Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

φίλε SIRADRAB

(ακόνισε το μυαλό σου και βρές την άκρη-τα προηγούμενα ήταν από τον 4030-δες εδώ πόσο σαφέστατα είναι τα πράγματα..-)

 

άρθρο 2 της ΚΥΑ 7533/12 ΦΕΚ 251Β

5. Οι υποβαλλόμενες μελέτες δεν ελέγχονται από την

Υπηρεσία. Επίσης δεν επανελέγχεται το υποβαλλόμενο

κατά την επόμενη παρ. 6, ενημερωμένο τοπογραφικό και

διάγραμμα δόμησης.

6. Επιτρέπεται:

α) μείωση από τα εγκεκριμένα μεγέθη του διαγράμματος δόμησης ( τι να εννοούν άραγε-σ.δ σ.κ σ.ο-μικρότερες διαστάσεις κτιρίου-μεγαλύτερο Δ & δ),

β) υπέρβαση από τα εγκεκριμένα μεγέθη και τα στοιχεία του Τοπογραφικού (τι ;) και του Διαγράμματος δόμησης( τι να εννοούν άραγε-σ.δ σ.κ σ.ο-μεγαλύτερες διαστάσεις κτιρίου-μικρότερο Δ & δ),, με τους ίδιους όρους και προϋποθέσεις που εγκρίθηκαν, και έως 2% με μέγιστο τα 10 εκατοστά όσον αφορά το κτίσμα ή μεγαλύτερες του 2% με μέγιστο τα 20 εκατοστά όσον αφορά τα μήκη των πλευρών του οικοπέδου και επίσης

γ) αναδιάταξη των επιφανειών στους ορόφους, εφόσον τηρούνται οι ελάχιστες απαιτούμενες αποστάσεις και δεν παραβιάζεται η επιτρεπόμενη κάλυψη, το ύψος και ο συντελεστής δόμησης (τον συντ όγκου τον ξέχασαν ;). Στις περιπτώσεις αυτές συνυποβάλλεται τοπογραφικό και διάγραμμα δόμησης εις διπλούν, ενημερωμένο ως προς τις μεταβολές από το εγκεκριμένο. (με τον Ε.Δ τί γίνεται ΕΔΩ;;-ποιός ελέγχει την μη Υπερβ σ.κ τα εμβαδά το σ.δ-αφού δεν εξετάζεται καθόλου ;)

Σε περίπτωση μεγαλύτερων αποκλίσεων δεν κατοχυρώνονται οι διατάξεις που ίσχυαν κατά την υποβολή της αρχικής αίτησης για Έγκριση Δόμησης και απαιτείται η

υποβολή νέας αίτησης, η οποία ελέγχεται με βάση τους τυχόν νέους ισχύοντες όρους δόμησης και διατάξεις.

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τώρα το είδα φίλε μου και σ' ευχαριστώ για τις διεισδυτικές στην νομοθεσία επισημάνσεις σου.

Πράγματι μετά από την μελέτη των συγκεκριμένων παραγράφων των άρθρων του ΦΕΚ-251Β, του Ν-4030, και για περισσότερη κατοχύρωση έβαλα και λίγο από το ΦΕΚ-465Β και κάτι σκόρπιες εγκυκλίους για το ίδιο θέμα που βρήκα πρόχειρες εδώ κι εκεί, το πράμα ήρθε κι έδεσε (ντουσλαμάς) και μπορώ να πω τώρα ότι αισθάνομαι ευτυχής και πλήρης σαφήνειας αφού έβαλα και στις τσέπες μου ολίγη για να έχω. :shock:

Link to comment
Share on other sites

για να στειλω το αιτημα μου (που αμεφερα παραπανω) στο υπουργειο (ΕΥΕΔ) το στελνω απλως με mail ή χρειαζεται και ταχυδρομικως? Πως παιρνω αριθμο πρωτοκολλου? Εχει κανει κανεις παρομοια διαδικασια με το υπουργειο?

Link to comment
Share on other sites

Σκυροδέτηση όλου του φέροντα οργανισμού (Ιούνιος-Ιούλιος 2012) χωρίς κλήση ελεγκτή δόμησης.

Η άδεια του 2008.

Τι επιπτώσεις υπάρχουν;

Link to comment
Share on other sites

δεν προβλέπει νομίζω κάτι για τον μηχανικό

 

αλλά ο ιδιοκτήτης την "πάτησε"

μάλλον θα λογιστεί σαν αυθαίρετο

 

Faethon για πέστα εσύ που επεξεργάστηκες εκείνο το ωραίο pdf που ανέβασες στα Do..ns

(πήγες στον γιόκα σου-είναι η ώρα του - τώρα την έιδα- να τον χαίρεσαι)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βρω αν έχει κυρώσεις ο επιβλέποντας επειδή δεν κάλεσε Ε.Δ. για τον αρχικό έλεγχο.

Γενικά οι κυρώσεις του επιβλέποντα είναι στο άρθρο 7 παράγραφοι 9 και 10 τουν Ν4030/11

 

Το πρόβλημα είναι αυτό. Πως δεν έχει κληθεί ο ΕΔ για τον αρχικό έλεγχο.

 

υ.γ. Σήμερα έχω ρεπό.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και αυτό το αναφέρει πουθενά... Πραγματικά δεν ξέρω...

Αυθαίρετο δεν μπορεί να θεωρηθεί αφού έχει άδεια.

Θα τα βρουν μπροστά τους αφού έκαναν νόμο στο πόδι....

 

υ.γ. Μόλις είδα τι πρέπει να ελεγχθεί στον τελικό έλεγχο.... Πανικός....

υ.γ.2 Δεν είναι δικά μου τα αρχεία που ανέβασα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.