Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

στην μελετη την δειχνω προκατ.στην πολεοδομια σε συζητηση μου ειπαν οτι ο αρχικος ελεγχος γινεται μια φορα.(χωρις να δειχνουν και πολυ σιγουροι για αυτο.).παντως δεν γινεται ξεχωριστη θεμελιωση στο προκατ ερχεται ετοιμη μου ειπαν απο την εταιρεια που θα κανει την κατασκευη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επιτέλους πέταξα αυτή την κόκκινη κάπα που βρώμαγε chanel no 5 .

Είμαι πλέον έτοιμος για αγώνα .

Σχετικά με το ερώτημά σου συνάδελφε kostavros , δεν γράφει πουθενά ότι ο αρχικός έλεγχος γίνεται μόνο μία φορά .

Για φαντάσου εάν έχεις δύο όμοιες κατοικίες και ξεκινάς την υλοποίηση της πρώτης με στόχο την δεύτερη να την κατασκευάσεις 6 μήνες μετά .

Μπορεί να σου κάνει λοιπόν έλεγχο και να γράψει παρατήρηση ότι η πισίνα δε΄ν είχε υλοποιηθεί .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1.αν βγεί μια άδεια αλλά στην κατασκευή γίνουν άλλου είδους ανοίγματα (χωνευτα αντί ανοιγώμενα) και διαφορετικής διάστασης οπότε και άλλη θερμομόνωση γίνεται αναθεώρηση ή ενημέρωση τών αρχιτεκτωνικών και τής ΜΕΑ πρίν τον δεύτερο έλεγχο και να δειχθούν αυτα πού πραγματοποιήθηκαν?

2. Η αναθεώρηση θα γίνει ή ενημέρωση και πότε πρέπει να γίνει πρίν?

Link to comment
Share on other sites

μά ο δεύτερος έλεγχος δεν είναι μετά και τα χτισίματα και την εξωτερική θερμομόνωση πού ελέγχονται τα ανοίγματα και η μόνωση ή κάνω λάθος και αυτ'ος δεν εφαρμόζεται?

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το ΦΕΚ και θα δεις ποτε ειναι ο τελικος ελεγχος.

 

Λογικα εισαι Κατηγορια Β.

Αρα εχεις δυο ελεγχους.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ, είναι μεζονέτα. θα κοιτάξω να δώ ποιό είναι το φεκ

έχεις δίκιο το φεκ λέει για <2000τ.μ δύο έλεγχοι, οπότε αναθεώρηση και αρχιτεκτονικών και ΜΕΑ με την άδεια εν ισχύ πρίν τον τελικό έλεγχο από Ε.Δ έτσι?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που ο ελεγκτής δόμησης βρει λάθη στην μελέτη, τι γίνεται;

 

Για παράδειγμα αν στην μελέτη θέρμανσης δεν είχε λάβει ο μελετητής υπ'όψιν τις απώλειες από εναλλαγές αέρα ;

 

Σε ένα κτήριο, είτε έχει όγκο 50m³ είτε 5000m³, οι απώλειες από τις εναλλαγές αέρα είναι σημαντικές, ιδιαίτερα αν προβλέπεται και εγκατάσταση εξαερισμού. Αυτή η παράμετρος και μόνο μπορεί να αλλάξει και την ενεργειακή κατηγορία του κτηρίου από Β σε <Β.

 

Τι θα κάνατε σε τέτοια περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Συναδεφλε ΔΙΑΒΑΣΕ την ΥΑ σχετικα με τους ελεγχους.

 

Δεν αναφερει πουθενα οτι ο ελεγκτης "τσεκαρει τη μελετη".

 

Η ΥΑ οριζει συγκεκριμενα "θεματα" προς ελεγχο και ολα αφορουν την εγκεκριμενη μελετη.

Το αν κακως εγκριθηκε δεν ειναι προβλημα του ελεγκτη.

 

Σε καθε περιπτωση μπορει ο ελεγκτης να προσθεσει την οποια παρατηρηση.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν σκοπεύω να κάνω αναφορά σε συναδέλφους. Είμαι και κατασκευαστής και δεν θέλω να κάνω ότι δεν θέλω να μου κάνουν.

 

Απλά αν υπάρχει θέμα, προλαβαίνω να πω στους μελετητές μέχρι την ημέρα της αυτοψίας να έχουν αναθεωρήσει την άδεια ώστε να είναι και αυτοί σωστοί και να κάνω και εγώ την δουλειά μου σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.