Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Χωροβατης παει παρεα με τη σταδια. Τελος απο τα υψομετρα στη θεμελιωση.

 

Απανταω στο ερωτημα: ΟΧΙ

Ουτε πλαγιες αποστασεις μπορει να μετρησει κανεις μονος του, ουτε πλευρες, ουτε υψομετρα.

Μονο με total station και χωρις πρισμα και με καμποσες στασεις.

Αλλα κατι τετοιο δεν ειναι στις υποχρεωσεις του ελεγκτη.

 

Eαν υπάρχει τοπογραφικό terry σε ψηφιακή μορφή και υπάρχουν σταθερά σημεία των ομόρων, μπορεί πανεύκολα να διαπιστωθεί παραβίαση των πλαγίων αποστάσεων. Δε μιλάμε για 1-2 εκ, αλλά για τις χονδροειδής μετακινήσεις οικοδομών...όταν δε βολεύει τα μαστόρια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συναδελφε, ΚΑΝΕΙΣ δεν εχει την υποχρεωση να δωσει τη μελετη σου ψηφιακα.

Δε σκεφτηκες οτι υπαρχει η πιθανοτητα να μιλαμε για εκτος σχεδιου γηπεδο 15στρεματων με το κοντινοτερο σπιτι 1χιλ μακρια και με μη υλοποιημενα ορια.

Δεν μιλαω πχ για παλιο σχεδιο με συστημα δομησης συνεχες.

 

Και θετω και ενα αλλο ερωτημα.

Προς θα μετρησεις εξωτερικη πλευρα αν δεν εχεις καποιον να σου κραταει την κορδελα?

Βεβαια μπορεις να καρφωσεις μια κλαπα με ατσαολοκαρφα, να βαλλεις ενα καρφι πανω σε μορφη γαντζου και αν εχεις την καταλληλη κορδελα με κρικο στην ακρη, κατι μπορεις να κανεις.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα,

έχω γραφτεί στο Μητρώο Ελεγκτών Δόμησης σύμφωνα με την απόφαση τησ 9-4-2012 αλλά μέχρι τώρα δεν με έχουν καλέσει για κάποια αυτοψία.

Βέβαια έχει αλλάξει το e-mail μου και δεν είμαι σίγουρη πού θα πρέπει να καταχωρήσω το καινούργιο e-mail. Τηλεφωνώ στο 210-8701872 Ειδική υπηρεσία επιθεωρητών δόμησης (σύμφωνα με το τηλέφωνο της απόφασης) και φυσικά δεν απαντά κανείς.

Μήπως γνωρίζετε πού μπορώ να βρω κάποια άκρη?

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο ειναι σωστό. Δεν απαντούσε την παρασκευή (λογω αδείας) . Σήμερα απαντάει , αλλά εχουνε πρόβλημα με το σύστημα και πιθανόν τρέχουνε. Δοκίμασε ξανά . Πάρε και το 208701913

Link to comment
Share on other sites

σε αυτοψία αρχικού σταδίου μετράω μήκος κολώνας (σωστή μέτρηση από το μήκος της στάφας) και είναι 0,7 όση δηλαδή παρουσιάζεται στα στατικά σχέδια. εάν υπολογίσουμε όμως και τα 8-10εκ του μπετόν που την περιβάλλει (4+4), αυτή θα καταλήξει σε μήκος 0,78-0,80. αυτό δεν αποτελεί παράβαση εφόσον απόκλιση >2%?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

.... εάν υπολογίσουμε όμως και τα 8-10εκ του μπετόν που την περιβάλλει (4+4),

 

....αυτό δεν αποτελεί παράβαση εφόσον απόκλιση >2%?

Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά τι ρωτάς, αλλά ενημερωτικά στα σχέδια ξυλοτυπου οι διαστάσεις περιλαμβάνουν και την επικάλυψη του σκυροδέματος.

Link to comment
Share on other sites

σε αυτοψία αρχικού σταδίου μετράω μήκος κολώνας (σωστή μέτρηση από το μήκος της στάφας) και είναι 0,7 όση δηλαδή παρουσιάζεται στα στατικά σχέδια. εάν υπολογίσουμε όμως και τα 8-10εκ του μπετόν που την περιβάλλει (4+4), αυτή θα καταλήξει σε μήκος 0,78-0,80. αυτό δεν αποτελεί παράβαση εφόσον απόκλιση >2%?

 

Φίλε μου δεν βγαίνει νόημα έτσι που τα γράφεις. Ξεκαθάρισέτα αν θέλεις για να καταλάβουμε περί τίνος πρόκειται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά τι ρωτάς, αλλά ενημερωτικά στα σχέδια ξυλοτυπου οι διαστάσεις περιλαμβάνουν και την επικάλυψη του σκυροδέματος.

 

ακριβώς γι΄αυτό ρωτάω, εφόσον περιλαμβάνεται, θα πρέπει η μετρούμενη διάσταση (στη στάφα που δένει τα σίδερα) κατά τον έλεγχο (πριν τη σκυροδέτηση) να είναι μικρότερη κατά 8-10 εκ.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.