Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο τεχνικό υπόμνημα για υγραέριο κατηγορίας "Ο"


Recommended Posts

Η ΚΥΑ και οι απαιτήσεις της ισχύουν κανονικά.

Το παράρτημα εγκατάστασης υγραερίου δεν απαιτείται πλέον.

Link to comment
Share on other sites

όταν λες παράρτημα τί εννοείς?

εγώ μιλάω για το τευχάκι που συνήθως το λέμε συμπληρωματική υγραερίου που περιλαμβάνει όλη την περιγραφή της εγκατάστασης των φιαλών, τον αριθμό των ανιχνευτών,

των πρόσθετων μέτρων που τυχόν απαιτούνται, τον όγκο του χώρου και διάφορα άλλα.

Αυτό ισχύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω κι εγώ, αλλά εδώ που δραστηριοποιούμαι εγώ, δεν ισχύει.

Από τον Απρίλιο (τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα,

 

μια ερώτηση που δεν βρήκα να έχει τεθεί κάπου πιο πριν και ψάχνω λύση.. Σε κουζίνα εστιατορίου θα μπουν δύο φιάλες προπανίου. Έχει εγκριθεί η μελέτη μου και το παράρτημα που αφορά το υγραέριο.

Έχω προδιαγράψει έναν ανιχνευτή σε ύψος 25cm κτλ.. και ότι αφορά τη διακοπή παροχής. Ο εγκαταστάτης πρότεινε στον πελάτη μου να βάλει και στις συσκευές έναν ανιχνευτή. Καλά κάνει κατά τη γνώμη μου. Μέχρι εδώ ΟΚ.

 

Εκτός αυτού, όμως,  υπάρχει κάπου στη νομοθεσία απαίτηση για φαροσειρήνα και για πίνακα ελέγχου; (το ζήτησε ο εγκαταστάτης)

Δεν είμαστε καλυμμένοι με δύο ανιχνευτές αυτόνομους και δύο ηλεκτροβάνες μία σε κάθε κολλεκτέρ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν σε μια εγκατάσταση οι ανιχνευτές είναι περισσότεροι απο 2, η Π.Υ. σου επιβάλλει να βάλεις σύστημα πυρανίχνευσης με πίνακα.

 

Υπαρχει σε εγκύκλιο του '85 -'90, δεν την έχω ...αλλά το γνωρίζω και το εφαρμόζω !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ dib,

 

Ωραία, οπότε με δύο αυτόνομους ανιχνευτές που δίνουν ηχητικό σήμα κ συνδέονται με ηλεκτροβάνες είμαι εντάξει; Γιατί μου φαίνεται ζητούσε διάφορα ο εγκατάστατης που σε μαγαζιά με έναν ανιχνευτή εγώ δεν τα έβαζα και περνούσε κανονικά η μελέτη μου. Όπως και τώρα.

 

Για φαροσειρήνες τί παίζει; Πάλι για περισσότερους απο δύο;

Link to comment
Share on other sites

Σε κουζίνα που θα μπούνε 4 συσκευές προπανίου μπορούν να μπούνε και οι 4 αντίστοιχες φιάλες (25Kg) ή πρέπει να μπούνε αναγκαστικά στον ακάλυπτο χώρο? Το κατάστημα είναι διώροφο μπορούν να μπούνε πάνω από τη κουζίνα στον εξώστη του ορόφου?

 

Το πόσους ανιχνευτές χρειαζόμαστε πως το υπολογίζουμε?

Link to comment
Share on other sites

μέγιστη απόσταση μεταξύ των ανιχνευτών: 3μ

μέγιστη απόσταση ανιχνευτή - συσκευής κατανάλωσης: 1,5μ

 

μπορείς να τις βάλεις και σε εσωτερικό χώρο, υπάρχουν προυποθέσεις

 

ΚΥΑ 31856 6.3.1.1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.