Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενος δείκτης πυραντίστασης φέροντων δομικών στοιχείων


Recommended Posts

On 16/10/2018 at 11:08 ΠΜ, teo_z said:

Καλησπέρα,

γνωρίζετε τους δείκτες πυραντίστασης κάθε υλικού σύμφωνα με το Π.Δ. 41/2018.

Ο νόμος με μπερδεύει γιατί δεν γράφει χρόνους όπως έγραφε ο παλιός και δεν ξέρω πως να το περιγράψω.

Ισχύουν οι παλιοί δείκτες;

Γενικότερα προβληματίζομαι πολύ πώς να κάνω τη μελέτη παθητικής με το νέο νόμο. Υπάρχει κανένα πρότυπο για μονοκατοικία;

Στην μελέτη γράφεις ότι έχεις τοιχοποιΐα ή πυράντοχο πάνελ/γυψοσανίδα με τον τάδε Δείκτη Πυραντίστασης (για μονοκατοικίες 30 λεπτά).

Αυτά που γράφεις στην μελέτη αποδεικνύονται με τα πιστοποιητικά που περιγράφονται στο άρθρο 8 και τα οποία οφείλεις να τηρείς.

Σε περίπτωση παλιάς οικοδομής που εξετάζεται με το 41/18 υποθέτω ισχύει ο παλιός τρόπος απόδειξης της πυραντοχής για το υφιστάμενο τμήμα.

(σημείωση: για τα εσωτερικά τελειώματα ισχύει ο πίνακας Δ.4 του παραρτήματος Δ)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

θα επανέλθω στο θέμα. Τελικά πως βρίσκουμε το δείκτη πυραντίστασης ενός δομικού στοιχείου? Προσοχή όχι υλικού αλλά στοιχείου.

Από τα αναφερόμενα πρότυπα (ουσιαστικά από τον κατασκευαστή) μπορούμε να βρούμε την πυρανίσταση κάθε υλικού. Η συνολική πυραντίσταση όμως του δομικού στοιχείου ποια θα είναι? Μπορούμε να πούμε ότι είναι το άρθροισμα των επιμέρους υλικών?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή ερώτηση! Να προσθέσω και μία ακόμα, το Π.Δ. 41 / 2018 αναφέρεται ξεκάθαρα στους ελάχιστους δείκτες πυραντίστασης του φέροντος οργανισμού αλλά δεν βλέπω κάτι ξεκάθαρο για τις τοιχοποιίες. Έχω διαβάσει αρκετά τον νόμο και κάποια σημεία που έχω εντοπίσει είναι τα εξής:

1)( σελ. 7851 )  ΚΕΦΑΛΑΙΟ Ά , πίνακας 10 

Εδώ αναφέρει τους ελάχιστους δείκτες πυραντίστασης (min) διαχωριστικών δομικών στοιχείων στην περίπτωση διαχωρισμένων χρήσεων. Τι συμβαίνει σε μια τοιχοποιία αποθήκης Ζ2 όταν αυτή απέχει από το όριο οικοπέδου 2,5m ας πούμε ??

2) Η απάντηση του παραπάνω ίσως κρύβεται στην σελίδα 7861 - ΚΕΦΑΛΑΙΟ Ά, πίνακας 15 ( Ελάχιστες απαιτήσεις ελέγχου εξωτερικής μετάδοσης της φωτιάς ) ο οποίος αναφέρεται στις εξωτερικές τοιχοποιίες. Αλλά τι εννοεί με τον δείκτη πυραντίστασης όταν για παράδειγμα γράφει πλήρης ? ( πόσο είναι αυτό το νούμερο 60min? 90min?  120min? ). Μήπως ακολουθώ τις τιμές του φέροντος από τον πίνακα 7?

3)( σελ. 7849 ) ΚΕΦΑΛΑΙΟ Ά , Μας παραπέμπει στον πίνακα 7 ( σελ. 7846 ) και για τις τοιχοποιίες.

