Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Μην το παίρνεις και κατάκαρδα απλά να αποφεύγεις να πηγαίνεις το πρωί στην πολεοδομία, γιατί από τότε που τους κόψανε το επίδομα της έγκαιρης προσέλευσης αργάνε να ξυπνήσουν. :shock:

Θα σε "δαγκώσω" !!!

Απλά κάθε πρωί 07:30 - 10:00 διαβάζουμε την Νομοθεσία , σχολιάζουμε τις εγκυκλίους , δίνουμε σαφείς εσωτερικές κατευθύνσεις προς λύση αποριών των συναδέλφων και στο τέλος ψάλουμε το απολυτίκιο του Αγίου της ημέρας . !!!! χε χε χε !!1

Κύριοι θέλει πολύ διάβασμα από όλους τους μηχανικούς , σε όποια πλευρά του γραφείου και ας κάθονται .

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστά, απλά εγώ σε δική μου οικοδομική άδεια στην πολεοδομία Τρίπολης με διαβεβαίωσαν ότι είχα δυνατότητα έναρξης εργασιών μόνο με την έγκριση δόμησης και είχα μείνει με αυτήν την εντύπωση, δυστυχώς οι υπάληλλοι μου μετέδωσαν την ασχετοσύνη τους και 'γω το κατάπια αμάσητο.

Τρία τινά μπορεί να συνέβησαν

1. Σου είπαν ψέμματα.

2. Ήταν ανενημέρωτοι.

3. Δεν είχαν πιει καφέ και δεν κατάλαβαν τι τους ρώτησες.

 

υ.γ. Θα συμφωνήσω με τον κακό λύκο. Πάει ο καιρός που μπορούσες να πάρεις υπεύθυνη και σωστή απάντηση από Υπηρεσία. Θέλει πολύ διάβασμα πλέον (αν και πάντα ήθελε εδώ που τα λέμε...)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι υπάρχει αμοιβαία ικανοποίηση όταν συναντάς διαβασμένους μηχανικούς και από τις δύο πλευρές του γραφείου !

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

για αυτό σε πάω.. ρε κακέ λύκε

 

σε δική μου περίπτωση και συγκεκριμένα

Ζητώ Ε.Ε.Μ.Κ για ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ήδη Φ/Β και μου λένε οι ...δικοί σου…

ότι πρέπει να περάσω ΕΠΑΕ βάσει της αρχικής ΚΥΑ 5219 άρθρο 2

 

Τους πηγαίνω την εγκ 13/2004 διευκρινιστική της παραπάνω ΚΥΑ (που λέει ΕΠΑΕ ... κατά περίπτωση δηλ στέγη κεραμίδια κλπ ή για κλιματιστικά)

τους πηγαίνω την ΚΥΑ 40158 άρθρο 2 (όπου λέει γενικά ότι δεν απαιτείται ΕΠΑΕ για Φ/Β)

τους πηγαίνω την ΚΥΑ 9154/11 που με την παρ 2 ζ) του άρθρου της 2 σε παραπέμπει στο άρθρο 2 του Ν 2941/01 φεκ 85α

και την ίδια την παραπάνω παράγραφο 7 πρό-τελευταίο εδάφιο που επί λέξει λέει

"για την έκδοση οικ αδείας ανέγερσης ή νομ/σης εγκαταστάσεων ΑΠΕ δεν απαιτείται ΕΠΑΕ εκτός αν βρίσκεται σε παραδοσιακό οικισμό ή σε περιοχή φυσικού κάλους που προστατεύονται με ειδικό διάταγμα"

 

και παρόλα αυτά εδώ και 1,5 μήνες δεν μου δίνουν την Ε.Ε.Μ.Κ γιατί λένε ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΕΠΑΕ

 

Άμα δεν μπορούμε να μιλήσουμε με νόμους και διατάξεις τότε πως να συνεννοηθούμε με ξύλο;;

 

Υπόψη επίσης ο πελάτης μου έδωσε προκ/λή 70,000 στον εγκ/τη

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι υπάρχει αμοιβαία ικανοποίηση όταν συναντάς διαβασμένους μηχανικούς και από τις δύο πλευρές του γραφείου !

