου αν είχαμε σε κάθε ανιχνευτή και ηλεκτροβάνα, ότι στην αριστερή μεριά της φούσκας πχ. θα είχαμε διαρροή, ενώ στη δεξιά οι συσκευές θα λειτουργούσαν κανονικά δεν στέκει αυτό όμως γιατί η διαρροή θα καλύψει και τον χώρο που βρισκονται οι υπόλοιπες συσκευές - καυτές επιφάνειες κλπ)

Θα είναι όλα σε μία ζώνη (και για λόγους απλοποίησης, και αφού είσαι στον ίδιο όροφο και στον ίδιο χώρο, γιατί να βάλεις ζώνες? ζώνες συνήθως βάζουμε όταν οι ανιχνευτές είναι πολύ μακριά, ή σε διαφορετικό όροφο κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο κατάστημα έχω μία φούσκα, που οι συσκευές υγραερίου 3 στο σύνολο (αρχή της μίας με τέλος της άλλης) έχουν απόσταση 1,60. Πρέπει οπωσδήποτε να βάλω 2 ανιχνευτές. Ρωτάω γιατί αν βάλω 2 θα μου βγούν στο σύνολο 4 και πρέπει να βάλω πίνακα ανίχνευσης.

Οι φιάλες είναι τοποθετημένες σε ειδικό χώρο (έχω βάλει ανιχνευτή), ο οποίος  έχει ένα παράθυρο μεγάλο το οποίο όμως δεν είναι χαμηλά.

Θα πρέπει να βάλω και ανιχνευτή καπνού (επικίνδυνοι χώροι) ή με καλύπτει ο ανιχνευτής υγραερίου;  

Link to comment
Share on other sites

Στο χώρο των φιαλών θα βάλεις ανιχνευτή υγραερίου και μόνο. να είναι χαμηλά και να λειτουργεί πάντα καλώς και να είναι σε εμφανές σημείο όχι ακριβώς πόσω από τις φιάλες και τον ακουμπάνε συνέχεια οι φιάλες οκ

Στο χώρο των συσκευών κατανάλωσης θα βάλεις έναν ανιχνευτή στη μέση άρα 0,80 μ. μέγιστο μήκος ανίχνευσης σε καλύπτει

Ο ειδικός χώρος που αναφέρεις είναι ερμάριο? αν ναι, να κάνεις θυρίδες αερισμού.

Αν είναι σε αποθηκάκι, τότε σε καλύπτει το παράθυρο να μένει ανοιχτό όμως έτσι?

Θα βάλεις εξτρά έναν πυροσβεστήρα.

Σε κάθε περίπτωση να αναφέρεις και στην μελέτη σου και στον ιδιοκτήτη, πως υπεύθυνος για την ορθή λειτουργία των συστημάτων ανίχνευσης είναι ο ίδιος.

Να ελέγχει καθημερινά την ορθή λειτουργία των ανιχνευτών (έχουν λαμπάκι) και να αλλάζει το λαστιχάκι των φιαλών κάθε φορά που αλλάζει φιάλες. Επίσης να προμηθεύεται πιστοποιημένα εύκαμπτα και να τα αλλάζει κάθε 2 με 3 χρόνια.

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Με τρεις ανιχνευτές μπορώ να μη βάλω πίνακα ανίχνευσης και να τους συνδέσω απευθείας με την ηλεκτροβάνα διακοπής;

Ναι αποθηκάκι είναι και έχει παράθυρο πάνω από τις φιάλες, όχι με περσίδες, κανονικό παράθυρο.  

Link to comment
Share on other sites

Με τρεις ανιχνευτές θέλεις πίνακα σίγουρα.

Τα παράθυρα δεν είναι ανοίγματα αερισμού.

(μπορεί κάποιες υπηρεσίες να το δέχονται)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα, σε εστιατόριο που χρησιμοποιεί υγραέριο, θα τοποθετήσουμε 4 φιάλες υγραερίο σε εξωτερικό ανοιχτό χώρο.( 2 σχάρες ψησίματος, 1 εστία με 4 μάτια για σαλάτες και ζεστό νερό, και μία φριτέζα<10 λίτρων για πατάτες)...έχω την εντύπωση ότι δεν θα  βάλουμε ανιχνευτές και ηλεκτροβάνες επειδή οι φιάλες είναι σε εξωτερικό χώρο, και οτι μας αρκεί ένας πυροσβεστήρας 2F...Άν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με....

Link to comment
Share on other sites

Σε χρήση υγραερίου γίνονται αυτά που έγραψα και πιο πάνω

Σε αποθήκευση φιαλών εξωτερικού χώρου, δεν απαιτείται ανιχνευτής στο χώρο των φιαλών (κάποιοι βάζουν αν θέλουν για περισσότερη ασφάλεια)

Στο χώρο των συσκευών κατανάλωσης απαιτείται ένας ανιχνευτής ανά 1,5 μέτρο μέγιστο

Εννοείται ηλεκτροβάνα και τα υπόλοιπα ασφαλιστικά του δικτύου υγραερίου

 

Τώρα, από πλευράς πυροσβεστήρων, θα βάλεις έναν στο χώρο των φιαλών PA 6 Kg, και μέσα ότι προβλέπει η μελέτη.

Αν τα λάδια είναι λιγότερα από 10Lt, τότε μπορείς αντί για ΣΤΕ F-Class να βάλεις ΣΤΕ με σκόνη και F-2Lt επιπρόσθετο (αν μπορεί ο πελάτης να βάλει ΣΤΕ F-Class είναι πολύ καλύτερο από τη σκόνη αλλά λίγο ακριβότερο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.