Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Δεν σκοπεύω να κάνω αναφορά σε συναδέλφους. Είμαι και κατασκευαστής και δεν θέλω να κάνω ότι δεν θέλω να μου κάνουν.

 

 

Συναδελφε το τι θα κανεις ειναι δικο σου θεμα. Το σωστο και νομιμο ομως δεν ειναι ουτε υποκειμενικο, ουτε θεμα διαπροσωπικων σχεσεων.

Κανενας δεν σε υποχρεωσε να γινεις ελ. δομησης.

 

 

 

Απλά αν υπάρχει θέμα, προλαβαίνω να πω στους μελετητές μέχρι την ημέρα της αυτοψίας να έχουν αναθεωρήσει την άδεια ώστε να είναι και αυτοί σωστοί και να κάνω και εγώ την δουλειά μου σωστά.

 

 

Εντος 5 ημερων απο την ειδοποιηση πρεπει να κανεις την αυτοψια.

Αρα για τι αναθεωρηση μιλαμε.?????

 

Αλλα και παλι απο που και ως που ο ελεγκτης δομησης θα κανει ελεγχο σε θεματα οπως αυτο που ανεφερες???????

Και οχι μονο θα κανει ελεγχο, αλλα θα "προειδοποιησει" για αναθεωρηση????

 

Παραλογιζομαστε μου φαινεται.

 

Εγω απλα θα σου ξαναπω να διαβασεις την ΥΑ και τον Ν4030.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@sdim,

ο νόμος ορίζει συγκεκριμένα πράγματα ... από αυτά που αναφέρεις ή υποννοείς δεν αναφέρεται και δεν νομιμοποείται τίποτε.

Προσοχή γιατί και οι μελετητές, που φέρουν και την αποκλειστική ευθύνη για την ορθότητα των μελετών τους, μπορεί να θεωρήσουν ότι θίγονται δικαιώματά τους και να αντιδράσουν καταλλήλως ...

Όμως διευκρίνισέ μου κάτι που δε γνωρίζω ... πως σου έγιναν γνωστά στοιχεία των μελετών και πότε ;

Edited by kan62
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο έλεγχος θα γίνει την προσεχή εβδομάδα. Ζήτησα νωρίτερα τα σχέδια και τις μελέτες από τον επιβλέποντα ώστε να είμαι προετοιμασμένος από πριν, να ξέρω που θα πάω και τι θα κοιτάξω.

Η αναθεώρηση πλέον γίνεται εντός 5 ημερών το αργότερο. Απλά καταθέτει ο μηχανικός τις νέες μελέτες. Ελάχιστη αμοιβή δεν υπάρχει, αν του ζητήσουν φορολογικά θέλει κόβει απόδειξη για ένα συμβολικό ποσό.

 

Δεν σκοπεύω να κάνω τα στραβά μάτια σε ότι έχω ευθύνη ως ελεγκτής δόμησης. Απλά δεν θέλω να κάνω και κατάχρηση εξουσίας ή υπέρβαση καθήκοντος, γι'αυτό ρωτάω την γνώμη σας για το τι είναι το σωστό. Δεν ξέρω και τα πάντα. Αν δεν υποχρεούμαι να κάνω έλεγχο της μελέτης, δεν θα κάνω καμία παρατήρηση στο ΥΠΕΚΑ εφόσον έχει εφαρμοστεί η μελέτη. Θα πώ όμως στον συνάδελφο προφορικά, ως μηχανικός προς μηχανικό, τι πρέπει να προσέχει στις επόμενες μελέτες του.

 

Μερικές ακόμα απορίες:

α) Αν γίνουν εργασίες σε ένα υφιστάμενο κτήριο και ταυτόχρονα γίνει και προσθήκη καθ'ύψος, πως υπολογίζεται η αμοιβή; Προστίθεται η εφάπαξ αμοιβή για τον έλεγχο του υφιστάμενου κατηγορίας Α' συν την αμοιβή ανά τετραγωνικό για την προσθήκη;

 

β) Αν ο έλεγχος είναι σε μία οικοδομική άδεια αλλά για πολλά κτήρια, κόβουμε απόδειξη χωριστά για το κάθε ένα αμοιβή ή μία και για τα 3;

 

γ) Μια ερώτηση προς τους Αρχιτέκτονες και τους Π/Μ. Η προσθήκη υπογείου , θεωρείται για τον έλεγχο δόμησης προσθήκη καθ'ύψος ή όχι;

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

sdim, παρά την απάντηση η απορία μου παραμένει. Τι σε ώθησε να ζητήσεις τις μελέτες;

 

Στις ερωτήσεις σου, έχω και εγώ τις ίδιες απορίες...

Link to comment
Share on other sites

Είναι στην υποχρέωση του ελεγκτή δόμησης να βεβαιώσει πως οι εγκαταστάσεις έχουν γίνει σύμφωνα με τις μελέτες.

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=x%2bEdg43nnpg%3d&tabid=508&language=el-GR

Άρθρο 4

Είδος ελέγχου ανά στάδιο και κατηγορία ελέγχου

Οι έλεγχοι διενεργούνται με βάση

α) τις σχετικές μελέτες που έχουν υποβληθεί στην οικεία Υ.ΔΟΜ. και

β)...

 

Στο ίδιο ΦΕΚ αναφέρει

Β. Για τις περιπτώσεις της παραγράφου 2 β΄ του άρθρου 2 ελέγχονται επιπλέον από μηχανικό ειδικότητας ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων τα εξής:

1. Στη διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου:

-οι προβλεπόμενες ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις.

