Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εγκύκλιος 7/2012 (τροποποίηση της 1/2012)


Recommended Posts

Θεωρώ πως το ¨μετά την 28-07-2011¨ αφορά την κατεδάφιση. Δεν έχει νόημα το αν νομιμοποιήθηκε μετά τις 28-07-2011. Γιατί, αν πρόγματι η νομιμοποίηση έγινε μετά την 28-07-2011, θα είχε γίνει μετά από υπαγωγή στο άρθρο 26 οπότε δεν θα κουβεντιάζαμε για την οφειλή προστίμων.

Aν είχε ένα κόμμα μετά τη λέξη "κατεδαφιστεί" θα ήταν έτσι ακριβώς. Τώρα ο υπάλληλος της πολεοδομιας το ερμηνεύει ότι και το μετά την 28-7-2011 πιάνει και την κατεδάφιση και τη νομομοποίηση. Οντως είναι παράλογο διότι είχα καταθέσει δυο άδειες νομομοποίησης την ίδια ημέρα. Η μια (επειδή ο πελάτης βιαζότανε) εκδόδηκε πολύ σύντομα (πριν την 28/7) ενώ η άλλη που καθυστέρησε ήταν η τυχερή. Ο πρώτος έχει στην πλάτη του 40χ πρόστιμο, ο άλλος την έβγαλε με ένα παράβολο των 500 !!!!

Edited by eiliak
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σχετικά με το Γ4 της εγκυκλίου επαναφέρω το θέμα ως παθών...πλέον!

Νομίζω σας ενδιαφέρει...

Έχετε παιδιά όλοι δίκιο με την ανησυχία σας για το "...μετά την 28-7-2011 έχουν κατεδαφιστεί ή νομιμοποιηθεί..."

Συμφωνώ όμως με την άποψη του yannisk72 , πως δηλαδή ο 4014 τα αλέθει όλα

Η εγκύκλιος 7 χρησιμοποιεί χρόνο παρακείμενο - "έχουν νομιμοποιηθεί" - Όχι αόριστο ή μέλλοντα ή υπερσυντέλικο (νομιμοποιήθηκαν/νομιμοποιηθούν/είχαν νομιμοποιηθεί). Τυχαίο; δεν νομίζω!

Συγνώμη για την γραμματική αλλά έχει σημασία (θα γίνουμε φιλόλογοι στο τέλος για να μπορούμε να ρυθμίζουμε αυθαίρετα με τέτοιο μπάχαλο)

 

Παράδειγμα:

Λέω στα 4 παιδιά μου: "όποιος μετά τις 8:00 η ώρα, που θα γυρίσω σπίτι, έχει διαβάσει, θα του πάρω παγωτό". Αυτός που θα τελειώσει νωρίτερα π.χ. στις 7:00, δεν δικαιούται παγωτό;

 

Το θέμα της εγκυκλίου απαιτούσε πιο σοβαρή σύνταξη. Η τοπική μου πολεοδομία, που συζήτησα διεξοδικά για το χρονικό πρόβλημα στην εγκύκλιο, αφού αυτή θα κάνει έλεγχο φακέλου, μετά την οριστική υποβολή) και συμφωνεί μαζί μου, ότι δηλαδή προγενέστερες νομιμοποιήσεις υπάγονται κι αυτές και μάλιστα κατά μείζονα λόγο.

Εγώ υπέβαλα 2 διαφορετικές δηλώσεις με άδεια νομιμοποίησης του 2008 (με Α22/ΓΟΚ 85), για διαγραφή προστίμων. Δυστυχώς για μένα - ενώ το είχα πλέον ξεκάθαρο - επιβεβαιώθηκε η ανησυχία σας για το "μετά". Ο διαχειριστής των 2 δηλώσεών μου στο σύστημα του ΤΕΕ τις απέριψε λόγω του "μετά"!

Παραθέτω την παρατήρησή του:

Σύμφωνα με την παρ. Γ4 της εγκυκλίου ΥΠΕΚΑ-ΔΟΚΚ 7/2012, δεν μπορεί να υπαχθεί στο ν. 4014/2011 αυθαίρετη κατασκευή που έχει νομιμοποιηθεί ΠΡΟ της 28.7.2011, προκειμένου να ισχύσουν οι ρυθμίσεις του ως άνω νόμου για διαγραφή ανείσπρακτων ποσών προστίμων. Μήπως απλώς έχετε εισάγει λάθος αρχείο;

Εάν έχει δίκιο ο διαχειριστής των δηλώσεών μου, τότε η εγκύκλιος 7 πιάνει μόνο τις νομιμοποιήσεις από 28.7.2011 έως 21.9.2011 (δημοσίευση του ΦΕΚ του Ν4014/11), αφού - μετά - πας έτσι κι αλλιώς με το Α26 του Ν4014/11 και βγάζεις άδεια νομιμ/σης σε 3 χρόνια. Δεν χρειαζόταν εγκύκλιος, έτσι κι αλλιώς είναι μεταγενέστερη από την λήξη. ΔΗΛΑΔΗ ΠΙΑΝΕΙ ΜΟΝΟ 2 ΜΗΝΕΣ!

