Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βαθμός κάλυψης φορτίου στην ψύξη


johnjohn1

Recommended Posts

Ετεροχρονισμός ...

Όμως και στην 1η περίπτωση μπορείς να βάλεις 0.5 η ΤΟΤΕΕ δεν στο απαγορεύει.

Παρατήρηση. Η ΤΟΤΕΕ δεν αναφέρει εμβαδά παρά ψυκτικά φορτία.

(Συμφωνώ απόλυτα με τον Ηλία)

Edited by mixmentzos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ακριβώς, όταν εξυπηρετείται παραπάνω από 50% των ψυχόμενων τετραγωνικών από ένα μόνο a/c, τότε και μόνο βάζουμε βαθμό κάλυψης μεγαλύτερο του 0.5

σε κάθε άλλη περίπτωση ο βαθμός κάλυψης σε κατοικία πρέπει να είναι συνολικά 0.5, ανεξαρτήτως των ψυχόμενων τετραγωνικών

 

ελπίζω να τα λέω σωστά...

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Από ΤΟΤΕΕ είσαι υποχρεωμένος να βάλεις πάνω από 0.5 μόνο όταν έχουμε "κεντρικό σύστημα χωρίς δυνατότητα κάλυψης μερικών μόνο χώρων". Ακριβώς για τον παραπάνω λόγο.

 

ΤΟΤΕΕ 20701 σελ. 99 (βλέπε post 710)

http://www.michaniko...

 

Παρατήρηση. Η ΤΟΤΕΕ αναφέρεται σε ψυκτικά φορτία και όχι σε εμβαδά, όπως σωστά επισημαίνεται και από άλλους συναδέλφους.

Edited by mixmentzos
Link to comment
Share on other sites

ε δε θα καθόμαστε να κάνουμε και ψυκτικά φορτία για ένα ΠΕΑ, μη παλαβώσουμε κιόλας :P

προφανώς για αυτό έχει γίνει η "παραδοχή" ότι τα ψυκτικά φορτία ισοκατανέμονται στα τ.μ. του εξεταζόμενου χώρου

Link to comment
Share on other sites

 

αν έχω 2 a/c που καλύπτουν το 60% των τ.μ. μου, δεν βάζω κάλυψη 0.6, βάζω 0.5

 

 

???????????????

 

Ας νιώσω άσχετος για άλλη μία φορά... Μάλλον σε άλλα σεμινάρια πήγα εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω μεχρι πριν κανω τα σεμιναρια αθροιζα τα τετραγωνικα που καλυπτει καθε κλιματιστικο (απο αυτο το site προσεγγιστικα ειχα μια ταξη μεγεθους εμβαδου για καθε κλιματοστικο www.aircondi.co.za), τα διαιρουσα με το συνολο αυτων και εβρισκα το ποσοστο

μετα τα σεμιναρια, πλεον δηλαδη, ακομα και μεγαλυτερο του 50% να εχω στην επιφανεια που καλυπτεται απο a/c, ειτε ειναι ενα ειτε δυο, δεν υπερβαινω το 50%

 

Δε θεωρω ουτε το ενα ουτε το αλλο λαθος αλλα, με τοσα κενα που εχει η ΤΟΤΕΕ, αυτο ειναι ελασσονος σημασιας πραγματικα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή γράφοντας το εδώ χάνεται η μορφοποίηση του πίνακα που περιέχεται στο κείμενο γι' αυτό το επισυνάπτω ως αρχείο. Αν γίνεται να μην χάνεται η μορφοποίηση μπορεί να το μεταφέρει στα σχόλια απ' ευθείας ο συντονιστής, μια που έτσι θα είναι πιο εποπτικό. (το έγραψα βιαστικά, ελπίζω να μην έχω κάνει λάθος στις πράξεις)

2013-05-01 ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΨΥΚΤΙΚΩΝ ΦΟΡΤΙΩΝ ΣΕ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΜΕ ΣΠΛΙΤΑΚΙΑ.doc

Edited by emnikol
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

πάντως αυτό με τίς παραδοχές όσον αφορά το μέγεθος των κλιματιστικών συμφωνώ αλλά μόνο για την ψύξη, ενώ αν χρησιμοποιούνται και στην θέρμανση τότε είναι μονόδρομος ο τρόπος που βγάζει 100τ.μ και εκεί δεν μπορούμε να υποθέσουμε π.χ σε μια μέγαλη σαλονοκουζίνα , δεν πρέπει να κάνουμε παραδοχή ότι το 9αρι καλύπτει όλη την θέρμανση του χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα προηγούμενα 25 μηνύματα μεταφέρθηκαν από άλλο θέμα, ίσως προκύπτει ένα <<λογικό>> κενό στη συζήτηση.

 

Εκρυψα την ανάρτηση του Κώστα, που πολύ σωστά παρέπεμπε σε αυτό το θέμα, αλλά είναι δύσκολο να επεξεργάζομαι τις αναρτήσεις των συναδέλφων.

 

Αυτό προς ενημέρωση των αναγνωστών που δεν θα καταλάβουν κάποια σημεία στη λογική ροή της συζήτησης.

 

Παρακαλώ τους συναδέλφους να κάνουν αναζήτηση στα θέματα που ήδη υπάρχουν πριν κάνουν αναρτήσεις, ώστε να μη δημιουργούνται τέτοια προβλήματα.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.