Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χώρος κύριας χρήσης


Recommended Posts

Καλή ερώτηση που τόσο καιρό δεν έχω βγάλει άκρη. Δηλαδή σε χώρο που είναι π.χ. 2,00μ. κάνουμε ρύθμιση 4178 για κύρια χρήση άσχετα αν το ύψος είναι μικρότερο του απαιτούμενου βάσει ΝΟΚ. Μπορούμε να βγάλουμε άδεια ΚΥΕ ??

 

Ε λοιπόν ο καθένας λέει τα δικά του ! Στο υγειονομικό τελευταία φορά μου είχαν πει ότι δεν γίνεται αν και μου το είχαν πει λίγο πρόχειρα και στο όρθιο. Για μένα το υγειονομικό ΔΕΝ πρέπει να ελέγχει θέματα της πολεοδομικής νομοθεσίας εφόσον αυτά έχουν ρυθμιστεί νόμιμα από μηχανικό και αυτός έχεις λάβει την ευθύνη με την υπογραφή του. Καλό είναι να μιλήσεις με τον προιστάμενο του υγειονομικού που θα πας (όχι με επόπτες) και να σου πει ξεκάθαρα τι θέλει. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 366
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Nik σε ευχαριστω για την απαντηση. Πολεοδομικα και συγκεκριμενα ο υπαλληλος της πολεοδομιας μου ειπε κανε 4178 και ξεμπερδεψες για 30 χρονια. Αυριο παω τεε και μετα υγειονομικο. Το υγειονομικο τηλεφψνικα μου ειπαν πως δεν το δεχονται γιατι στην πραγματικοτητα δεν εχει το ιδανικο υψος, ασχετα με το 4178........

Link to comment
Share on other sites

Ασχετως αν εχει νομιμοποιηθει για Χ χρονια, απο την στιγμη που δεν εχει το ελαχιστο υψος που συμφωνα με τον κανονισμο απαιτειται για κυε, πως θα βεβαιωσεις εσυ στα σχεδια οτι ο χωρος δυναται να χρησιμοποιηθει για κυε? αυτο το νοημα δεν εχει η βεβαιωση σου? Το υγειονομικο επι των πολεοδομικων κτλ δεν γνωματευει. Κοιταει την υγειονομικη συγκροτηση, την διαμορφωση των επιφανειων του χωρου, τον εξοπλισμο και τελος. Το θεμα ειναι ομολογουμενως μπερδεμενο και εγκυκλοπαιδικα θα ηθελα και εγω να μαθω τι γινεται σε τετοιες περιπτωσεις

Link to comment
Share on other sites

Ο χωρος του παταριου χρησιμοποιειται απο κατασκευης του αυθαιρετα και παρανομα ως χωρος ΚΧ. Εγω ως μηχανικος καταγραφω και δηλωνω στο 4178 οτι βλεπω στην αυτοψια. Δηλωνω την αυθαιρετη αλλγη χρησης και τις διαστασεις και με την πληρωμη αντιτιμου διατηρειται και ρυθμιζεται η αυθαιρεσια για χ χρονια. Συμφωνια κρατους-παρανομου εισπρακτικη..... Και γω την ιδια απορια εχω. Τυπικα παντως και η πολεοδομια θα εδινε βκχ αν ειχε γινει 4178 . Οι αλλες υπηρεσιες ειναι υποχρεωμενες να τη δεχτουν?

Link to comment
Share on other sites

Σε χωρο ρυθμισμενο εξακολουθει να ισχυει εκεινο το παλιο, οτι την βκχ την δινει η πολεοδομια? απο οτι καταλαβα, εχει παψει να ισχυει, σωστα?

Αν υποθετικα η πολεοδομια εδινε βκχ φυσικα και επρεπε να γινει δεκτη απο αλλες υπηρεσιες. 

 

Για να το παμε και πιο περα, ο νεος υγειονομικος κανονισμος εχεις δει πουθενα να αναφερει ρητα εμβαδα-υψη κτλ κτλ? Λεει γενικολογα: χωρους καταλληλα διαμορφωμενους, επαρκεις για την καθε εργασια, χωροι συμφωνοι με τον εκαστοτε οικοδομικο κανονισμο κτλ κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

ckiriako την βκχ ρυθμιζομένου χώρου την δίνουμε εμείς σύμφωνα με τον 4178 και μου το επιβεβαίωσαν απο την πολεοδομία.

Το πρόβλημα είναι πως με τον νέο υγειονομικό κανονισμό που δεν αναφέρει τμ και χαρακτηριστικά έγγυται όμως στην διακριτική επιθυμία - ευχέρεια και όρεξη του εκάστοτε επόπτη το τι ακριβώς μπορέι να λειτουργήσει ως ΚΥΕ.

Μόλις μάθω κάτι περισσότερο θα σας ενημερώσω εγκυκλοπαιδικά......