 

Και με την κατεδάφιση; Πως τεκμηριώνει κάποιος πότε κατεδάφισε; Αν κατεδάφισε πριν την έβαψε; ενώ, αν κατεδάφισε μετά, γλιτώνει;

Μέσα σε όλα αυτά τα παράλογα, ζήτησα ηλεκτρονικά να επανεξεταστεί η αίτησή μου, γιατί νομίζω πως ο διαχειριστής κάνει λάθος ερμηνεία, αφού συμβουλεύτηκα δικηγόρο, φιλόλογο και πολεοδομία, ως προς την ορθότητα της άποψής μου. Όλοι μου είπαν πως έχω δίκιο με τον "παρακείμενο". Όταν μου απαντήσουν θα παραθέσω την απάντηση.

Πάντως, κάνω μία σκέψη, πώς μπορώ - αν χρειαστεί - να "φρεσκάρω" την άδεια του 2008 (π.χ. αναθεώρηση ;) ώστε να γίνει μεταγενέστερη της 28.7.2011.

Έχει άλλος κανείς προχωρήσει σε υποβολή δήλωσης με ανάλογη περίπτωση με νομιμοποίηση "πριν";

Edited by Εύνοστος
Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια του παραπάνω #85

για όσους ψάχνουν το Γ4 : "...μετά την 28-7-2011 έχουν κατεδαφιστεί ή νομιμοποιηθεί..."

 

 

2η απόρριψη (της ένστασής μου) για 2 δηλώσεις αυθαιρέτων "προ" που είχα υποβάλλει.

Ο διαχειριστής του συστήματος του ΤΕΕ προώθησε την ένστασή μου στο ΥΠΕΚΑ. Μου απάντησαν με e-mail από το ΥΠΕΚΑ απ΄ ευθείας (παραθέτω αυτολεξεί):

 

[ Στο ν. 4014/11 υπάγονται οι αυθαίρετες κατασκευές προ 28-7-2011.

Ο ν. 4014/11 ίσχυσε από 21-9-2011.

Επομένως διαπιστώθηκε οτι στο χρονικό διάστημα από 28-7-2011 μέχρι 21-9-2011 μερικά από τα προ της 28-7-2011 αυθαίρετα είχαν νομιμοποιηθεί ή κατεδαφιστεί.

Για την ίση αντιμετώπιση των πολιτών προέκυψε η ανάγκη διευκρίνισης με την Εγκύκλιο 7/12 για αυτά τα αυθαίρετα, τα οποία είχαν τις προϋποθέσεις υπαγωγής στο 4014/11 ως προϋφιστάμενα αυθαίρετα της 28-7-2011, αλλά επειδή ο νόμος ίσχυσε την 21-9-2011 στο επίμαχο χρονικό διάστημα δεν μπορούσαν να εκμεταλλευτούν την ευεργετική ρύθμιση και κατεδαφίστηκαν ή νομιμοποιήθηκαν.

Θα συζητηθεί η δυνατότητα επίλυσης με τροποποίηση του νόμου. ]

 

Όπως καταλαβαίνεται , όλο αυτό στήθηκε για το δίμηνο 28-7-2011 έως 21-9-2011. Προφανώς είναι πολύ φωτογραφικό (ποιά ίση αντιμετώπιση πολιτών...;).

Θα υποβάλλω άμεσα νέα ένσταση και συγκεκριμένο ΕΡΩΤΗΜΑ:

Τα ακίνητα με α) διαπιστωθείσες παραβάσεις προ 28-7-2011 β) εκκρεμή παλαιά πρόστιμα και γ)άδεια νομιμοποίησης με Α22/ΓΟΚ85 εκδοθείσα προ 28-7-2011 υπάγονται στον Ν4014 για διαγραφή παλαιοτέρων προστίμων; Αν όχι πώς αντιμετωπίζονται;

 

όταν έχω απάντηση θα την παραθέσω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι υπάρχει κάποια νεότερη πληροφορία για το πως αντιμετωπίζονται τα αυθαίρετα με άδεια νομιμοποίησης πριν την 28-7-2011 ώστε να γίνει διαγραφή των προστίμων;

Link to comment
Share on other sites

Έχει εδάφιο στον Ν.4067/12, αλλά το ΚΑΛΥΤΕΡΟ για εσένα είναι να ρωτήσεις ΑΚΡΙΒΩΣ τι σκ@τ@ χαρτιά θέλουν στην οικεία πολεοδομία που θα προσκομιστούν.

 

ΥΓ: Σορρυ για το ύφος μου, αλλά μου "τι δίνουν οι πολεοδομίες"!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.