Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ορισμός Ημιυπαίθριου Χώρου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά για την χθεσινή ημέρα.

Ελπίζω να είμαι στη σωστή κατηγορία για το ερώτημα που θα ήθελα να θέσω.

Στις κατόψεις που σας επισυνάπτω εξέχουν της οικοδομικής γραμμής και του υποχρεωτικού ΗΧ. (λόγω όμορου), εξώστες οι οποίοι περιβάλλονται απο την περιμετρική κίτρινη αρχιτεκτονική προεξοχή ελαφριάς κατασκευής.

Τα ερωτήματά μου είναι:

1. θεωρείται όντως εξώστης ή τον μετράμε στον ΗΧ λόγω της διακοσμητικής αρχιτεκτονικής προεξοχής;

2. σε περίπτωση που τον θεωρούμε ΗΧ, μπορούμε εάν δεν τον στεγάσουμε στον τελευταίο όροφο εώς απόσταση δ απο τοαριστερά πλαγιο όριο να θεωρηθεί τελικά εξώστης και ασ γίνει βατό το υπόλοιπο τμήμα που μένει στον τελευταίο όροφο?

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα με την διατύπωσή μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις δεν επιτρέπονται. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία» και αν θέλεις να παραθέσεις τμήματα μηνυμάτων από περισσότερα posts επίλεξε "multiquote" . Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

3d.JPG

κατοψη 1ος.JPG

κατοψη 2ος.JPG

κατοψη 3ος.JPG

 

2 ώρες πριν, Deuxarc said:

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά για την χθεσινή ημέρα.

Ελπίζω να είμαι στη σωστή κατηγορία για το ερώτημα που θα ήθελα να θέσω.

Στις κατόψεις που σας επισυνάπτω εξέχουν της οικοδομικής γραμμής και του υποχρεωτικού ΗΧ. (λόγω όμορου), εξώστες οι οποίοι περιβάλλονται απο την περιμετρική κίτρινη αρχιτεκτονική προεξοχή ελαφριάς κατασκευής.

Τα ερωτήματά μου είναι:

1. θεωρείται όντως εξώστης ή τον μετράμε στον ΗΧ λόγω της διακοσμητικής αρχιτεκτονικής προεξοχής;

2. σε περίπτωση που τον θεωρούμε ΗΧ, μπορούμε εάν δεν τον στεγάσουμε στον τελευταίο όροφο εώς απόσταση δ απο τοαριστερά πλαγιο όριο να θεωρηθεί τελικά εξώστης και ασ γίνει βατό το υπόλοιπο τμήμα που μένει στον τελευταίο όροφο?

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα με την διατύπωσή μου.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

3d.JPG

κατοψη 1ος.JPG

κατοψη 2ος.JPG

κατοψη 3ος.JPG

neo.JPG.3f94cb93988c979f4ad725cf30c09983.JPG

 

2 ώρες πριν, Deuxarc said:

neo.JPG.3f94cb93988c979f4ad725cf30c09983.JPG

η τελευταία φωτογραφία αντιστοιχεί στο δεύτερο ερώτημά μου

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 489
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

5 ώρες πριν, Deuxarc said:

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά για την χθεσινή ημέρα.

Ελπίζω να είμαι στη σωστή κατηγορία για το ερώτημα που θα ήθελα να θέσω.

Στις κατόψεις που σας επισυνάπτω εξέχουν της οικοδομικής γραμμής και του υποχρεωτικού ΗΧ. (λόγω όμορου), εξώστες οι οποίοι περιβάλλονται απο την περιμετρική κίτρινη αρχιτεκτονική προεξοχή ελαφριάς κατασκευής.

Τα ερωτήματά μου είναι:

1. θεωρείται όντως εξώστης ή τον μετράμε στον ΗΧ λόγω της διακοσμητικής αρχιτεκτονικής προεξοχής;

2. σε περίπτωση που τον θεωρούμε ΗΧ, μπορούμε εάν δεν τον στεγάσουμε στον τελευταίο όροφο εώς απόσταση δ απο τοαριστερά πλαγιο όριο να θεωρηθεί τελικά εξώστης και ασ γίνει βατό το υπόλοιπο τμήμα που μένει στον τελευταίο όροφο?

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα με την διατύπωσή μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις δεν επιτρέπονται. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία» και αν θέλεις να παραθέσεις τμήματα μηνυμάτων από περισσότερα posts επίλεξε "multiquote" . Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

3d.JPG

κατοψη 1ος.JPG

κατοψη 2ος.JPG

κατοψη 3ος.JPG

 

neo.JPG.3f94cb93988c979f4ad725cf30c09983.JPG

 

η τελευταία φωτογραφία αντιστοιχεί στο δεύτερο ερώτημά μου

Έχεις κατακόρυφα, μη φέροντα, αρχιτεκτονικά στοιχεία που επιτρέπονται (άρθρο 16) αλλά αν έχουν πλάτος > Δ/4 θες ΣΑ.

Μια χαρά εξώστη βλέπω. (Δεν θα γινόταν να έχεις ΑΗΧ εκτός Ο.Γ. πάντως)

 

Το 2ο ερώτημα δεν το κατάλαβα ακριβώς 

Edited by Latg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και πάλι.

