Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά έφτασε ο κόμπος στο χτένι και για μένα για να ανεβάσω όλα τα σχέδια της β φάσης σε αρκετές τακτοποιήσεις.

Έχω πάρα πάρα πολλές απορίες και θα παρακαλούσα όποιος ξέρει να συνοψίσει 3-4 θέματα.

Ερωτήσεις:

1. Σε ακίνητο με άδεια που περιλαμβάνει κατόψεις και τοπογραφικό (δηλαδή σχετικά νέα άδεια, όχι π.χ. του 65 από χωροφυλακή), με υπέρβαση δόμησης, ποια σχέδια υποβάλω? Τα παλιά σκαναρισμένα και με κόκκινο βάζω την υπέρβαση? Φτιάχνω νέα? Το ίδιο ισχύει και στο τοπογραφικό?

2. Αν η αυθαιρεσία είναι κλείσιμο Η/Υ χώρου ποια σχέδια ανεβάζω? Της άδειας ή νέα? Μήπως δηλαδή κάνω ότι και στον 3843?

3. Τι θα πει ψηφοποίηση? Μπορώ να βγάλω φωτογραφία το σχέδιο και να το ανεβάσω αφού το μετατρέψω σε pdf? Γενικά σε τι μορφή πρέπει να είναι.

4. Σε κάθε σχέδιο γράφω αναλυτικά και το πώς προκύπτει το πρόστιμο?

5. Αν σε ένα κτήριο κατασκευάστηκαν επιπλέον πρόβολοι ποια σχέδια υποβάλω? Χρειάζεται κάτοψη? Και αν ναι ποια? Την παλά ή νέα?

6. Γενικά πότε πρέπει να ανεβάσω τοπογραφικό? Κάτι διάβασα ότι διάγραμμα κάλυψης δεν απαιτείται και ανεβάζουμε ένα κειμενάκι.

7. Σε άδεια σε οικισμό που απλά αναφέρεται όγκος και όχι τμ πως κρίνω αν είναι κάτι αυθαίρετο? Έστω ότι έχω παραπάνω όγκο. Τι υπέρβαση έχω? Σε τμ ή σε ύψος?

 

Λυπάμαι που το λέω αλλά δεν έχω το ψυχικό σθένος να διαβάσω και τις 59 σελίδες του νήματος. Προτείνω σε κάποιον mod να συνοψίσει τα περί β φάσης και να μπει η ανάρτηση πάνω πάνω για λίγους μήνες.

 

Υπάρχει μήπως κάποιο πρότυπο για να δω τις προδιαγραφές των σχεδίων?

Τι πινακάκι ετοιμάζουμε?

Γενικά πότε κάνουμε νέα σχέδια και πότε σημειώνουμε στα παλιά?

Επίσης μεγάλο το θέμα των στατικών όπου απαιτείται αλλά η συζήτηση υπάρχει σε άλλο νήμα.

 

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα!

 

εδιτ: Και μια άλλη ερώτηση:

Σε τριώροφο κτήριο τακτοποιήθηκε το κατάστημα. Στις τομές τι κάνω? Πρέπει να μετρήσω κάθε στάθμη τι ύψος έχει και να κάνω πραγματική τομή όλης της οικοδομής ή κάνω απλά ένα σκαρίφημα πάνω από το κατάστημα και γράφω "υπάρχον" και έχω μια σωστή και πλήρης τομή μόνο στο κατάστημα? Έστω π.χ. ότι υπάρχουν αυθαιρεσίες και στους παραπάνω ορόφους. Πώς μπορώ να απαιτήσω να μπω μέσα για να κάνω σωστή τομή, ακόμα ακόμα και μόνο για να μετρήσω το ύψος...

Edited by Charlie
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, παρατήρησα ότι ακίνητα σε Οριστική Υπαγωγή που δεν έχω επιλέξει κατηγορία ΔΕΔΟΤΑ πριν κάνω Οριστική Υπαγωγή, δεν με αφήνει να ανεβάσω αρχεία (αφού επιλέξω Κατηγορία ΔΕΔΟΤΑ και πάω στα Αρχεία).

 

Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον;

Link to comment
Share on other sites

Ε αυτό λέω. Επιλέγω κατηγορία ΔΕΔΟΤΑ, πατάω αποθήκευση.

Μετά πάω στα Αρχεία, πατάω και τζίφος...

 

Σε όσα είχα βάλει κατηγορία ΔΕΔΟΤΑ πριν κάνω Οριστική Υπαγωγή, ανεβάζω κανονικά..!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά αλλάζουν όποτε θέλεις σε όποια κατάσταση και να είναι η δήλωση και όσες φορές θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Charlie καλημέρα.

 

Ορίστε κάποιες απαντήσεις από μένα:

 

1. Τοπογραφικό και στέλεχος τα υποβάλλεις ως έχουν.

