Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Εντάξει το πήρα λίγο καθυστερημένα πρέφα αλλά ποιοί ελεγκτές και που, γίνονται ακόμα σήμερα αιτήσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, την οικοδομή που κατασκευάζει, καλεί  να ελέγξει ο ΕΔ στις συγκεκριμένες φάσεις της κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό και μόνο αυτό.

Οτιδήποτε πέραν αυτού είναι ακροβασία για μας, σε οποιαδήποτε πλευρά και αν βρισκόμαστε (μελετητής, επιβλέπων, ελεγκτής) ...

Γιατί να μην είναι τα πράγματα πιό απλά για όλους μας ;

 Συμφωνούμε στη λογική ..''φύλαγε τα ρούχα σου''.

'Εχει δίκιο όμως και ο Τέρρυ για τα περιμετρικά των υπογείων που συνήθως σκυροδετούνται στην επόμενη φάση ή και φάσεις καμιά φορά, μετά αυτής της θεμελίωσης.

Απλά αυτοί που γράψανε αυτές τις διαδικασίες ελέγχου και που έγιναν νόμος του κράτους, για μια ακόμη φορά, ήταν υπάλληλοι γραφείου κλεισμένοι στην κοσμάρα τους σε έναν φανταστικό κόσμο.

Αυτά τα έγγραφα-κείμενα δεν τυγχάνουν καμιάς μετέπειτα επεξεργασίας πρίν βγούν στον αέρα και προκαλούν έτσι την σύγχυση στον πραγματικό κόσμο και φρενάρουν την όποια παραγωγή.

Γι αυτό τρώμε συνέχεια σκ#τά, γιατί ασχολούμαστε με τις μ#λακίες τους..........! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, γράφω και εδώ το ερώτημά μου, μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει με την άποψή του...

 

Σε έργο που είμαι επιβλέπων, κάλεσα ελεγκτή δόμησης, ο οποίος στο πόρισμά του, δεν έγραψε κανένα "ΟΧΙ", αλλά στις παρατηρήσεις ανέφερε οτι το κτίριο είναι μετατοπισμένο προς το ένα πλάγιο όριο κατά 8 εκ. και το βάθος της θεμελίωσης είναι υπερυψωμένο κατά 20 εκ. , δίνοντας μου διορία 15 ημερών να υποβάλω φάκελο ενημέρωσης (οι αποκλίσεις εμπίπτουν στην παρ. 9, άρθρο 6, του Ν. 4030/2011), κάτι που έκανα στην ΥΔΟΜ, η οποία όμως έχει την άποψη οτι πρέπει να κάνω αναθεώρηση.

Προσωπικά διαφωνώ, γιατί τους υποβάλω ενημερωμένο διάγραμμα δόμησης με την σωστή θέση πλέον του κτιρίου (μετατοπισμένο κατά 8 εκ.). Στο διάγραμμα δόμησης δεν αλλάζει η δόμηση, η κάλυψη, αλλά ούτε και ο όγκος, αφού τροποποιώ τα υψόμετρα του τελικού διαμορφωμένου εδάφους (κατά 20 εκ) - έχω το περιθώριο - και έτσι όγκος του κτιρίου δεν αλλάζει. Είναι βιοτεχνικό κτίριο σε εκτός σχεδίου περιοχή.

Εννοείται οτι ενημερώνω και όλα τα υπόλοιπα αρχιτεκτονικά σχέδια...

 

Διαβάζοντας την παρ.9, άρθρο 6 του 4030, δεν είμαι σίγουρος οτι και ο ελεγκτής είχε δίκιο. Αλλά μήπως, άσχετα απ' αυτό, για τέτοιες αποκλίσεις, αρκεί απλά η ενημέρωση? Αν μου ζητήσουν αναθεώρηση, δεν πρέπει σταματήσω τις εργασίες? και μετά τί? θα ξανακαλέσω ελεγκτή?

 

Ο λόγος άλλωστε που δεν θα ήθελα την αναθεώρηση είναι οτι θα πρέπει να σταματήσουν οι εργασίες (και είναι ένας περίεργος ιδιοκτήτης...) , αλλά και η υποψία οτι θα μου ζητήσουν να ξανακαλέσω ελεγκτή...

Αν έχει κανείς καμιά ιδέα...

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

"terry"

σε ευχαριστώ. και εγώ την ίδια άποψη έχω, αλλά δεν μπορώ να την στοιχειοθετήσω...

στον 4030 δεν βρίσκω κάτι που να μου κάνει.

υπάρχει κάπου στην νομοθεσία, που να μπορώ να το βασίσω?

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε στον Ν4030 ποτε γινεται ενημερωση.

 

Απλα γραφεις κατι εντελως λαθος.

 

δίνοντας μου διορία 15 ημερών να υποβάλω φάκελο ενημέρωσης (οι αποκλίσεις εμπίπτουν στην παρ. 9, άρθρο 6, του Ν. 4030/2011), κάτι που έκανα στην ΥΔΟΜ, η οποία όμως έχει την άποψη οτι πρέπει να κάνω αναθεώρηση

 

Οταν μιλαμε για ενημερωση, δεν σημαινει οτι παω και πρωτοκολλω μια σειρα σχεδιων.

Η ενημερωση ειναι μια διαδικασια που περναει απο ελεγχο.

 

 

ΥΓ. Ελεγκτη θα ξανακαλεσεις, τουλαχιστον αυτο ειναι το λογικο (?)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως αναφέρεται στον 4030, γίνεται ενημέρωση των λοιπών μελετών μόνο (εντός των αποκλίσεων που ορίζονται και δεν παραβιάζουν τα βασικά πολεοδομικά μεγέθη).

Αν χρειαστεί να αλλάξει το ΔΔ, με την υπογραφή της ΥΔΟΜ, θέλει αναθεώρηση και το αναφέρει σαφώς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.