Μιας και δεν έχω βγάλει ακόμα άκρη με την πολεοδομία της περιοχής μου θα ήθελα να ρωτήσω δυο πράγματα τα οποία μου ανέφεραν κατά την τελευταία επίσκεψή μου στο αρμόδιο τμήμα.

1.Πρώτον μου ανέφεραν πως εφόσον ο εξώστης μου (βλ. κόκκινη γραμμοσκίαση) έρχεται σε επαφή με το όμορο κτίσμα λογίζεται απευθείας ΑΗΧ και θα πρέπει να σηκώσω και τοιχίο.

2.Ισχυρίζονται πως ακόμα και να μην υπήρχε όμορο, εφόσον έχω κατασκευάσει τα αρχιτεκτονικά στοιχεία γυψοσανίδας που περιβάλλουν τον εξώστη (τα οποία σημειώστε πως δεν φτάνουν καν έως το ισόγειο), αυτομάτως δημιουργώ ΗΧ. που περιλαμβάνει τόσο το κόκκινο όσο και το πράσινο τμήμα.

Θα ήθελα πραγματικά τη γνώμη σας για το θέμα αυτό γιατί ακόμα κι οι γνώμες των υπαλλήλων της πολεοδομίας διίστανται.

Ευχαριστώ

ΤΥΠΙΚΗ ΚΑΤΟΨΗ ΟΡΟΦΟΥ.pdf

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Deuxarc said:

Καλησπέρα και πάλι.

Μιας και δεν έχω βγάλει ακόμα άκρη με την πολεοδομία της περιοχής μου θα ήθελα να ρωτήσω δυο πράγματα τα οποία μου ανέφεραν κατά την τελευταία επίσκεψή μου στο αρμόδιο τμήμα.

1.Πρώτον μου ανέφεραν πως εφόσον ο εξώστης μου (βλ. κόκκινη γραμμοσκίαση) έρχεται σε επαφή με το όμορο κτίσμα λογίζεται απευθείας ΑΗΧ και θα πρέπει να σηκώσω και τοιχίο.

2.Ισχυρίζονται πως ακόμα και να μην υπήρχε όμορο, εφόσον έχω κατασκευάσει τα αρχιτεκτονικά στοιχεία γυψοσανίδας που περιβάλλουν τον εξώστη (τα οποία σημειώστε πως δεν φτάνουν καν έως το ισόγειο), αυτομάτως δημιουργώ ΗΧ. που περιλαμβάνει τόσο το κόκκινο όσο και το πράσινο τμήμα.

Θα ήθελα πραγματικά τη γνώμη σας για το θέμα αυτό γιατί ακόμα κι οι γνώμες των υπαλλήλων της πολεοδομίας διίστανται.

Ευχαριστώ

ΤΥΠΙΚΗ ΚΑΤΟΨΗ ΟΡΟΦΟΥ.pdf 277.35 kB · 2 downloads

Κάτσε γιατί μας μπερδεψες..

 

Αυτό που δείχνεις με κόκκινη διαγραμμιση είναι ΑΗΧ και μας το είχες δείξει και ως ΑΗΧ παλιότερα.

 

Το πράσινο θεωρώ ότι είναι μια χαρά εξώστης με κατακόρυφο (ΜΗ ΦΈΡΟΝ) αρχιτεκτονικό στοιχείο. (Επίσης δεν γίνεται να έχω ΑΗΧ εκτός Ο.Γ. )

 

Αρ. 16 παρ. 2. Εξώστες και στεγασμένοι χώροι κτιρίων με τυχόν οριζόντια φέροντα ή κατακόρυφα και οριζόντια αρχιτεκτονικά στοιχεία ή κινητά συστήματα ηλιοπροστασίας ή πέργκολες διατάσσονται ελεύθερα σε οποιαδήποτε όψη και όροφο του κτιρίου. Στην περίπτωση που τα οριζόντια φέροντα ή κατακόρυφα και οριζόντια αρχιτεκτονικά στοιχεία ή κινητά συστήματα ηλιοπροστασίας ή οι πέργκολες στεγάζουν ή περιβάλλουν εξώστη ή δώμα ορόφου που προκύπτει από την υποχώρηση του ορόφου, δύνανται να υπερβαίνουν το μέγιστο πλάτος της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου με την προϋπόθεση ότι δεν υπερβαίνουν το περίγραμμα του εξώστη και των περιορισμών της παραγράφου 3 του παρόντος άρθρου ή του περιγράμματος του παραπάνω δώματος.»

 

 

Κάνε γραπτό ερώτημα, πάρε γραπτή απάντηση και ζήτα να πάει στην αποκεντρωμένη επειδή δεν συμφωνείς με την ερμηνεία της ΥΔΟΜ.

