Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η δήλωση 4014 διαφορετικής διαμερισμάτωσης "απαγορεύει" στη συνέχεια την αλλαγή χρήσης του χώρου.....


Recommended Posts

Ας βάλω και το αντίστροφο ερώτημα, εάν κάποιος ρύθμισε με το άρθρο 24 του 4014 μια κατασκευή στον ακάλυπτο ή στα κοινόχρηστα μέρη ενός κτιρίου, εκεί τι γίνεται??

Εχω περίπτωση ρυθμισης αποθηκης και λεβητοστασίου στον ακάλυπτο χωρο οικοπέδου 3οροφης οικοδομης, η ΥΔΟΜ Αιγάλεω δεν δίνει άδεια προσθήκης γιατι λεει το κτιριο δεν ειναι νομίμως υφιστάμενο, εφοσον ρυθμιστηκαν με αρθ.24/4014

Δεν μου κάνει εντύπωση η απάντηση του ΥΠΕΚΑ προς τις ΥΔΟΜ.

 

Αντιθέτως θα έλεγα πως ήταν αναμενόμενη μια τέτοια εξέλιξη, μιας και στο πίσω μέρος του μυαλού τους έχουν 2 λέξεις, Τακτοποίηση & Νομιμοποίηση

 

Τακτοποίηση, είτε για 30 χρόνια Ν4014/11 αρ24 είτε για 40 χρόνια Ν3843/10 κλπ, απαγορεύω την οποιαδήποτε διοικητική πράξη........ γιατί μετά τα 30 ή τα 40 χρόνια τι;

 

Νομιμοποίηση, εφόρου ζωής Ν4014/11 αρ26 ή έκδοση άδειας κλπ, σου επιτρέπω την οποιαδήποτε διοικητική πράξη........

Οποιαδήποτε διοικητική πράξη , άρα και άδεια προσθήκης?

Γιατι πιο πάνω ειπανε οτι για την περγκολα πχ δε θα μπορεις με 48ωρη ενημέρωση αλλά με άδεια δόμησης....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"3) Επισηµαίνεται οτι η παρ. 2 του άρθρου 51 του ν. 4030/11 εφαρµόζεται σε περίπτωση

περισσοτέρων συνιδιοκτητών σε ένα οικόπεδο/γήπεδο και σε καµία περίπτωση δεν

εφαρµόζεται µεµονωµένα για ένα από τα ιδανικά µερίδια που έχει ο ίδιος συνιδιοκτήτης στο

οικόπεδο/γήπεδο"

 

εδώ τι εννοεί τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Και πλέον η ΥΔΟΜ ελέγχει όλα τα στοιχεία - δικαιολογητικά (βλ. Ε9, συναινέσεις, Υπ.Δηλώσεις) και όχι μόνο αυτά που έλεγε η Β3 - εγκύκλιος 7/12

Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπός είναι να γίνονται περισσότερες αυθαίρετες εργασίες, για να έχουν να εισπράττουν περισσότερα πρόστιμα στο μέλλον ...τί δεν καταλαβαίνετε;

 

Καλά εννοείται ότι για περίφραξη, βαψίματα και λοιπά κανένας δεν είναι τόσο χαζός ώστε ν μπλέξει με άδειες. Θα μειωθεί και η γραφειοκρατία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"3) Επισηµαίνεται οτι η παρ. 2 του άρθρου 51 του ν. 4030/11 εφαρµόζεται σε περίπτωση

περισσοτέρων συνιδιοκτητών σε ένα οικόπεδο/γήπεδο και σε καµία περίπτωση δεν

εφαρµόζεται µεµονωµένα για ένα από τα ιδανικά µερίδια που έχει ο ίδιος συνιδιοκτήτης στο

οικόπεδο/γήπεδο"

 

εδώ τι εννοεί τώρα?

