Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφοι να κάνω μια λίγο άσχετη ερώτηση,αν κάποιος μηχανικός θελει να βγει στην σύνταξη και πρέπει να καταθέσει τα χαρτιά του μέχρι τις 31/12, όμως το θέμα με τα αυθαιρετα είναι ακόμα ανοιχτό και είναι κάποιο αρχεία όπως δελτίο δομικήα τρωτότητας που δεν έχουν ανέβει στο σύστημα τι ΄γινεται σε αυτήν την περίπτωση?αν κάποιος έχει κάποια γνώμη παρακαλώ για απάντηση γιατί έχω μόνο 5 μέρες για να δώ τι μπορεί να γίνει

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αλλαγή μηχανικού μιας και προβλέπεται από τις οδηγίες του ΤΕΕ με ΥΔ και από τους δύο συναδέρφους.

Με εξοφλημένες αμοιβές για τις εργασίες που έγιναν και με κανονισμένες τις εκκρεμότητες για τη περαίωση..

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή θα πρεπει να προσθεσω καποιον μηχανικό?όμως και πάλι από την στιγμή που θα βγει στην σύνταξη πως θα μπορω να διαχειρίζομαι εγω ( ως ο μηχανικος που θα προστεθει ), θα ισχύουν οι κωδικοι του τεε κτλ?τα απυ εχουν ήδη κοπεί απλά υπάρχουν κάποια αρχεία που δεν έχουν ανέβει και επίσης λόγω πληρωμων με δοσεις του προστιμου δεν μπορει να γίνει ολοκληρωμενη υπαγωγη

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο post #7 που υπάρχει εδώ (μακριά από εμάς)

 

edit Βέβαια πλέον οι όποιες αλλαγές αιτούνται ηλεκτρονικά μέσω της φόρμας των δηλώσεων.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

άλλη μια ερώτηση στα προσθετα που θέλω να βάλω την αίτηση για αλλαγή μηχανικου η μονη επιλογη που μου βγάζει είναι να αλλάξω την πληρωμή απο εφαπαξ σε μηνιαιες δόσεις ( ενω το ποσο έχει αποπληρωθει εφαπαξ ) . Να στείλω την αίτηση με αυτον τον τιτλο και απο κατω στα σχολια να συμπληρωσω το τι ακριβως θελω δηλ. αλλαγή μηχανικού λόγω συνταξιοδοτησης? δεν πιστευω να έχω κάποιο προβλημα στο προστιμο που έχει εξοφληθει και να μου το γυρισει σε μηνιαιες δόσεις!

Link to comment
Share on other sites

Χμ...δεν έχεις άδικο.

Προσωπικά θα έστελνα σε πρώτη φάση έντυπη αίτηση με fax με τον παλιό τρόπο...

 

edit Είδα ότι το πρόστιμο λες πως είναι εξοφλημένο....δεν έχεις να φοβάσαι για κάτι..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω από σχετικές οδηγίες του ΤΕΕ:

 

Το αίτημα με θέμα:

1. Αντικατάσταση μηχανικού, προκειμένου να ολοκληρωθεί η διαδικασία υπαγωγής στο ν. 4014/2011 με άλλο μηχανικό εξακολουθεί να υλοποιείται μέσω της υποβολής στο πρωτόκολλο του ΤΕΕ των σχετικών δικαιολογητικών. Η υποβολή των δικαιολογητικών γίνεται αυτοπροσώπως, μέσω fax (210 3221772) ή μέσω e-mail ([email protected]).

 

Απαιτούμενα δικαιολογητικά:

1. Αίτηση παραίτησης του πρώτου μηχανικού όπου αναφέρει, εκτός από τον Α/Α της δήλωσης και το όνομα του ιδιοκτήτη, ότι έχει λάβει την αμοιβή για την μέχρι τότε εργασία του.

2. Υπεύθυνες Δηλώσεις του αιτούντος ιδιοκτήτη και του δεύτερου μηχανικού για την ανάθεση και ανάληψη αντίστοιχα των υπολειπόμενων εργασιών

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.