Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φύλλο ελέγχου λέβητα


johnjohn1

Recommended Posts

επανέρχομαι πάλι με σημερινό τηλεφώνημα που μου έκαναν για ακίνητο του πεθερού μου πρός ενοικίαση. 1Ε/μ2 για τμήμα κτιρίου μαζί με το ΦΠΑ. Είπα σήμερα να το συζητήσω περισσότερο.

Τί χρειάζεσθε?

κτηματολόγιο αν το έχετε δηλώσει, αριθ.αδείας, συμβόλαιο και θα έρθουμε από εκεί, τίποτα άλλο.

από λεβητοστάσιο, διαχειριστή θέλετε τίποτα?

εε, αν μπορούσαμε να είχαμε πρόσβαση καλό θα ήταν, αλλά δεν πειράζει τα βγάζουμε εμείς τα στοιχεία που χρειαζόμαστε από τα υπολοιπα διαμερίσματα.

α, ωραία δηλαδή δεν χρειάζεσθε ούτε φ.σ. του λέβητα , γιατί έχουμε να κάνουμε 3 χρόνια?

όχι, όχι τ΄ιποτα , τα υπολογίζουμε όλα εμεις.

Γ--ώ την τρέλα μου, όχι φύλλο συντήρησης, αλλά ούτε καν επίσκεψη στο λεβητοστάσιο, τι βάζουν για λέβητα??

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 647
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρητο Νο1:

Η πιάτσα χτίζεται δύσκολα αλλά γκρεμίζεται αμέσως

Ρητο Νο2:

Γελάει καλά όποιος γελάει τελευταίος

 

(και στις αντλίες θερμότητες τέτοια κάναν αλλά μετά βγήκε η απόφαση του ΥΠΕΚΑ για τις πιστοποιημένες αντλίες και κλάμα τα cowboys!!!!)

 

εμείς εφαρμόζουμε ότι λέει ο νόμος και ζητάμε πάντα Φ.Ε.από εκεί και πέρα θα δούμε ποιος θα δικαιωθεί και ποια ΠΕΑ θα βγουν άκυρα???

Πάντα στην ζωή οι δρόμοι είναι 2 (βλ. Ηρακλής κλπ,κλπ).....

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕ ειναι μια πονεμενη ιστορια.

Μαιμουδιες, οπως προειπε συναδελφος γινονται αβερτα.

Ελεγχος να ερθει επι τοπου δυσκολο το θεωρω εως αδυνατο.

Το πολυ πολυ να σου ζητηθουν ηλεκτρονικα τα σχεδια και καμια φωτογραφια, υπολογισμοι κλπ

Ετσι εικαζω εγω...

Στα σεμιναρια που παρακολουθησα εγω επεμεναν ΟΛΟΙ οι εισηγητες οτι δεν απαιτειται

Και οπως αναφερθηκε απο πολλους εδω μεσα, οντως δεν υπαρχει ρητη απαγορευση εκδοσης ΠΕΑ αν δεν υπαρχει ΦΕ, απλως αναφερει οτι ο ιδιοκτητης ειναι υποχρεωμενος να συντηρει ετησιως και να βγαζει ΦΕ

 

Προσωπικα παντα ζηταω, οταν δεν υπαρχει, ουτε ΦΕ αλλα ουτε η δυνατοτητα να βρεθει, βλεπουμε και κρινουμε αναλογως.

Η ΥΔ σε καμια περιπτωση δεν ειναι λογος να μη λαβεις υποψιν τη θερμανση, ομως εγω ως επιθεωρητης ΚΤΗΡΙΟΥ πως μπορω να καταλαβω οτι ενας λεβητας ειναι κατεστραμμενος και δε συμφερει η συντηρηση του, γι αυτο και τον εχουν αφησει στην ακρη και δεν τον χρησιμοποιουν?

 

Κομματακι δυσκολο κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

 

Το ΦΕ ειναι μια πονεμενη ιστορια.

Μαιμουδιες, οπως προειπε συναδελφος γινονται αβερτα.

Ελεγχος να ερθει επι τοπου δυσκολο το θεωρω εως αδυνατο.

ο έλεγχος γίνεται σε χρόνο dt: από την στιγμή που επιλέξεις σύστημα θέρμανσης με λέβητα και δεν έχεις τσεκάρει το φύλλο ελέγχου έχεις ήδη στοχοποιηθεί=καρφωθεί μόνος σου...οπότε "στόχους αναγνωρίστε" "1 είδον 2 είδον κλπ" "άρκσατε πυρ"

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη επ' ουδενί το να μη μπορώ να καταλάβω πότε ένας λέβητας είναι κατεστραμμένος χωρίς δυνατότητα επισκευής (που χωρίς φύλλο ελέγχου αν δεν είναι εμφανέστατα κατεστραμμένος δεν γίνεται) αποτελεί δικαιολογία για τη μη ορθή εκπλήρωση των καθηκόντων μου σαν ενεργειακός επιθεωρητής.