4) ( σελ. 7847 ) ΚΕΦΑΛΑΙΟ Ά παράγραφος 6.3 , αναφέρει πως '' Τα ανωτέρω εφαρμόζονται και για μη φέροντα δομικά
στοιχεία και υλικά. '' 

Μήπως είναι ξεκάθαρο λοιπόν ότι ο πίνακας 7 αναφέρεται και σε μην φέροντα οργανισμό ή μήπως όχι? Έχω μπερδευτεί και στην υπηρεσία δεν έχουν γνώση του νέου Νόμου. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Edited by silverhawk
Link to comment
Share on other sites

ποια υπηρεσια? εδω ειχαμε σεμιναριο στο τοπικο ΤΕΕ χθες, ειχαν ερθει απο το υπουργειο και απο το αρχηγειο της πυροσσβεστικης. Οταν τους εκανα των ερωτηση οι απντησεις που δωσανε ητανε για γελια. Ο ενας ελεγε ειναι ακαυτα υλικα και αρα δεν υπαρχει θεμα πυραντιστασης, ο αλλος ελεγε ορι δεν ξερουμε τι υλικα εχει ο τοιχος (!!!!???? μαλλον δεν εχουν ακουσει για ΚΕΝΑΚ και θερμομονωση) και απλα προδιαγραφεις χρονο πυραντιστασης, ο αλλος σφυριζε αδιαφορα και ελεγε οτι ειναι θεμα υπουργειου οικονομικων !!! ......

Στην ερωτηση σου τωρα. Ο δεικτης που αφορα το φερον οργανισμο αφορα μονο αυτον και οχι τις τοιχοποιες. Οι εσωτερικοι τοιχοι χρειαζεται να εχουν το δεικτη πυραντιστασης του αντίστοιχου πυροδιαμερίσματος οταν αποτελουν πυροδιαμερισμα. Η πυραντισταση των εξωτερικων τοιχων προκυπτει απο τπον πινακα 15 που αναφερεις. Όταν λέει πλήρης εννοεί ότι πρέπει να έχει το ολόκληρο το δείκτη που έχει το αντίστοιχο πυροδιαμέρισμα (υπαρκτό ή θεωρητικό). 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 16/10/2018 at 11:08 ΠΜ, teo_z said:

Καλησπέρα,

γνωρίζετε τους δείκτες πυραντίστασης κάθε υλικού σύμφωνα με το Π.Δ. 41/2018.

Ο νόμος με μπερδεύει γιατί δεν γράφει χρόνους όπως έγραφε ο παλιός και δεν ξέρω πως να το περιγράψω.

Ισχύουν οι παλιοί δείκτες;

Γενικότερα προβληματίζομαι πολύ πώς να κάνω τη μελέτη παθητικής με το νέο νόμο. Υπάρχει κανένα πρότυπο για μονοκατοικία;

Τελικά λύθηκαν οι απορίες σου? Συντάσσω την πρώτη μου μελέτη παθητικής πυροπροστασίας και έχω τις ίδιες απορίες.

Edited by Aggelos.k.m
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Aggelos.k.m said:

Τελικά λύθηκαν οι απορίες σου? Συντάσσω την πρώτη μου μελέτη παθητικής πυροπροστασίας και έχω τις ίδιες απορίες.

Δυστυχώς όχι. Έχω καιρό να βγάλω άδεια και το είχα ξεχάσει αυτό το πρόβλημα. Τώρα όμως θα προχωρήσω κάτι άδειες και θα το βρω πάλι μπροστά μου. Όποιος έχει κάνει παθητική με το νέο νόμο ας μας βοηθήσει. 

Υπάρχει κάποιο οικονομικό λογισμικό για παθητική;

Όταν είχα αυτές τις απορίες ούτε τα λογισμικά δεν είχαν προσαρμοστεί στο νέο νόμο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πρώτη μου πυροπροστασία (ενεργητική) συνάδελφοι και έχω μια χαζή απορία, ελπίζω να μην πέσω θύμα bullying 🙂

Στο έντυπο της ενεργητικής, στο τμήμα Γ της δομικής πυροπροστασίας από που παίρνουμε το δείκτη πυραντίστασης για τα διάφορα υλικά κατασκευής? Από παθητική αν υπάρχει? Από κάποιους πίνακες?

Η ΟΑ είναι προ του 1989 αν παίζει κάποιο ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει κατάλογος που να λέει αναλυτικά το δείκτη σε κάθε υλικό χρησιμοποίησε αυτό.

Αλλιώς πάρε ως ελάχιστο τον αριθμό 2 ώρες

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Τι εννοείς όμως? Που να υπάρχει κατάλογος?

Ψάχνοντας στο ιντερνετ μπορούμε να βρούμε τους ΔΠ για τα διάφορα υλικά π.χ. σκυρόδεμα, πλινθοδομή κλπ, τι αυτά βάζουμε?

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει γυψοσανίδα για παράδειγμα, βάζεις τον δείκτη που αναφέρει ο κατασκευαστής

Αλλιώς πάρε ως ελάχιστο 2 ώρες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.