Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ δηλαδή που δεν είμαι Π.Μ. θα χω πρόβλημα να το υποβάλω; Το έχω ελένξει πάντως , αλλά δε καταλαβαίνω αφού το τοπογραφικό είναι υπογεγραμμένο γιατί να πρεπει να ξαναπληρωθούν κρτατήσεις και κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση :

Με δεδομένο ότι τα δικαιολογητικά θα κατατεθούν μεχρι 31/12

Φαντάζομαι ότι όσες δηλώσεις βρίσκονται σε προσωρινή υπαγωγή όλο αυτο το διάστημα μέχρι 31/12 θα μπορούν να δέχονται μετατροπές ακόμη και στο πρόστιμο, σωστα??

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση :

Με δεδομένο ότι τα δικαιολογητικά θα κατατεθούν μεχρι 31/12

Φαντάζομαι ότι όσες δηλώσεις βρίσκονται σε προσωρινή υπαγωγή όλο αυτο το διάστημα μέχρι 31/12 θα μπορούν να δέχονται μετατροπές ακόμη και στο πρόστιμο, σωστα??

 

Σωστά!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ως ΑΜ, ΔΕΝ μπορώ να ανεβάσω τοπογραφικό (δοκιμασμένο!), οπότε πρέπει να βάλω στους μηχανικούς στο σύστημα των αυθαιρέτων και τον τοπογράφο. Ωστόσο, αφού ο ιδιοκτήτης μου φέρνει ο ίδιος (έστω μέσω εμού) τοπογραφικό, χωρίς να εμπλέκομαι εγώ, στο σύστημα των αμοιβών, ΔΕΝ βάζω και τον τοπογράφο, αφού υποτίθεται ότι πρέπει μόνος του να δηλωθεί.

 

Πράττω ορθά άραγες??? :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας στο αμοιβών βάζει τα δικά του.

Μετα ας βγαλουν αυτοί άκρη για το ποιος δηλωσε και τι

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας στο αμοιβών βάζει τα δικά του.

Μετα ας βγαλουν αυτοί άκρη για το ποιος δηλωσε και τι

 

Άρα πράττω ορθά!?!?

 

Άρα έχουμε:

1) Στο σύστημα αυθαιρέτων, όλους όσους υπογράφουν κάτι που ανεβάζουμε (εμένα (ΑΜ), τον τοπογράφο, κτλ)

2) Στο σύστημα αμοιβών, είτε όλοι σε 1 έργο, είτε ο καθένας μόνος του σαν ξεχωριστή εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα. Η Υ.Δ. ιδιοκτήτη επειδή εως τώρα δεν εδινα και θα πρέπει τώρα να τουσ κυνηγάω τι πρέπει να αναφέρει? Ότι δηλώνω υπεύθυνα οτι έχω ένα αυθαιρετο τόσων τετραγωνικών ιδιοκτησίας τάδε και τακτοποιείται με το Ν.4014? Υπάρχει υπόδειγμα?

Link to comment
Share on other sites

Γράφει νόμος τι πρέπει να αναφέρει:

αρθρο 24 παρ.2

 

β. Υπεύθυνη δήλωση του Ν-1599/86 (εις διπλούν) στην οποία περιλαμβάνονται τα ατομικά στοιχεία, ο αριθμός φορολογικού μητρώου (ΑΦΜ), η δημόσια οικονομική υπηρεσία (ΔΟΥ) φορολογίας του, ο αριθμός και το έτος της οικοδομικής άδειας όπου υπάρχει, το εμβαδόν και η χρήση της κατασκευής που εμπίπτει στη ρύθμιση της παρ.1, η ημερομηνία ολοκλήρωσης της κατασκευής ή εγκατάστασης της χρήσης σε αυτό καθώς και εάν πρόκειται για ακίνητο κύριας και μοναδικής κατοικίας της παρ.1Α, άλλης κατοικίας ή ακίνητο άλλης χρήσης, καθώς επίσης δηλώνεται ρητά ότι δεν εμπίπτει σε καμία από τις περιπτώσεις της παρ.3 του Αρθ-23.

 

Η δήλωση συνοδεύεται από την τελευταία δήλωση του εντύπου Ε9, στην οποία αναφέρεται το ακίνητο, όπου βρίσκεται η αυθαίρετη κατασκεύη ή χρήση, στην αρμόδια δημόσια οικονομική υπηρεσία (ΔΟΥ) και από τεχνική έκθεση που συμπληρώνεται από αρμόδιο μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

τελικά με το 10 ημερο για ολοκληρωμένες υπαγωγές τι γινεται?

 

θα συνεχίσουμε να προσευχομαστε?

 

ποιος είναι στο τέλος της ημέρας υπεύθυνος (ΤΕΕ - ΥΠΕΚΑ) για να δώσει μία υπεύθυνη απάντηση?

 

Από το ΥΠΕΚΑ μας παραπέμπουν στο ΤΕΕ (210 3291206). Το τηλεφωνο αυτό δεν απαντάει. Οπότε βασιζόμαστε στις δικές μας εκτιμήσεις σε συνδυασμό με αυτές των συναδέλφων για να δούμε ποιά άποψη ταιριάζει με την περίπτωσή μας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.