Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Αυτό ψάχνω: ΕΔ με κρίση για το τι είναι σημαντικό και τι επουσιώδες.

Εγω ξαναλέω, άμα ο Ελεγκτής Δόμησης είχε κρίση ΔΕΝ θα δεχόταν να γίνει ελεγκτής υπό αυτές τις συνθήκες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ομως τα συνδετήρια δεν θέλουν τροποποίηση του οπλισμού τους. Mε τον ίδιο μανδύα και σίδερα θα πάρουν 30 εκ

 

Και το τοιχειο του υπογειου που θα "πατησει"???

Σε αοπλο σκυροδεμα???

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Τι δεν καταλαβαίνεις? Σε ποιό άοπλο σκυρόδεμα αναφέρεσαι? Τα περιμετρικά τοιχεία πατάνε στα πέδιλά τους κανονικά. Τα συνδετήρια που βρίσκονται στο ψαχνό της κάτοψης, (όχι στην περίμετρο), συνδέουν τις κολόνες χαμηλά στην βάση τους απο θεμέλιο σε θεμέλιο.

Ολες οι κολόνες, συνδετηρια και τοιχεία, θα είναι κατά 30 εκ. ψηλότερα.

Τα θεμέλια, το ύψος που προβλέπεται, 50 εκ.

Link to comment
Share on other sites

Οκ συναδελφε δεν θα συζητησω με ΑΜ αυτονοητα θεματα για ΠΜ..

Εσυ σκαβε και 3μ βαθυτερα, δεν τρεχει τποτα αφου δεν θες να καταλαβεις.

Και μετα ελα εδω να μας λες οτι σε σταματησε ο ΕΔ.

 

Δεν θεοποιω τον νομο, ουτε τους ΕΔ.

Αμα μου ελεγε οτι σε σταματησε για 1εκ, θα ερχουμουνε ο ιδιος να τον καναμε μαυρο στο ξυλο.

Αλλα μην θελουμε και ρεστα για 30εκ.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Τι αυτονόητα terry ? Απο την ερώτησή σου παραπάνω (συγγνώμη αν κάνω λάθος και μη παρεξηγιέσαι) βγάζω το συμπέρασμα ότι δεν έχεις πλήρη εικόνα της κατάστασης που περιγράφω. Παρόλο που είμαι ΑΜ έχω τριφτεί πολύ στο γιαπί. Και πίστεψέ με , ότι δεν παίρνω καμία πρωτοβουλία στα στατικά χωρίς να τη συζητήσω με τον μόνιμο συνεργάτη και πολλά χρόνια φίλο μου, ΠΜ.

Στα 3μ βάθος δεν θα το δεχόμουνα όπως είπα πιο πάνω ως ΕΔ αφού συνιστά όροφο. Προσπαθείς να με απαξιώσεις...

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

@terry και @STAVION,

 

το συγκεκριμένο θέμα θα λυθεί ... σε χρόνους φέτας ... με κάποιου είδους αναθεώρηση των μελετών υπέρ της αφάλειας, της πιστότητας των μελλοντικών "ως κατασκευάσθη" και χωρίς να διακοπεί η συνέχεια των εργασιών.

Στο μεταβατικό στάδιο, χρειάζεται ένταση της προσοχής των ΕΔ για τροφοδότηση προς ενέργεια ή διευκρίνηση της υπηρεσίας με τα προβλήματα που σίγουρα θα παρουσιαστούν.

Οι καιροί είναι ευνοϊκοί για ομαλότητα της τροφοδότησης ... θα λύνουν ένα θέμα την εβδομάδα ;

Δε χρειάζεται ένταση μεταξύ ΕΔ και επιβλεπόντων ... ο καθένας στο μυαλό του ας αλλάζει και ρόλο ... όταν παρουσιάζεται το πρόβλημα.

 

Δε θα ήμουν όμως αισιόδοξος (για την εγκυρότητα της άδειας) αν τα επιπλέον 30 εκ. έπρεπε να τα περάσω ξανά στην αρμόδια εφορία αρχαιοτήτων ... παράλογο ???

Link to comment
Share on other sites

Με τα τωρινα δεδομενα, μας αρεσει ή οχι, καλα εκανε ο ΕΔ και σταματησε τις εργασιες.

Αν αλλαξει κατι αργοτερα και δοθει καποια διευκρυνηση, το βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δε μας αρέσει λέω γω

Δε θα ήμουν όμως αισιόδοξος (για την εγκυρότητα της άδειας) αν τα επιπλέον 30 εκ. έπρεπε να τα περάσω ξανά στην αρμόδια εφορία αρχαιοτήτων ... παράλογο ???

Για αυτό λέω ότι απο δώ και πέρα στα σχέδια εκσκαφών στην στάθμη θα αναγράφω ας πούμε " ΣΤΑΘΜΗ ΕΚΣΚΑΦΩΝ ΑΠΟ -2,70Μ έως -3,00Μ ". Αλλωστε μπορεί να θες να δώσεις ρύση στο ταμπάνι εκσκαφής για να φεύγουν τα όμβρια κατα τις εργασίες και για μόνιμη αποστράγγιση. Κάτι που είναι η συνήθης περίπτωση terry.

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Αυτό προβλέπει. Αλλά αυτό που θέτεις πιο πάνω δεν έχει καμία βάση:

" διασφάλιση του ΕΔ πως θα γίνει ότι του λέει ο επιβλέπων, δηλαδή ότι το δάπεδο του υπογείου θα είναι στην σωστή στάθμη. Ο ΕΔ δηλαδή θα πρέπει να εμπιστευθεί τον συνάδελφο, ο οποίος γνωρίζοντας ότι θα έχει έλεγχο από συνάδελφο ΕΔ, δεν φρόντισε να κάνει σωστά την δουλειά του."

Ακόμα κι αν πας σε μια οικοδομή ως ΕΔ όπου το ταμπάνι εκσκαφής είναι ακριβώς στην εγκεκριμένη στάθμη, ΤΙ σε διασφαλίζει ότι το δάπεδο του υπογείου, θα πέσει στην εγκεκριμένη στάθμη και όχι ψηλότερα? Τίποτα. Δεν υπάρχουν θέματα εμπιστοσύνης λοιπόν.

Σαφώς και δεν με διασφαλίζει αλλά δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Όπως δεν ενδιαφέρει, και δεν πρέπει να ενδιαφέρει, τον τελικό ΕΔ αν κλειστεί ΗΧ μετά τον έλεγχό του.

 

 

Εγώ πάλι έχω κολλήσει. Ο ΕΔ είδε θεμελίωση καλουπωμένη/σιδερωμένη, ΣΔ καλουπωμένα/σιδερωμένα και τοιχία υπογείου καλουπωμένα/σιδερωμένα;

Μετά θα γίνει σκυροδέτηση της θεμελίωσης, μπάζωμα θεμελίωσης, σιδέρωμα μπαζόπλακας και σκυροδέτηση αυτής;

Και στο τέλος σκυροδέτηση τοιχίων;

Ή θα γίνει σκυροδέτηση όσων είδε ο ΕΔ και μετά θα σιδερωθεί και σκυροδετηθεί η μπαζόπλακα;

 

Πραγματικά ρωτάω γιατί είχα την εντύπωση (που μάλλον ήταν λάθος) πως όταν δεν υπάρχει υπόγειο ο ΕΔ θα πρέπει να δει την θεμελίωση ενώ όταν υπάρχει υπόγειο θα πρέπει να δει μόνο τα τοιχία του......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.