2. Το σύστημα ύδρευσης και αποχέτευσης και συγκεκριμένα:

− τα συστήματα παραγωγής ζεστού νερού χρήσης. Εάν πρόκειται για ηλιακούς συλλέκτες ελέγχεται το είδος, η επιφάνεια και η θέση τους,

− η θέση της απόληξης των φρεατίων και των αντλιών και η ύπαρξη βαλβίδας αντεπιστροφής στο κεντρικό φρεάτιο σύνδεσης με το δίκτυο αποχέτευσης πόλης,

− ο τύπος των δεξαμενών λυμάτων.

3. Το σύστημα θέρμανσης, ψύξης, αερισμού, κλιματισμού: η βασική δομή των εγκαταστάσεων πρέπει να είναι σύμφωνη με τα βασικά στοιχεία των υποβαλλόμενων μελετών ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων σε ό,τι αφορά το σύστημα παραγωγής, το δίκτυο διανομής, τα μέσα απόδοσης θέρμανσης/ψύξης (τερματικές συσκευές), τις απαιτήσεις αερισμού.

Περαιτέρω ελέγχονται:

− ο τύπος των μονάδων παραγωγής θερμότητας και ψύξης,

− η μη διέλευση δικτύων / εγκαταστάσεων συσκευών από/σε χώρους που δεν επιτρέπεται (π.χ. ύπαρξη δεξαμενών πετρελαίου και λεβητοστάσια σε εξωτερικούς χώρους κ.λπ.),

− η θέση και ο τύπος συστημάτων ΑΠΕ.

4. Οι ηλεκτρικές εγκαταστάσεις και συγκεκριμένα:

− η ύπαρξη γειώσεων, σύμφωνα με τους ισχύοντες κανονισμούς,

− η ύπαρξη ηλεκτρονόμων διαρροής (ρελέ) στους πίνακες φωτισμού.

5. Οι εγκαταστάσεις καυσίμων αερίων και συγκεκριμένα:

− Για την περίπτωση εγκαταστάσεων φυσικού αερίου, ελέγχεται η «Βεβαίωση Κατασκευής Δικτύου Φυσικού Αερίου» από τον αρμόδιο ελεγκτικό φορέα.

− Για την περίπτωση εγκαταστάσεων υγραερίου,ελέγχεται η εφαρμογή της υποβαλλόμενης μελέτης.

Σε περίπτωση που δεν απαιτείται εκπόνηση μελέτης για τη συγκεκριμένη εγκατάσταση, εξετάζεται βάσει της σχετικής νομοθεσίας και του Κανονισμού Υγραερίου.

6. Οι εγκαταστάσεις ανυψωτικών μηχανημάτων και συγκεκριμένα:

− Έλεγχος της νομιμότητας των εγκαταστάσεων από τις σχετικές άδειες λειτουργίας και τις εγκρίσεις τους από τους αρμόδιους φορείς πιστοποίησης.

− Για τις περιπτώσεις εγκαταστάσεων που δεν χρειάζονται άδεια λειτουργίας, ελέγχεται η ύπαρξη σχετικής βεβαίωσης του εγκαταστάτη.

7. Η Αντικεραυνική Προστασία: ελέγχεται ο τύπος, τα χαρακτηριστικά και το πλήθος των στοιχείων της εγκατάστασης.

 

 

 

Επιπλέον πρέπει σύμφωνα με το φύλλο ελέγχου να προβώ αναλυτικά σε συγκεκριμένους ελέγχους

Τα φύλλα ελέγχου είναι διαθέσιμα εδώ http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=800&language=el-GR

Στην περίπτωσή μου, για τελικό μόνο έλεγχο (Α'), ως Η/Μ, με αφορούν τα εξής:

 

- Θέση ειδικών εγκαταστάσεων και βοηθητικών χώρων (κολυμβητικές δεξαμενές, φρεάτια κλπ)

- Θέση των δεξαμενών λυμάτων

- Τελική θέση των μονάδων παραγωγής θερμότητας και ψύξης

- Θέση καμινάδων του λεβητοστασίου και των εστιών καύσης και το ύψος απόληξής τους

- Θέση του ιδιωτικού υποσταθμού ΔΕΗ

- Ύπαρξη σχετικής βεβαίωσης ή πιστοποιητικού εγκατάστασης για τις εγκαταστάσεις καυσίμων αερίων και ανυψωτικών μηχανημάτων

- Ύπαρξη πιστοποιητικού ελέγχου ενεργητικής πυροπροστασίας, όπου απαιτείται

Link to comment
Share on other sites

Αναφερει πουθενα για ελεγχο μελετης?

Για απωλειες απο την εναλλαγη αερα????

 

 

Δεν ειναι υποχρεωμενος ο επιβλεπων ή ο μελετητης να σου προσκομισει καμια μελετη πριν απο τον ελεγχο. Ποσο μαλλον τα τευχη.

Αν φυσικα το κανει, θα βοηθησει τον ελεγχο και συμφωνω απολυτα.

Τευχη σε καμια περιπτωση δεν ειναι υποχρεωμενος να δωσει, σιγα μη δωσει και το αρχειο απο το προγραμμα επιλυσης.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

αυριο εχω να κανω αρχικο ελεγχο δομησης σε 2 ισογειες κατοικιες. Απ οτι καταλαβα απο την επικοινωνια που ειχα με το επιβλεποντα, εχει γινει υπερυψωση της θεμελιωσης κατα 0,5-1μ σε σχεση με το φυσικο εδαφος. Ο λογος απ οτι ισχυριστηκε ειναι οτι βρηκε βραχο και δεν μπορουσε να παει παρακατω. του εξηγησα οτι θα επρεπε να κανει ενημερωση και οτι το πορισμα μου δεν μπορει να ειναι θετικο. ολα καλα μου απαντησε.........θα ερθει στα ισια του στο τελος με το μπαζωμα! μηπως κατι δεν σκεφτομαι καλα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.