Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο τεχνικό υπόμνημα για υγραέριο κατηγορίας "Ο"


Recommended Posts

Το ξέρω αλλά έχει διπλή φριτέζα >10 lit πλατό και εστίες υγραερίου, άρα δεν μπορεί να το αποφύγει.

Πάω για ύπνο. Καληνύχτα και ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

dib πιστεύω πως μπορεί να κόψει υγράεριο και χωρίς πίνακα πυρανίνευσης τα περισότερα wet chemical βγάζουν μία ψηχρή επαφή την οποία μπορεί να την βάλει στην ηλεκτροβάνα απευθείας.

 

Επίσης για υφιστάμενο <50 είσαι σίγουρος πως πας με πρόταση μέτρων; (Δύο καφενέια που έκανα εδώ στο Ελληνικό κανονικά πήγαν με δική μου μελέτη βάσει της 3γ)

Link to comment
Share on other sites

dib πιστεύω πως μπορεί να κόψει υγράεριο και χωρίς πίνακα πυρανίνευσης τα περισότερα wet chemical βγάζουν μία ψηχρή επαφή την οποία μπορεί να την βάλει στην ηλεκτροβάνα απευθείας.

 

Επειδή το έχω δει στη πράξη πως λειτουργεί το wet chemical, ο εγκαταστάτης του συστήματος μου είχε πει οτι πρέπει να είναι για αποκλειστική χρήση της τοπικής εφαρμογής στη φούσκα απαγωγής απαερίων. Νομίζω οτι της ίδιας άποψης πρέπει να είναι και η γνώμη της Π.Υ.

 

Τώρα αν το έχεις εφαρμόσει στις μελέτες σου και έχει γίνει αποδεκτό απο τν Π.Υ., ΟΚ δεν μπορώ να πώ τίποτα...

 

Επίσης για υφιστάμενο <50 είσαι σίγουρος πως πας με πρόταση μέτρων; (Δύο καφενέια που έκανα εδώ στο Ελληνικό κανονικά πήγαν με δική μου μελέτη βάσει της 3γ)

 

Αν και δεν μου έχει τύχει τώρα τελευταία, νομίζω οτι και για υφιστάμενο < 50 ισχύει και πρέπει να το έχω διαβάσει σε κάποια απο τις νν+1 εγκυκλίους που έχουν εκδοθεί απο την Π.Υ., αλλα πρέπει να ψάξω να τη βρώ...

 

Εξάλλου, παίζει και το ''απο υπηρεσία σε υπηρεσία'' το κάθε τι μετραφράζεται κατά το δοκούν...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για το Θέμα της διακοπής ρεύματος στο μαγειρείο πρέπει να δωθεί η απαραίτητη προσοχή.
Η πυρόσβεση στόχο έχει να καταπολεμήσει το τρίγωνο της φωτιάς οπότε είναι σημαντικό να διακοπεί τόσο η ηλεκτροδότηση όσο και η παροχή υγραερίου αλλά και η λειτουργία του εξαερισμού, ακόμα και αν δεν το καταλαβαίνει ο πυροσβέστης και νομίζει πως όλα αυτά γίνονται για να μην πάθει ηλεκτροπληξία το ψαρονέφρι που λαμπάδιασε με τα δέκα κιλά λάδι στους τοίχους και την οροφή του καπέλου της ψησταριάς.
Ένας απλός τρόπος να υλοποιηθεί αυτό είναι η χρήση ενός ρελε διαφυγής (από το οποίο θα τροφοδοτούνται συσκευές ρεύματος και -εάν θέλει και μπορεί ο ηλεκτρολόγος και- ο εξαερισμός)  όταν ο ανιχνευτής υγραερίου ή ο πιεσοστάτης του δικτύου κατάσβεσης, δώσει 220 στην επαφή ΝΟ να επιστρέφει αυτή την τάση στην ηλεκτροβάνα (για να κλείσει) και στο ρελέ για να το ρίξει και συνεπακόλουθα να διακόπτει το υγραέριο και την τροφοδοσία των συσκευών. (σημ η ηλεκτροβάνα δεν πρέπει να παίρνει από το ρελέ για ευνόητους λόγους) Εγώ χρησιμοποιώ και παράκαμψη με έναν απλό διακόπτη για την περίπτωση τυχαίας ενεργοποίησης ή απώλειας πίεσης του κυκλωματος για να μπορέσει το μαγαζί να συνεχίσει να δουλεύει ώσπου να ξανα-πληρωθεί το δίκτυο!!
Εδώ να επισημάνω πως το σωστό για την ανίχνευση και διακοπή υγραερίου θα πρέπει να γίνεται από διάταξη η οποία ακόμα και απουσία ρεύματος να ενεργοποιεί την ηλεκτροβάνα αλλά τέτοιες ώρες τέτοια λόγια......

Edited by nikomc2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

σε Κ.Υ.Ε μαζικης εστίασης πρόχειρου γεύματος, Ε= 25 τ.μ., με εξυπηρετούμενα άτομα στην πρασιά μόνο, με μια φριτέζα χωριτικότητας 4 lt και ψησταριά, με μια φιάλη υγραερίου, απαιτείται συμπληρωματική μελέτη υγραερίου? Κ αν όχι, ποιά εγκύκλιος προβλεπει πως δεν απαιτείται?

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

απαιτείται κανονικότατα, εκτός κι αν είναι μία φριτέζα οικιακού τύπου που να τροφοδοτείται με μία φιάλη υγραερίου(και όχι προπανίου) των 10 kg

εννοείται πως υπάρχει ανιχνευτής διαρροής και ηλεκτροβάνα

 

σε ψησταριά θέλεις και μελέτη και ΣΤΕ με πυροσβεστήρα και οπές στο χώρο αποθήκευσης των φιαλών ΚΥΑ 31856 παρ 6,3,3

Link to comment
Share on other sites

Εχω καιρο να ασχοληθω.. Ειχε καταργηθει πριν 2-3 χρονια και μου την ειχαν γυρισει πισω τοτε. Αν εχει αλλαξει κατι απο τοτε και ξαναζητανε δεν γνωριζω... 

για περισσοτερα δειτε εδω http://www.michanikos.gr/topic/33984-%CE%A0%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%80%CF%85%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%AD%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3/

Link to comment
Share on other sites

Όντως κάποτε πρέπει να είχε καταργηθεί (δεν είμαι σίγουρος) πάντως τώρα ισχύει κανονικότατα ΚΥΑ 31856 με οπές αερισμού-ανιχνευτές-κατόψεις που να τα δείχνουν όλα αυτά-

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.