Link to comment
Share on other sites

Ασχετως αν εχει νομιμοποιηθει για Χ χρονια, απο την στιγμη που δεν εχει το ελαχιστο υψος που συμφωνα με τον κανονισμο απαιτειται για κυε, πως θα βεβαιωσεις εσυ στα σχεδια οτι ο χωρος δυναται να χρησιμοποιηθει για κυε? αυτο το νοημα δεν εχει η βεβαιωση σου? Το υγειονομικο επι των πολεοδομικων κτλ δεν γνωματευει. Κοιταει την υγειονομικη συγκροτηση, την διαμορφωση των επιφανειων του χωρου, τον εξοπλισμο και τελος. Το θεμα ειναι ομολογουμενως μπερδεμενο και εγκυκλοπαιδικα θα ηθελα και εγω να μαθω τι γινεται σε τετοιες περιπτωσεις

 

H βεβαίωση μας βεβαιώνει ότι ο χώρος πληρεί της προυποθέσεις χώρου κύριας χρήσης από πλευράς πολεδομικής νομοθεσίας. Από την στιγμή που το κράτος δίνει την δυνατότητα μέσω του 4178 να παραβιάζονται οι πολεοδομικοί νόμοι έστω και με κραυγαλέο τρόπο, θεωρητικά το υγειονομικό δεν έχει αρμοδιότητα επί του θέματος. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά. Έκανα μια νομιμοποίηση (αλλαγή χρήσης ημι-υπόγειας αποθήκης σε διαμέρισμα) και από τον δήμο που πήγε ο ιδιοκτήτης μου ζητάνε βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης βάσει Ν. 4178/13 άρθ. 25 παρ. 15. Μήπως έχει κανείς κανένα υπόδειγμα βεβαίωσης να το ανεβάσει; 

Ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

και.........

 

τι την θελει την βεβαιωση αυτη ο Δημος???

 

ο συντελεστης για τα  δημοτικα τελη  δεν αλλαζει με μονη αιτια την αλλαγη χρησης... αρθρο 24 παρ. 8

Για  χρηση κατοικιας κατα τον υπολογισμο του ΤΑΠ, εφαρμοζεται μειωτικος συντελεστης 50% αρθρο 24 παρ. 9

------------------

8. Για τις αυθαίρετες κατασκευές και αλλαγές χρήσης προ τις 28.7.2011, που εξαιρούνται της επιβολής κυρώσεων με βάση τις διατάξεις του παρόντος νόμου ή εξαιρέθηκαν της επιβολής κυρώσεων με βάση τις διατάξεις του ν. 4014/2011 (Α'209),δεν οφείλονται αναδρομικά ασφαλιστικές εισφορές (ΙΚΑ κ.λπ.) και οποιοσδήποτε φόρος, καθώς και οποιασδήποτε μορφής πρόστιμα και τέλη, όπως το τέλος ακίνητης περιουσίας, καθαριότητας, φωτισμού και δυνητικά ανταποδοτικά τέλη. Τυχόν ήδη καταβληθέντες φόροι, τέλη και πρόστιμα δεν αναζητούνται. Η αλλαγή χρήσης δεν λαμβάνεται υπόψη για τον υπολογισμό του τέλους του άρθρου 24 του ν. 2130/1993 (Α' 62), καθώς και των τελών του ν. 25/1975 (Α' 74) και του άρθρου 25 του ν. 1828/1989 (Α' 2), όπως ισχύουν και δεν επιβάλλονται αναδρομικά διαφορές που προκύπτουν ως προς το ύψος των τελών, οι οποίες προέρχονται από την αλλαγή χρήσης.

9. Για τη χρήση κατοικίας κατά τον υπολογισμό της αξίας για την επιβολή οποιουδήποτε φόρου (φόρος μεταβίβασης, κληρονομιών, ακίνητης περιουσίας, ΤΑΠ, προσδιορισμός τεκμηρίου διαβίωσης) για όλους τους χώρους τόσο σε υπόγειες στάθμες όσο και στους εσω εξώστες, και τις σοφίτες, εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής 50%.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο πολύπλοκο το θεμα. Μάλλον ζήτησε την συγκεκριμένη βεβαίωση επειδή:

 

1) Εκτός από την αλλαγή χρήσης, έγινε και αύξηση των διαστάσεων του χώρου (μέσω της νομιμοποίησης).

2) Ενώ στα σχέδια της αδείας (του 1969) φαίνεται ως αποθήκη, εντούτοις το 1973 ηλεκτροδοτήθηκε για πρώτη φορά ως επαγγελματικός χώρος, παρότι δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ ως τέτοιος. Μισθωνόταν συνέχεια ως κατοικία.

 

Μάλλον γι' αυτό μου ζητάει ο δήμος την συγκεκριμένη βεβαίωση 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.