Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ δεν ανεβάζω τίποτα αφού δίπλα γράφει : Ν.4014/11 άρθρο 24 § 2.γ

Και η συγκεκριμένη παράγραφος λέει:

Λέει πουθενά τίποτα για 

  1. Αμοιβή μηχανικού/ Εισφορά ΤΕΕ
  2. ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ μηχανικού
  3. ΦΕΜ μηχανικού

?????

Όχι αν λέει ας μου το δείξει κάποιος...

Διαβασε και τον 3919/11

Link to comment
Share on other sites

Στο "αμοιβή μηχανικού" ΔΕΝ ανεβάζουμε τίποτα προς το παρόν.

Για όσες δηλώσεις έχουμε πληρώσει τις κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ, απλώς ανεβάζουμε το παραστατικό της τράπεζας μέσω του οποίου πληρώσαμε αυτές τις κρατήσεις συνοδευόμενο σε ενιαίο αρχείο pdf από την αντίστοιχη εντολή πληρωμής του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ, στην οποία φαίνεται το συγκεκριμένο ποσό των κρατήσεων.

Όπου δεν έχει πληρωθεί το υπέρ ΤΕΕ, πρέπει να περιμένουμε να το απενεργοποιήσει από προαπαιτούμενο έγγραφο το ΤΕΕ από το σύστημα των δηλώσεων κι αν δεν το κάνει έως 30.9.2013, τότε προσωπικά θα έχω έτοιμο σε pdf το ΦΕΚ καταργησης του 2% θα το ανεβάσω και θα "κλείσει" το προαπαιτούμενο του αρχείου. Τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.

Θέλω να ρωτήσω το εξής.Εχω ρύθμιση εκτος σχεδίου,σε ολοκληρωμένη υπαγωγή απο το 2012, επειδή πλήρωσε εφ' άπαξ, και εχουν γκριζάρει τα πεδία.Είμαι στην διαδικασία να δηλώσω  τα σχέδια Β΄φάσης τώρα...και πρέπει να συμπεριλάβω και Τοπογράφο γιά το ΕΓΣΑ (εκτος αν μπορεί να την κάνει την δουλεια σαν ξεχωριστή δήλωση με τον πελάτη).η ερώτηση είναι: Πρέπει να βιαστώ για κάποιο λόγο? ή μπορώ μέχρι τίς 30/9/13 να τα ολοκληρώσω όλα αυτα σύμφωνα με την παράταση της Β΄φάσης.

Εν όψη και του νέου νόμου που λέγεται οτι θα ανακοινωθεί περί τα τέλη Ιουνίου.Επιρεάζει κάτι αυτό?Μήπως πρέπει να περιμένω?

Link to comment
Share on other sites

tzeno, τι λεει δηλαδη ο 3919/2011? αυτο που ισχυριζεται ο faethon ειναι λαθος? αφου η παραγραφος στον 4014 δεν αναφερει για αμοιβη-κρατησεις.

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

tzeno, τι λεει δηλαδη ο 3919/2011? αυτο που ισχυριζεται ο faethon ειναι λαθος? αφου η παραγραφος στον 4014 δεν αναφερει για αμοιβη-κρατησεις.

Σου απαντω εδω:

 

Ο 4014 θεωρω πως δεν ειναι φορολογικο νομοσχεδιο ωστε να μπει σε λεπτομερειες αμοιβων κιαι υποχρεωσεων μηχανικων.

Τον επαγγελματικο μας κλαδο διεπουν θεσμοθετημενες διαδικασιες τροπου αμοιβων και φορολογικων υποχρεωσεων και εισφορων.

Απολα τα παραπανω (αμοιβη, ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ, ΤΕΕ, ΦΕΜ), μονο η εισφορα ΤΕΕ  εχει καταργηθει. Για την αμοιβη τα εχουμε πει σε αλλο τοπικ (< ή > 1500€, οποια τραπεζα ναναι κλπ) 

Link to comment
Share on other sites

tzeno το θέμα είναι τι καταθέτουμε στο σύστημα με βάση την νομοθεσία.

Η σχετική νομοθεσία είναι ο ν4014/11 και η σχετική με αυτόν νοοθεσία.

Το αν θα πρέπει να πληρωθεί ΤΣΜΕΔΕ/ΦΕΜ/ΦΠΑ κλπ που απορρέουν από την φορολογική νομοθεσία, εφόσον απορρέουν, είναι αποδεκτό.

Αλλά από που προκύπτει πως πρέπει αυτά να κατατεθούν στον ν4014/11;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.