Εννοεί πως αν έχεις ένα οικόπεδο 500 τ.μ. που χτίζει 500 τ.μ. και έχεις συστήσει δύο κάθετες και είσαι κύριος και στις δύο και έχεις χτίσει 400 τ.μ. στη μία δε μπορείς να ζητήσεις με νέα άδεια ανέγερση 250 στην άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά μπερδεύτηκα. Αν θέλω να βγάλω άδεια για ικριώματα για χρωματισμό όψεων σε νόμιμο ισόγειο αλλά με νομιμοποιημένο υπόγειο με 4014 μπορώ;

 

Ναι μπορείς να βγάλεις άδεια δόμησης μέσω ΝΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτοί που έχτισαν χωρίς άδεια πάλι κερδισμένοι είναι. Το δήλωσαν μια φορά, δύσκολα να χρειαστούν κάποια άδεια, έγγραφη ενημέρωση κ.τ.λ. Αυτοί που βγάλαν άδεια μπλέξανε με τους απανωτούς νόμους, με συντελεστές, με αλλαγές χρήσεις, κ.τ.λ. Είναι σαν να τιμωρούνται. Πάλι θα δηλωθούνε όπως φαίνεται με τον νέο νόμο. Γιατί όλο και κάποια αυθαιρεσία θα έχουν που δεν εμπίπτει σε κάλυψη, δόμηση, ύψος. Όποιο αυθαίρετο δήλωσα και είχε άδεια δεν άξιζε τα λεφτά που πήρα. Σπαζοκεφαλιά. Η ολοκληρωτική αυθαιρεσία επιβραβεύεται. Και εις ανώτερα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά δεν είναι λίγο "αντίθετα" όμως και με τον 4014 (Α24 και Α26) ?

 

Εξηγούμαι... Έχω ένα κτήριο που για κάποιες αυθαιρεσίες βγάζει άδεια και τις νομιμοποιεί με το Α26, αλλά κάποιες αυθαιρεσίες είναι εντός Δ π.χ. και δεν νομιμοποιούνται, άρα πάμε με Α24 και τακτοποίηση.

 

Άρα ερώτημα:

 

Πώς βγάζεις άδεια (με ΝΟΚ?) σε κάτι το οποίο θα έχει και τακτοποιημένα τμήματα = ΜΗ νομίμως υφιστάμενο κατά ΝΟΚ ???

Link to comment
Share on other sites

Εξηγούμαι... Έχω ένα κτήριο που για κάποιες αυθαιρεσίες βγάζει άδεια και τις νομιμοποιεί με το Α26, αλλά κάποιες αυθαιρεσίες είναι εντός Δ π.χ. και δεν νομιμοποιούνται, άρα πάμε με Α24 και τακτοποίηση.

 

Δεν μπορείς να κάνεις αλλαγή χρήσης, δεν μπορείς να κάνεις εργασίες με 48ωρη γνωστοποίηση ή ΕΕΜΚ.

 

 

Πώς βγάζεις άδεια (με ΝΟΚ?) σε κάτι το οποίο θα έχει και τακτοποιημένα τμήματα = ΜΗ νομίμως υφιστάμενο κατά ΝΟΚ ???

 

Ναι, αν ....μπορείς (εξαρτάται το τι θέλεις να κάνεις π.χ. υπόλοιπο ΣΔ 50 τ.μ.)!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κοιτάζοντας τα λίγο από την αρχή, κατάλαβα τα εξής, και παρακαλώ να με διορθώσει κάποιος :

  • Σύμφωνα με την Εγκύκλιο 7/12 οι αλλαγές χρήσης σε ήδη τακτοποιημένους χώρους με τον 4014/11 επιτρέπονται.Η διαδικασία δεν αποσαφηνίζεται.
  • Σύμφωνα με το νέο έγγραφο ΔΟΚΚ 45133/16-11-2012 δεν επιτρέπονται οι διαδικασίες έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας και έγγραφης ενημέρωσης.

 

Το ΦΕΚ 43 Β/2012 ορίζει ποια δικαιολογητικά χρειάζονται για εργασίες συντήρησης και εργασίες αποπεράτωσης για αυθαίρετες κατασκευές που έχουν τακτοποιηθεί με το ν. 4014/11 και νομίζω είναι αυτό που πρέπει να λάβουμε υπόψη μας.

 

Υπάρχει και ειδική αίτηση για την έγκριση εργασιών συντήρησης.

 

Θέλω να ρωτήσω όμως από πού προκύπτει ότι αν έχουμε τακτοποιήσει μέρος της οικοδομής, αυτό επηρεάζει όλη την οικοδομή. Δηλαδή όταν έχουμε "αυθαίρετη κατασκευή" = ολόκληρη η κατασκευή με άδεια;

 

Νομίζω από τα παραπάνω δεν υπάρχει κάποια αντίφαση, εκτός του ότι δεν αποσαφηνίζεται, ποια θα είναι η διαδικασία αλλαγής χρήσης ήδη τακτοποιημένης αυθαίρετης κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.