Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ορισμός Ημιυπαίθριου Χώρου


Recommended Posts

Καλησπερα, οι επιφάνειες μιας καμινάδας η οποια διέρχεται μεσα απο η/υ χώρο μετρουν στο 35% του κλειστου του περιγράμματος; Υπάρχει καπου καποια διευκρίνηση; Παιζει ρολο το υλικο και η επικάλυψη του αγωγου της; ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 489
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε διαμέρισμα τελυταίου ορόφου σε εσοχή, την μπροστινή του βεράντα την σκεπάζω πλήρως με πλάκα Ο/Σ. 

Επομένως δημιουργώ Α.Η.Χ. 

Το εμβαδόν του ΑΗΧ με βάση τις τεχνικές οδηγίες του άρθρου 11 περιλαμβάνει και τα κατακόρρυφα πλαινά στοιχεία που τον οριοθετούν, σωστά ? Π.χ. τοίχοι - φέρων οργανισμός κτλ. Αρα  εκτός δόμησης  στο σχήμα μου έχω 8,00*4,20

Το άνοιγμα του ΑΗΧ 6,60 πρέπει να είναι μεγαλύτερο του 0,35 της πορτοκαλί γραμμής ? Ή ορίζεται

διαφορετικά  η περίμετρος του ΑΗΧ ? 

Drawing2-Model.jpg.3ae2bb01397ba7fbb2b1a518a4166041.jpg

Link to comment
Share on other sites

@kan62 ναι είναι άκυρο στο σχήμα μου, ενδεικτικά το έκανα μην δίνεις βάση στο αν βγαίνει ή όχι.

Το θέμα είναι ότι σε πρόσφατη άδεια μου ζήτησαν σαν περίμετρο την πορτοκαλί γραμμή. Δηλαδή μου είπανε άλλο πράγμα η επιφάνεια του ΑΗΧ που είναι το μωβ και άλλο η περίμετρος που είναι το κάθε δοντάκι που έχει μέσα η επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτά που σου είπαν στην πολεοδομία δεν υπάρχει ίχνος εγκυρότητας, όπως σου έδειξε και ο συνάδελφος παραπάνω στο Παράδειγμα 1 των συνημμένων σχεδίων του νόμου.

Ας διαβάσουν τον νόμο λοιπόν ...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά από πολύ καιρό στο θέμα. Αν έχω βεράντα (ενδεικτικό σχήμα) σκεπασμένη με πλάκα με κενα όπως στο σχήμα, προφανώς δεν έχω καθόλου Η/Χ ?

Με ποιο κριτήριο έχω πλάκα με κενά ? Πρέπει τα κενά να είναι μεγαλύτερα από κάποιο εμβαδόν ? 

Ο πάνω αριστερά σκεπασμένος χώρος 4,00*1,00 είναι σε κάθε περίπτωση Η/Χ ?

σχημα.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση θα θεωρούσα το παρακάτω ως ΑΗΧ

image.png.fc9a8f8d01370f0d78fc6548bde60fa8.png

Το υπόλοιπο??? με μπερδεύουν οι τοίχοι αριστερά-δεξιά.... θέλει σκέψη.....

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις τη δυνατότητα να ανοίξεις 2 ανοίγματα στους πλαινους τοίχους (εστω και 30-40 εκ ύψος με ψηλό περβάζι) τότε θα βγει η απαίτηση του 0.35. Αλλιώς συμφωνώ με την άποψη του Φαέθοντος 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.