Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

terry, ο συνάδελφος μιλούσε για θεμελίωση ραντιέ επομένως το καλούπωμα των υποστυλωμάτων έπεται της σκυροδέτησης της κοιτόστρωσης.

Ο ελεγκτής στην συγκεκριμένη περίπτωση θεμελίωσης θα δει μόνο τα κολωνοσίδερα που περικλείονται από τους συνδετήρες. Όσο για τις επικαλύψεις αυτές θα πρέπει να αναφέρονται στο υπόμνημα του ξυλοτύπου και να είναι οι ανάλογες για την κάθε περίπτωση.

 

έτσι ακριβώς είναι. έχω πάει σε 3 ελέγχους και είδα το ίδιο...αλλά και στο εργτάξιο ως επιβλέπων επίσης...κολωνοσίδερα να εξέχουν από την επιφάνεια του ραντιέ...

τον ξυλότυπο είχα στα χέρια μου και τη λεπτομέρεια την είδα...αλλά δεν την βλέπουν όλα τα μαστόρια...είδαν 0,7 διάσταση κολώνας και ερμηνεύουν ότι το τσέρκι είναι 0,7 και η οποια επικάλυψη είναι δεδομέο ότι υπάρχει επιπλέον....τί να πω...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...είδαν 0,7 διάσταση κολώνας και ερμηνεύουν ότι το τσέρκι είναι 0,7 και η οποια επικάλυψη είναι δεδομέο ότι υπάρχει επιπλέον....τί να πω...

 

 

Αστεια ειναι αυτα συναδελφε.

Link to comment
Share on other sites

Άλλα τα σχέδια του καλουπιού και άλλα του σιδερά...και μπορει να εγινε εκει καποιο μπερδεμα....

 

Αλλα και παλι, οπως λεει και ο terry, αυτα ειναι αστεια πραγματα..

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχει πρόβλημα με την επίβλεψη τότε. Δεν αρκεί πάντα να είναι μόνο οι ξυλότυποι και οι λεπτομέρειες υποστυλωμάτων εν τάξει, χρειάζεται και η επεξήγηση από τον επιβλέποντα στο μιλητό, να βεβαιωθεί ότι κατάλαβαν τα μαστόρια πως και τι πρόκειται να κατασκευάσουν.

Αν δεν σου βγαίνουν οι ανοχές των διαστάσεων του 2% που έχεις στις τελικές πλευρές του κτιρίου (με τις επικαλύψεις οπλισμού) που ελέγχεις, και που ορίζονται από τα ακραία υποστυλώματα, τότε θα εξηγήσεις στον επιβλέποντα ότι πρέπει να γίνει αλλαγή των συνδετήρων (μανδύες) και επανατοποθέτηση των ράβδων οπλισμού των υποστυλωμάτων σωστά. Υποθέτω ότι ο επιβλέπων του έργου έχει κάνει και τα στατικά.

Link to comment
Share on other sites

Kαι ραντιε να ηταν παλι θελεις το καλουπι για να σιδερωσεις.

Αν η διασταση των τσερκιων ειναι 70εκ εχει γινει μλκ.

 

Εννοείς να έχει ''αντιληψη'' του καλουπιού ο μάστορας και όχι να καλουπώσει.

 

 

Το "πρεπει" ειναι υπερβολη.

Εχω καμια 100αρια πραδειγματα που δεν αναφερονται τα βασικα (πχ ζωνη σεισμικης επικινδυνοτητας), οχι οι επικαλυψεις.

 

Αυτό οφείλεται στο copy-paste του υπομνήματος που συνήθως γίνεται και δεν το ενημερώνουν χεράτα για συγκεκριμένες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι συμβαίνει με την ΕΥΕΔ ? Περιμένω μιά εβδομάδα για ορισμό ελεγκτή και ακόμα ....Σε κάποιο τηλεφωνο πρίν πέντε μέρες μου ειπαν οτι εχει πρόβλημα το σύστημα . Χθές ακόμη τα ιδια .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό οφείλεται στο copy-paste του υπομνήματος που συνήθως γίνεται και δεν το ενημερώνουν χεράτα για συγκεκριμένες περιπτώσεις.

 

 

Θες να μου πεις οτι το copy-paste ειναι η απαντηση στο προβλημα???

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά υπάρχει θέμα στην επίβλεψη εφόσον είναι όπως τα λέει ο συνάδελφος αλλά δεν μπορώ να φανταστώ τι σιδεράς είναι αυτός που του λένε για κολώνα 70/70 και κάνει τσέρκι 70/70!!!!! παραπάνω τι θα κάνει δηλαδή; Δοκό 25/50 θα την κάνει 30/55. Τα Π/Δ αλήθεια, τα έχει σωστά; (εκεί πρέπει να είναι 4εκ η επικάλυψη, σωστά;)

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Παραδοξότητες.

Και θα γίνουμε σεναριογράφοι.

Σενάριο Β

Οι σιδεράδες αν μη τι άλλο μετρούν με προσοχή. (στατιστικό αυτό)

Τα τσέρκια συνήθως είναι έτοιμα πια και έρχονται κουστουμάκι παραγγελιά (φυσικά δεν ξέρω στην περιοχή τι παίζει)

Οπότε αφού ο συνάδελφος είπε ότι στην αυτοψία ήταν στα στάδιο της θεμελίωσης (ραντιέ) και είδε τις αναμονές τα σίδερα, μπας τα σίδερα που είδε (τσέρκια, τσάφες ότι θέτε στην τελική) δεν είναι η τελική διάσταση της κολώνας? Αλλά πριν και με άλλες διαστάσεις φυσικά.

Λέω εγώ τώρα…

 

Όχι τίποτα άλλο αλλά θα πάει μετά ο καλουπατζής να πληρωθεί το κυβικό και άμα τα πάρει στο κρανίο ιδιοκτήτης και μηχανικός δεν του αποδέχονται την νέα διαστασιολογηση.

Κι αν μη τι άλλο οι μπετατζήδες προσέχουν τις πληρωμές τους….

 

Αλλά όπως είπα σενάρια, αν είχαμε ξυλοτυπο και μια εικόνα του έργου θα τελείωναν τα σενάρια

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ στην συγκεκριμένη περίπτωση αν ήμουν ελεγκτής θα μετρούσα και τον αριθμό των υποστυλωμάτων να βεβαιωθώ ότι είναι όλα εκεί, γιατί με τέτοιον ''μάστορα'' που μπλέξανε όλα να τα περιμένεις ! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.