Μετάβαση στο περιεχόμενο

TEE KENAK v1.29 εναντίον v1.28


Silent Arrow

Recommended Posts

να πώ κι εγώ την εξυπνάδα μου. Τα παλαιά ΠΕΑ-ΜΕΑ τα τρέχουμε με τις παλαιές εκδόσεις και οχι με τις νέες. Είναι λογικό να βγαίνουν διαφορετικά αποτελέσματα....

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχας, περα απο το bug, που το χαρακτηρισα ως κερασακι στην τουρτα, με τον EfyD προσπαθησαμε να βρουμε για ποιο λογο το κτιριο αναφορας στην v.1.29 εχει τοσο καλη συμπεριφορα στην θερμανση.

 

Αναφεραμε μια σειρα απο λογους, προσθετω ακομα εναν: οτι τα αποτελεσματα παρουσιαζουν πλεον αυξημενη ευαισθησια απο τον αερισμο ΜΘΧ. Επισης η χρησιμοποιηση κουφωματων με χαμηλο U~2.4 δεν κανει το υπαρχον κτιριο πολυ ανταγωνιστικο.

 

Αν λαβουμε υποψη οτι

1) οι τροποποιημενες ΤΟΤΕΕ δεν εχουν αλλαξει πολυ οσον αφορα τη χρηση κατοικια

2) ενα κουμπι - shortcut βγαζει αλλα αποτελεσματα απο οτι η εντολη στο menou

 

μου γενιουνται πολλες αμφιβολιες για την αξιοπιστια των αποτελεσματων.

 

Οσο και να θελει το ΥΠΕΚΑ να μας κανει τυφλους χειριστες προγραμματων, εμας θα μας βρει απεναντι του γιατι ειμαστε Μηχανικοι που λογοδοτουμε ανα πασα στιγμη για τα πεπραγμενα μας στους πελατες μας αλλα και στον εαυτο μας.

 

Υ.Γ.

Δηλαδη το κουμπι τρεχει αλλες ρουτινες απο το menou 'εκτελεση'? Τι δηλαδη ξεχασαν παλιες ρουτινες? Η' το κουμπι τρεχει τις μισες? Προτεινω να κατσουν να ασχοληθουν σοβαρα με το προγραμμα και να σταματησουν τους ερασιτεχνισμους. Πριν την RC εκδοση υπαρχει η ALPHA και η BETA. Και εμεις δεν ειμαστε πειραματοζωα.-

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες αλλά δεν ξέρω καταρχήν αν υπάρχουν άτομα για να ασχοληθούν σοβαρά. Στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης ας πούμε, πολλοί ήταν συμβασιούχοι. Κι αυτοί που υπάρχουν αμείβονται ή τους λένε "έχετε λαμβάνειν"; Ας μην ξεχνάμε πως όσοι, από τις αρχές ακόμα, ασχολήθηκαν με το αντικείμενο αυτό, το έκαναν κάτω από μεγάλη πίεση χρόνου και με σχεδόν παντελή έλλειψη υποστήριξης απ' την πλευρά της -τρομάρα της- "πολιτείας". Οπότε ως γνωστόν "με πορδές δεν βάφονται αυγά".

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Από την 1.28 στην 1.29 μου παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα με την εισαγωγή των στοιχείων σκίασις που βάζω με επικόλληση απο ένα προγραμματάκι που έχω φτιάξει στο excel 07 και που μέχρι τώρα λειτουργούσε κανονικά στην 1.28 .

 

ξέρει κανείς τι πρέπει να διορθώσω για να λειτουργήσει αυτό

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω και εγώ με το σιωπηλό βέλο βέλος....το θέμα δεν είναι μόνο να διορθωθεί το θέμα με το κουμπί το οποίο είναι προφανώς λάθος αλλά να προσπαθήσουμε να καταλάβουμε για ποιο λόγο ξαφνικά σε χρήση κατοικίας έχουμε τόσο μεγάλη διαφορά σε απαίτηση για θέρμανση-ψύξη.

 

δηλαδή ποιοτικά τα αποτελέσματα είναι σωστά? και αν αν σε τι οφείλονται?

 

γιατί με το που πατάς τμήμα κτηρίου βλέπεις τόση μεγάλη διαφορά (αν έχεις ΜΘΧ) σε κτήριο αναφοράς μόνο με αποτέλεσμα να ανεβαίνει κατηγορία το υπό μελέτη? (αν και αυτό φαντάζομαι θα διορθωθεί στη νέα έκδοση)

Edited by ggeorge
Link to comment
Share on other sites

Με άγχωσες greenmiles και δοκίμασα και εγώ copy & paste στο οποίο βασίζω αρκετό κέρδος χρόνου και λαθών λόγω αντιγραφής.

Στο λογισμικό της επιθεώρησης δεν άλλαξε κάτι. Κάνει κανονικά copy & paste όπως και με την 1.28

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη διαφορά στα αποτελεσματα δημιουργει η τροποποιηση του Um του κτηριου αναφορας, κατι το οποιο συμφωνα με την Τοττε δεν συμβαινει για τμημα κτηριου.

Εγω πιστευω οτι τωρα τα αποτελεσματα ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα αλλα δυστυχως η 1.28 κατι δεν εκανε σωστα και τωρα μας κακοφαινεται.

Και καλο θα ήταν να βγαζουν και ενα release notes οπως κανουν τα σοβαρα λογισμικα να ξερουμε τι αλλαζει σε καθε εκδοση. hkamp μιας που μιλας μαζι τους μαζι με το patch πες τους να βγαλουν και μια εξηγηση γιατι βγαινουν αυτα τα αποτελεσματα. Γιατι απο τις ΤΟΤΤΕ δεν προκυπτει καμια σοβαρη αλλαγη.

Τουλαχιστον να βεβαιωθουμε οτι μελετες με την 1.28 θα ελεγθουν με την 1.28 και οχι με την 1.29.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, θυμάται κανείς που έγραφε πως οι μελέτες που δημιουργήθηκαν με την version.x θα πρέπει να ελέγχονται ως προς την ορθότητα και την εφαρμογή τους με την ίδια έκδοση και όχι με την εκάστοτε τρέχουσα; Το ίδιο και για τις ενεργειακές επιθεωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εχω και εγω σαν απορια. Στις επιθεωρησεις πχ του εξοικονομω η δευτερη γινεται με την εκδοση της πρωτης. Για επιθεωρησεις νεων κτηριων πως θα γινεται να ειναι με την εκδοση της μελετης ειναι ενα θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Το θυμάμαι πάντως, πως τότε στις αρχές, όταν είχε ξεκινήσει η εφαρμογή του Κ.Εν.Α.Κ. κάπου το είχα δει, αλλά που;;;;;;; Γιατί -μην το ξεχνάμε- στο μεταξύ έχουν μεσολαβήσει αναβαθμίσεις, patch και δε συμμαζεύεται κι όπως δείχνει, το πανηγύρι θα συνεχίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.