Στις περισσότερες των περιπτώσεων θα συμφωνήσω μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

 

"για την έκδοση οικ αδείας ανέγερσης ή νομ/σης εγκαταστάσεων ΑΠΕ δεν απαιτείται ΕΠΑΕ εκτός αν βρίσκεται σε παραδοσιακό οικισμό ή σε περιοχή φυσικού κάλους που προστατεύονται με ειδικό διάταγμα"

 

και παρόλα αυτά εδώ και 1,5 μήνες δεν μου δίνουν την Ε.Ε.Μ.Κ γιατί λένε ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΕΠΑΕ

 

Άμα δεν μπορούμε να μιλήσουμε με νόμους και διατάξεις τότε πως να συνεννοηθούμε με ξύλο;;

 

Υπόψη επίσης ο πελάτης μου έδωσε προκ/λή 70,000 στον εγκ/τη

Άρα είναι μονόδρομος να οδηγηθείς σε άλλες ενέργειες ...........

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ε..! καλά δεν θα φτάσουμε και εκεί...

 

αλλά έτυχα σε υπάλληλο ακριβώς σαν την ρεκλάμα σου (που μέχρι τώρα δεν είχα παρατηρήσει και είναι εξαιρετική-μπράβο σου)

 

"Κακός δημόσιος υπάλληλος είναι αυτός που για κάθε λύση εφευρίσκει αντίστοιχο πρόβλημα !"

Link to comment
Share on other sites

ε..! καλά δεν θα φτάσουμε και εκεί...

 

αλλά έτυχα σε υπάλληλο ακριβώς σαν την ρεκλάμα σου (που μέχρι τώρα δεν είχα παρατηρήσει και είναι εξαιρετική-μπράβο σου)

 

"Κακός δημόσιος υπάλληλος είναι αυτός που για κάθε λύση εφευρίσκει αντίστοιχο πρόβλημα !"

Ευχαριστώ συνάδελφε ,

Για να επανέλθω στο θέμα όμως όταν έχεις καταβάλει 70.000 € και πρέπει να πληρώσεις και άλλα , τότε δεν παίζει ο κάθε επενδυτής .

Link to comment
Share on other sites

κακέ λύκε

για δώσε μας και τον κατ' εσέ ορισμό, "του καλού υπαλλήλου"

 

Γιατί ναι μεν σας βρίζουμε και αυτό είναι αλήθεια

αλλά από την άλλη δε,

ποτέ δεν μας δόθηκε η ευκαιρία (επειδή δεν συμμετέχουν άλλοι με εμφανή τον τίτλο «ελεγκτής» Υ.ΔΟΜ)

να ρωτήσουμε και τη δική σας γνώμη και για σας τους ίδιους και για μας τους ε.ε μηχανικούς

Link to comment
Share on other sites

Καλός υπάλληλος είναι αυτός που θα τον συναντήσετε τυχαία και θα διαπιστώσετε ότι έκανε την δουλειά του σε ελάχιστο χρόνο , δεν ταλαιπώρησε τον πολίτη - μηχανικό , άκουσε τις απορίες - απόψεις και έδωσε άμεση και σαφή απάντηση .

Θα διαπιστώσετε ότι ήταν ενημερωμένος ή εάν δεν ήξερε κάτι θα το μελετούσε και θα απαντούσε άμεσα .

Βέβαια πολλές φορές ο καλός υπάλληλος στεναχωρεί αυτούς που πηγαίνουν να "περάσουν " μια υπόθεση που έχει πρόβλημα .

Τεσπα , τον καλό υπάλληλο εσείς θα τον βρείτε πιστεύω σε κάθε υπηρεσία .

 

Όσο για εμένα , παλαιότερα είχα συμμετοχή με άλλο ψευδώνυμο χωρίς να αναφέρω την πραγματική μου ιδιότητα .

Τόλμησα να γράψω την ιδιότητα μου αλλά δεν θα απολογηθώ για όλες τις κακες πράξεις συναδέλφων μου .

Η ΥΔΟΜ που δουλευω είναι γνωστή σε ορισμένα μέλη .

 

Για τους ελ έπαγγελματίες μηχανικούς σέβομαι τις πάρα πολλές δυσκολίες που αντιμετώπιζαν και αντιμετωπίζουν !

Ένα θα συμβούλευα , να χρησιμοποιούν και το "οχι" σε άλυτα θέματα .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.