Κατόψεις υποβάλλεις τις εγκεκριμένες της άδειας σημειώνοντας πάνω τις αυθαίρετες κατασκευές αν είναι π.χ. Η/Χ/ κλείσιμο εξώστη, ή σχεδιάζεις την κάτοψη μιας αυθαίρετης αποθήκης π.χ. εν επαφή με το υφιστάμενο κτίσμα, ή κάνεις μια καινούρια κάτοψη αν πρόκειται για προσθήκη ορόφου, ή κάποιο κτίσμα σε άσχετη θέση στο οικόπεδο. Γενικά κατά την κρίση σου. Προσωπικά αν μπορώ να "εξαρτήσω" την αυθαιρεσία στα υφιστάμενα σχέδια τότε υποβάλλω τα εγκεκριμένα της αδείας με τις όποιες προσθήκες. Φτιάχνω νέο πινακάκι, σφραγίζω και υπογράφω (σκαναρισμένα). Ειδάλλως φτιάχνω νέο σχέδιο.

Τα παραπάνω εφαρμόζω και για τις τομές.

Διάγραμμα κάλυψης υποβάλλω το εγκεκριμένο με σημειωμένες τις αυθαιρεσίες και φτιάχνω νέο πινακάκι υπολογισμού πολεοδομικών μεγεθών. 

 

2. Βλ. παραπάνω.

 

3.Τα σχέδια τα σκανάρω και τα περνάω σαν image στο cad. Εκεί διορθώνω την κλίμακα και επεμβαίνω. Επειτα κάνω plot dwg to pdf και ανεβάζω pdf αρχεία.

 

4. Στο διάγραμμα κάλυψης υπολογίζω τις υπερβάσεις των πολεοδομικών μεγεθών, τις οποίες περιγράφω και στην τεχνική έκθεση. Το πρόστιμο βγαίνει από τα φύλλα καταγραφής οπότε δεν ασχολούμαι αλλού με αυτό. Μόνο με τα ποσοστά υπερβάσεων.

 

5. Βλ.1

 

6.Τοπογραφικό ανεβάζεις πάντα. Αν είσαι εντός σχεδίου ανεβάζεις της άδειας, αν είσαι εκτός ανεβάζεις το νέο που συνέταξες σε ΕΓΣΑ. Δεν ανεβάζεις διάγραμμα κάλυψης όταν έχεις περίπτωση εξ'ολοκλήρου αυθαίρετη εκτός σχεδίου (χωρίς οικοδομική άδεια δηλαδή). Εκεί μπορείς να ανεβάσεις αυτό το κειμενάκι που λέει ότι δεν απαιτείται γιατί το σύστημα ζητάει λανθασμένα ένα αρχείο εκεί.

 

7. Δεν καταλαβαίνω τί ρωτάς.

 

Για την τελευταία σου ερώτηση, ασχολείσαι μόνο με τις αυθαιρεσίες της οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας που ανήκει στον πελάτη σου. Δηλαδή αν τακτοποίησες ισόγειο κατάστημα σε τριώροφη οικοδομή δε σ'ενδιαφέρει τί γίνεται σε άλλες ιδιοκτησίες στους ορόφους. Εξαίρεση, αν όλη η οικοδομή είναι μια ιδιοκτησία και δεν έχει γίνει σύσταση. Εκεί πρέπει να εξετάσεις τα πάντα, και φυσικά να πληρωθείς γι'αυτό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις που θα διαφωτίσουν εμένα και πολλούς άλλους συναδέλφους.

 

Η 7. ερώτηση είναι η εξής. Υπάρχει άδεια του 1975 σε οικισμό η οποία αναφέρει μόνο όγκο π.χ. 300κμ. Δεν υπάρχει κάτοψη ούτε αναφέρονται τμ.

Αν έχω κτήριο 10Χ10 και ύψος 3,20 τότε ο όγκος είναι 320κμ, άρα έχω υπέρβαση του όγκου. Δεν μπορώ όμως να γνωρίζω τι παραβιάστηκε. Μπορεί να έγινε πιο ψηλό το κτήριο μπορεί όμως να έπρεπε να έχει διαστάσεις 9,70*9,70*3,20 οπότε έχω μεγαλύτερο κτήριο. Τέλος πάντων το παράδειγμά μου που αν και αποτελεί πραγματική περίπτωση είναι σπάνιο και θα δώσω βεβαίωση κανονικά έστω και αν έχω μια μικρή παραβίαση στον όγκο.

 

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι πως πρέπει να είναι η τομή 3ορόφου κτηρίου με τακτοποίηση μόνο στο ισόγειο. Φτιάχνω την τομή του ισογείου όπως προβλέπεται και από πάνω σχεδιάζω απλά ένα κουτί και γράφω υπάρχον? ή χρησιμοποιώ την τομή της άδειας? Σημειωτέον ότι έχει αλλάξει το ύψος του ισογείου και η στάθμη του από το έδαφος.

 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.