Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
Gpsakias

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011

Recommended Posts

Αν μπορεί κανείς ας μου πει κάποια γνώμη στο παρακάτω:

http://www.michanikos.gr/topic/24860-Δελτίο-δομικής-τρωτότητας-ή-μελέτη-στατικής-επ/?p=598004

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν μπορεί κανείς ας μου πει κάποια γνώμη στο παρακάτω:

http://www.michanikos.gr/topic/24860-Δελτίο-δομικής-τρωτότητας-ή-μελέτη-στατικής-επ/?p=598004

Εδώ δημιουργείται το εξής πρόβλημα.

Όταν η αυθαιρεσία αφορά 

 

1) υπέρβαση ύψους

2) αλλαγή χρήσης από ΒΧ σε ΚΧ χωρις υπέρβαση των προβλεπόμενων φορτίων (π.χ.υπόγεια αποθήκη σε κατοικία)

3) διαμερισμάτωση

 

 και βάλεις τα τμ της συνολικής κάτοψής της ιδιοκτησία που τακτοποιείς ενδέχεται το ποσοστό

σε σχέση με την συνολική δομημένη επιφάνεια να βγεί >20% και να χρειάζεσαι δεδοτα 3!!!!

 

Για αυθαιρεσίες που μάλλον ανήκουν στην κατηγορία 1, αλλά πουθενά δεν αναφέρονται!!!

Μηπως τελικά αυτές οι αυθαιρεσίες ανήκουν στο δεδοτα 1???

Καμια γνώμη???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οσοι ειναι σε ΔΟΣΕΙΣ στον 4014 και θελουν να μεταφερθουν στον 4178, συνεχιζουν να πληρωνουν κανονικα στην δοση Σεπτεμβριου στον 4014?

Ενημερωνεται το συστημα του 4014?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα αρχεία που μου ζητούνται από το σύστημα δεν απαιτείται σε καμιά υπαγωγή σχέδιο κάτοψης και τομής (μάλλον ζητούνται όταν το ακίνητο δεν έχει άδεια). Η ερώτηση είναι η εξής:

Ανεβάζεται μόνο αυτά που απαιτεί το σύστημα για πληρότητα ή κρίνεται μόνοι σας αν χρειάζονται και σχέδια κάτοψης και τομής;

Εχω περιπτώσεις επέκτασης της απόληξης στο δώμα με κατασκευή κατοικίας. Θεωρώ πως πρέπει να βάλω κάτοψη αλλά δεν μου ζητείται. Να την βάλω κάνοντας παραπάνω δουλειά για να εξασφαλίσω τον εαυτό μου και τον πελάτη ή να μην τα ανεβάσω αφού μου δίνεται το δικαίωμα; Εννοείται πως στο γραφείο μου υπάρχουν τα σχέδια.

Εσείς τι κάνετε;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μην κοιτάς τι ζητάει το σύστημα του ΤΕΕ, κοίτα τι ζητάει ο 4014 στο άρθρο 24 παρ.2. Θέλει οπωσδήποτε κάτοψη στην οποία να φαίνεται η αυθαίρετη κατασκευή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οσοι ειναι σε ΔΟΣΕΙΣ στον 4014 και θελουν να μεταφερθουν στον 4178, συνεχιζουν να πληρωνουν κανονικα στην δοση Σεπτεμβριου στον 4014?

Ενημερωνεται το συστημα του 4014?

 

Ναι κανονικότατα. και να μην πληρώσουν όμως δεν έχασαν ή κέρδισαν και κάτι. Έτσι κι αλλιώς όταν θα πάνε αναγκαστικά στον 4178 θ' αφαιρεθούν τα ήδη καταβληθέντα. Ας αφαιρεθούν λίγο λιγότερα αν δεν κάνουν τώρα άλλη εκταμίευση! Κι ....ο νοών νοείτο!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ ρίξε μια ματιά στα 1171 και 1172. Έχεις κάποια άποψη ή (ακόμα καλύτερα) απάντηση στο πρόβλημα? Δυο-τρία ΔΕΔΟΤΑ μου έχουν μείνει, να τα ανεβάσω κι αυτά να πάνε στο διάολο!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν έχουμε υπέρβαση ύψους χωρίς υπέρβαση δόμησης, στην ενότητα 2 του ΔΕΔΟΤΑ εκεί που λέει "επιφάνεια κάτοψης αυθαίρετης κατασκευής" το αφήνουμε κενό? NAI Και όταν έχουμε μετατροπή ΒΧ σε ΚΧ (δεν αναφέρει για επιφάνεια αυθαίρετης χρήσης)? Πιστεύω ότι το αφήνουμε κενό γιατί παρακάτω ζητάει το ποσοστό αυθαίρετης επιφάνειας προς τη συνολική δομημένη επιφάνεια οπότε μάλλον η λογική τους είναι να δουν τι υπέρβαση έχει γίνει συνολικά στη δόμηση όμως θα ήθελα κι άλλες γνώμες για να είμαι πιο σίγουρος. ΟΧΙ ΒΑΛΕ ΤΑ τ.μ. ΤΗΣ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑΣ

 

Στις οδηγίες του ΤΕΕ για το συγκεκριμένο έχει άλλο τίτλο -λέει απλώς "επιφάνεια κάτοψης"- και ότι <<Σηµειώνεται το εµβαδό της πλέον αντιπροσωπευτικής κάτοψης του κτιρίου. Εφόσον δεν γίνεται χρήση σχεδίων, το εµβαδό κάτοψης υπολογίζεται κατά την εκτίµηση του Συντάκτη του ∆.Ε.∆Ο.Τ.Α.>>.

:shock:

ΜΗ ΔΙΝΕΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΒΑΡΥΤΗΤΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ!!! ΜΙΑ ΜΑΜΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ Ν' ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ Ο,ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΨΕΙ...

 
Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χαχαχαχααχαχαχααχαχααχαχα! :)

Απίστευτη απάντηση, μου έφτιαξες τη διάθεση! Σ' ευχαριστώ!

 

ΥΓ: Δεν ανησυχώ μην τα ελέγξουν στον 4014 αλλά ότι πιθανό να τα χρησιμοποιήσουν όταν έρθει η ώρα της ηλεκτρονικής ταυτότητας. Μη μας ζητάνε τα ρέστα μετά από 10 χρόνια γιατί κάναμε έτσι το ένα και γιατί γράψαμε έτσι το άλλο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εκεί για όλα θα θέλουν στατική επάρκεια......

Αν τους βγαίνουν τα ....κουκιά!!!

Αλλιώς θα σκεφτούν κάποια ..."παπαριά" και θα τα μπαλώσουν όπως τώρα!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.