 

Edited by Latg
Link to comment
Share on other sites

Όπως πάντα δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Κάνε αίτηση ζητώντας απάντηση εγγράφως αναφέροντας επακριβώς τις διατάξεις που θεωρούν ότι εφαρμόζονται στην περίπτωσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Το είχα δείξει ΗΧ γιατί είχε κολώνα στην έξω αριστερή κάτω γωνία. Η κολώνα δεν υπάρχει πλέον. Αυτό το τριγωνικό που βλέπετε είναι διακοσμητικός τοίχος απο τσιμεντοσανίδα.

Σχετικά με το πρώτο σκέλος της ερώτησής μου έχετε κάτι να προσθέσετε?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Deuxarc said:

Καλημέρα σας!

Το είχα δείξει ΗΧ γιατί είχε κολώνα στην έξω αριστερή κάτω γωνία. Η κολώνα δεν υπάρχει πλέον. Αυτό το τριγωνικό που βλέπετε είναι διακοσμητικός τοίχος απο τσιμεντοσανίδα.

Σχετικά με το πρώτο σκέλος της ερώτησής μου έχετε κάτι να προσθέσετε?

Ευχαριστώ

Αν δεν υπάρχει υποστύλωμα και σε όλους τους ορόφους έχουμε αυτή την διάταξη (δεν υπάρχει δηλαδή κάποιος κλειστός χώρος στην κόκκινη διαγράμμιση πιο πάνω) τότε μπορεί να θεωρηθεί ολόκληρο εξώστης και αυτό με τον τοίχο δεν επιβάλλεται για τους εξώστες (βλέπε ΚΚ2023 άρθρο 9 παρακάτω) ενώ είναι σαφές από τον ΝΟΚ άρθρο 16 ότι όταν το κτίριο είναι σε επαφή με το όριο, μπορεί και ο εξώστης να είναι σε επαφή με το όριο.
Τώρα αν θες να βρεις την ησυχία σου, άσε εκεί 30-40εκ απόσταση από τον εξώστη μέχρι το όριο μπας και νιώσουν.

 

ΚΚ 2023 - Άρθρο 9
ΤΟΙΧΟΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΩΝ ΟΙΚΟΠΕΔΩΝ ΜΕΣΟΤΟΙΧΟΙ
1.Κατά την ανέγερση κτιρίων σε επαφή με το κοινό όριο όμορων οικοπέδων κατασκευάζεται για κάθε κτίριο ξεχωριστός τοίχος σε επαφή προς το κοινό τους όριο και με όλο το πάχος εντός του οικοπέδου του ανεγειρόμενου κτιρίου. Ο καθένας από τους πιο πάνω τοίχους είναι εξωτερικός τοίχος του κάθε κτιρίου και πρέπει να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του κανονισμού αυτού.

2.1. Ειδικά όταν κατασκευάζεται κτίριο σε υποστυλώματα (PILOTIS) σε επαφή με το κοινό όριο, δεν είναι υποχρεωτική η κατασκευή του τοίχου της παρ. 1 στη θέση της PILOTIS. Στην περίπτωση αυτή μπορεί να κατασκευάζεται περίφραγμα.

2.2. Στην περίπτωση που κατασκευάζεται ανοικτός ημιϋπαίθριος χώρος σε επαφή με το κοινό όριο όμορων οικοπέδων επιβάλλεται η κατασκευή του τοίχου της παρ. 1.

2.3. Στην περίπτωση που κατασκευάζεται εξώστης σε επαφή με το κοινό όριο όμορων οικοπέδων δεν επιβάλλεται η κατασκευή του τοίχου της παρ. 1.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι και καλή μας χρονιά.

Έχω περίπτωση Ο.Ι. προς τακτοποίηση της οποίας τμήμα έχει μετατραπεί από χώρου κύριας χρήσης σε ανοιχτό στεγασμένο χώρο. Η ανοιχτή της πλευρά δεν είναι ίση ή μεγαλύτερη από το 35% του συνολικού μήκους του χώρου αυτού. Σύμφωνα με το ΝΟΚ δεν πρόκειται για ΗΧ, σωστά?

Επομένως αυτός ο χώρος ονομάζεται απλώς 'ανοιχτός στεγασμένος χώρος' που προσμετράται στο ΣΔ?

 

Link to comment
Share on other sites

για 4495 συνάδελφε, ελέγχεις το πολύ με ΓΟΚ.

Εν τάχει: Δεν προσμετράται στον ΣΔ.

Στην συζήτηση περί αυθαιρέτων θα βρεις απαντηση! 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@the_topo Δεν εξετάζεις στις υπαγωγές βάσει διατάξεων ΝΟΚ. Μπορείς για παράδειγμα να αναγράψεις ανοιχτή στεγασμένη βεράντα αποφεύγοντας χαρακτηρισμό βάσει ΝΟΚ ή ΓΟΚ. Αν ποτέ χρειαστεί έκδοση Ο.Α τότε θα γίνουν οι έλεγχοι και θα καταγραφεί με τον πολεοδομικό του ορισμό ο χώρος. Πάντως, αν θέλεις σώνει και καλά να τον χαρακτηρίσεις θα δεις τον ΓΟΚ 85 και όχι τον ΝΟΚ καθώς οι αυθαίρετοι χώροι πρέπει να υφίστανται προ 2011.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.