 

Το αν δεν μπορώ να καταλάβω αν ένα κούφωμα είναι συνθετικό ή αλουμινίου γιατί λόγω της ειδικότητάς μου είναι έξω από το γνωστικό μου αντικείμενο (λέμε τώρα... θα μπορούσε κάποιος ηλεκτ/γος μηχανικός στα δύσκολα να το επικαλεστεί) δεν είναι δικαιολογία για μένα.

Οταν έκανα τα χαρτιά μου για προσωρ. ενεργειακός επιθ. τους δήλωσα υπεύθυνα και γνωρίζοντας τις συνέπειες ότι μπορούσα να ανταπεξέλθω.

 

Αλλιώς να μη γινόμουνα. Δε με υποχρέωσε κανένας.

Link to comment
Share on other sites

Και αν πει κάποιος ότι όταν πήγε είχαν φ.ε τόσο...και μετά κάπου χάθηκε?....Το ίδιο να πει και ο ιδιοκτήτης.....

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχιν, διαφωνω 100% με τον κομπρα

Τα κλικαρισματα για στατιστικους λογους δε μπορουν και δεν εχουν βαση να χρησιμοποιηθουν εναντιον σου...

Σιγα μην αρχισουμε να πυροβολουμε τους ενεργειακους επιθεωρητες που δεν κλικαρισαν ληψη ΦΕ λεβητα, οταν γινονται ΟΡΓΙΑ αλλου κι αλλου....

Οι διαφορες ειναι ελαχιστες, οι ερμηνειες της οδηγιας πολλες, επεξηγηση πανω στο θεμα ΔΕΝ εχει υπαρξει, οποτε ο καθενας μπορει να υπερασπιστει τον εαυτο του καταλληλα....

 

Μην κανουμε ευαγγελιο του φυλλο ελεγχου πια... Δεν ειναι το Α και το Ω μιας επιτυχους επιθεωρησης

 

 

Ηλια, δεν ισχυριστηκα αυτο

Ουτε εχω σκοπο να χρησιμοποιω αυτο ως δικαιολογια για τη μη ληψη του στο ΠΕΑ

Σε περιπτωση ομως που ο διαχειριστης μου πει πως χαλασε το ταδε (πχ ο καυστηρας η οτιδηποτε αλλο που εκριναν οι ιδιοκτητες οτι δε συμφερει να διορθωθει), τι να τους πω?

Οχι διορθωστε το και βγαλτε μου ΦΕ? Που βρισκομαστε?

Σε αυτην την περιπτωση απλως θα παρω μια ΥΔ και θα προχωρησω

 

Μου εχει τυχει και αυτο. Η θα πρεπει να αρχισω να κοβω σωληνες με το πριονι?

Δε γινονται αυτα...

 

Και αν πει κάποιος ότι όταν πήγε είχαν φ.ε τόσο...και μετά κάπου χάθηκε?....Το ίδιο να πει και ο ιδιοκτήτης.....

Ευλογα θα σε ρωτησει καποιος "γιατι δεν το εβγαλες μια φωτο ρε φιλαρακι?"

 

Οπως προειπα, παραθυρακια υπαρχουν απειρα

Edited by Inzaghi
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση ομως που ο διαχειριστης μου πει πως χαλασε το ταδε (πχ ο καυστηρας η οτιδηποτε αλλο που εκριναν οι ιδιοκτητες οτι δε συμφερει να διορθωθει), τι να τους πω?

Οχι διορθωστε το και βγαλτε μου ΦΕ? Που βρισκομαστε?

 

Και εμένα έχει τύχει....Ελεος παιδιά επιθεώρηση κτιρίων κάνουμε όχι συντήρηση λεβήτων....Καλά λέει ο Ινζάγκι

Link to comment
Share on other sites

Το ότι το σωστό ΦΕ δείχνει την λειτουργία του βασικού συστήματος κατανάλωσης ενέργειας να υποθέσω ότι το κάνουμε "γαργάρα"????

Το ΠΕΑ καταλήγει σε KWh/m² ......

Το βασικό αντικείμενο είναι η καταγραφή της λειτουργίας των ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΩΝ συστημάτων και κατόπιν του κελύφους που τροφοδοτούν....

Είναι ενεργειακή επιθεώρηση όχι στατική ούτε αρχιτεκτονική μελέτη....

Edited by pggiotas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι και τι θες να πεις με αυτο δηλαδη?

Οτι χωρις ΦΕ γινεται λαθος δουλεια?

Αν δεν υπαρχει ΦΕ τι? Δε θα ξερεις ποσο καταναλωνει το κτηριο σου?

Τι αποκλιση να σου δωσει 1-2% αποδοσης στο λεβητα και τι αποκλιση θα σου δωσει πλημμελης η ορθη εφαρμογη της μελετης θερμομονωσης.

 

Δεν ειναι πανακεια το ΦΕ για ενα σωστο ΠΕΑ

Απορω δηλαδη πως επικρατησε αυτη η λογικη.

 

Και μη μπαινεις στη λογικη του τι ειναι σημαντικοτερο σε μια ενεργειακη επιθεωρηση (διοτι ηθελημενα η αθελα σου αυτο κανεις ιεραρχωντας τη σημαντικοτητα των πραγματων)

Φαουλ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.