Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Βλεπω οτι στον Τελικο Ελεγχο υπαρχει το στοιχειο:

 

 

 Τελική θέση των μονάδων παραγωγής θερμότητας και ψύξης

 

Στη μελετη, πού δειχνεις τη θεση των εξωτερικων μοναδων των κλιματιστικων?

Το λογικο ειναι οτι πρεπει να μπουν στη θεση αυτη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακριβώς. Η θέση των κλιματιστικών πρέπει να υπάρχει και στην εγκεκριμένη μελέτη. Όπου τα δείχνεις στην μελέτη εκεί πρέπει να τα τοποθετήσεις. Ο ΕΔ ελέγχει με βάση τα εγκεκριμένα σχέδια...

Link to comment
Share on other sites

οκ, άρα ο ελεγκτής δόμησης δε θα μπει στη διαδικασία να ελέγξει κατά πόσο επιτρέπονται τα κλιματιστικά στους εξώστες αρκεί να συμφωνεί η θέση τους με τα σχέδια.

Οι κατόψεις όμως καθώς και τα Η/Μ δεν ελέγχονται από την πολεοδομία παρά μόνο θεωρούνται (ούτε φαίνονται τα κλιματιστικά στο διάγραμμα δόμησης που ελέγχεται)..
Σε περίπτωση λοιπόν που κλιματιστικά στις όψεις δεν επιτρέπονται δε θα πρέπει ο ελεγκτής δόμησης να θέσει θέμα?

Δε ξέρω έχω μπερδευτεί ...

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι δεν ελέγχονται πλέον οι κατόψεις και τα Η/Μ σχέδια από τις ΥΔΟΜ και απλά θεωρούνται, δεν ερμηνεύεται ότι εξουσιοδοτούνται μετά οι ελεγκτές δόμησης να κάνουν έλεγχο κατά ΝΟΚ και να εκφέρουν  τις δικές τους ερμηνείες για τις ασάφειες του ΝΟΚ μετέπειτα.

Ο έλεγχος γίνεται σύμφωνα με τα σχέδια της άδειας δόμησης, τίποτα άλλο.

Την ευθύνη της σύνταξης των μελετών σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία την έχει ο μηχανικός και υπογράφει στην σχετική υπεύθυνη δήλωση ότι,

  

''Οι  μελέτες  συντάχθηκαν σύμφωνα με  τις  γενικές και ειδικές  πολεοδομικές διατάξεις και κανονισμούςείναι πλήρεις και τα στοιχεία τους συμφωνούν με τις προδιαγραφές και τους  κανονισμούς που ισχύουν'',........(όπως ισχύουν και όταν ισχύουν, θα μπορούσε να συμπληρώσει κανείς, αναλόγως της ερμηνείας των ασαφειών της ''κείμενης νομοθεσίας'').

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ συνάδελφοι,

άρα ουσιαστικά δε θα έχω πρόβλημα με τον ελεγκτή δομησης θεωρητικά καθώς θα ελέγξει με βάση τις δική μου (ενδεχομένως λάθος) μελέτη

 

πραγματικά έχω χάσει τον ύπνο μου με διάφορα τέτοια θέματα

Link to comment
Share on other sites

Για μια κατεδάφιση που είναι να γίνει, χρειάζεται να καλέσω ελεγκτή δόμησης, σωστά?Ποια είναι η διαδικασία? Παίρνω με το καλό την άδεια κατεδάφισης, η οποία ισχύει έναν χρόνο. Όταν θελήσει ο ιδιοκτήτης μέσα στο χρόνο αυτό να κατεδαφίσει, ζητάω από την πολεοδομία να στείλει ελεγκτή? Η αυτό το κάνω τώρα,με το που πάρω την άδεια, χρεώνεται ελεγκτής για την κατεδάφιση  και όταν είναι να γίνει η κατεδάφιση, τον ενημερώνω? Πρέπει να είναι παρόν στη διαδικασία ή  έρχεται μετά και βεβαιώνει στο πόρισμα του ότι έγινε η κατεδάφιση?Συγγνώμη για τις πολλές απορίες, είναι η πρώτη φορά!

Link to comment
Share on other sites

Αφού βγεί η άδεια κατεδάφισης - κατεδαφίζεις - και μετά θα καλέσεις τον ελεγκτή για να ελέγξει οτι στην ουσία κατεδαφίστηκε ότι έπρεπε να κατεδαφιστεί βάση αδείας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικος Ελεγχος, Κατηγορια Β.

 

Διαπιστωνεται υπαρξη αντοιχτου στεγαστρου περι τα 60τμ στο γηπεδο.

Ασφαλως δεν υπαρχει στην ΟΑ.

 

Εχει ο ελεγκτης καμια δουλεια με οτιδηποτε αλλο εκτος απο αυτο που καλειται να ελεγξει?

Και αν διαπιστωθει οποιαδηποτε αυθαιρεσια, τι κανει?

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα ζήτημα αυτό.

Αλλά άντε στον αρχικό δεν το ελέγχει, στον τελικό δεν θα ελέγξει την φύτευση; 

Εγώ, μέχρι να υπάρξει συγκεκριμένη απάντηση από το υπουργείο, θα τσέκαρα ότι λέει το πόρισμα και θα το έγραφα στις παρατηρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν γραψεις στις παρατηρησεις οτι "ειδα και ενα στεγαστρο αυθαιρετο", τοτε πιστευω οτι θα εχει προβλημα μηχανικος και ιδιοκτητης!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.