Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ βλέπω μάλλον να το σκέφτονται ..πως να κάνουν τα στραβά μάτια!!

Άλλως θα είχαν αποφανθεί

Link to comment
Share on other sites

Μετά χαράς

καλημέρα φίλε armenopoule

 

 

 

 Το Άρθρο 19/Ν 4030/11 ΦΕΚ 249Α είναι αυτό

 

Εξουσιοδοτικές διατάξεις

Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής και του κατά περίπτωση αρμόδιου Υπουργού, καθορίζονται:

α. οι κανόνες και οι αρχές που διέπουν την εκτέλεση του έργου των ελεγκτών δόμησης και η κατανομή στις αποκεντρωμένες διοικήσεις και η εξειδίκευσή του στο πλαίσιο του άρθρου 18 παρ. 2 στοιχείο α΄,

β. ο τρόπος υπολογισμού των αποζημιώσεων των ελεγκτών δόμησης σε συνάρτηση με την επιφάνεια, το είδος και την κατηγορία της κατασκευής, ο χρόνος και η διαδικασία καταβολής τους, η υποχρέωση καταβολής και το ύψος του παραβόλου για την εξέταση της επώνυμης καταγγελίας, η απόδοση ποσοστού από το ποσό του ενιαίου ειδικού προστίμου αυθαιρέτου για την πληρωμή των αποζημιώσεων των ελεγκτών δόμησης και κάθε σχετικό θέμα,

γ. κάθε σχετικό θέμα που αφορά τις προϋποθέσεις απόκτησης και διατήρησης της ιδιότητας του ελεγκτή δόμησης, την αντικατάστασή τους, τον έλεγχο της τήρησης των καθηκόντων τους, καθώς και την άσκηση του πειθαρχικού ελέγχου,

δ. κάθε θέμα σχετικό με την κατάρτιση και διαχείριση του Μητρώου Ελεγκτών Δόμησης,

ε. ο καθορισμός του χρηματικού ποσού του προστίμου του άρθρου 18 και η εξειδίκευσή του στο πλαίσιο του άρθρου 18 παρ. 2 στοιχείο α΄,

στ. τα θέματα της λειτουργίας του Εποπτικού Συμβουλίου.

 

το έγγραφο που παραπέμπεις είναι το 621/9-3-12 και πράγματι στην παρ 2 αναφέρει:

 

2. Σε συνέχεια της υπ’αριθ. 481/1-3-2012 οδηγίας μας , σας γνωρίζουμε τα εξής:

Δεδομένου ότι με το νόμο 4030/2011 προβλέπεται η έκδοση υπουργικής απόφασης, με την οποία καθορίζεται το ποσό του παραβόλου για τις επώνυμες καταγγελίες και ειδική διαδικασία για τον έλεγχό τους από τους Ελεγκτές Δόμησης, μέχρι την έναρξη ισχύος της παραπάνω υπουργικής απόφασης οι επώνυμες καταγγελίες πρέπει να διεκπεραιώνονται από τις αρμόδιες υπηρεσίες (αστυνομικά τμήματα, υπηρεσίες δόμησης) σύμφωνα με το προϊσχύον καθεστώς.

 

 

Ήδη όμως από 24-2-12 με το ΦΕΚ 465Β είχε εκδοθεί η ΚΥΑ Αριθμ. οικ.9875 (5)

Έλεγχος έργων και εργασιών δόμησης.

ΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ − ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ −ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ, ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ

Έχοντας υπόψη,

1. Τις διατάξεις:

α. Tης παραγράφου 5 του άρθρου 7 και της περ. β΄

του άρθρου 19 του ν. 4030/2011 «Νέος τρόπος έκδοσης

αδειών δόμησης, ελέγχου κατασκευών και λοιπές διατάξεις» (Α΄ 249).

 

Στην οποία όμως δεν ορίζεται τίποτα σχετικά με τις επώνυμες καταγγελίες (αλλά φαντάζομαι να ισχύουν τα γενικά και για την περίπτωση των επώνυμων) και είναι άξιο απορίας από πού ορίζεται στο 4030 ότι χρειάζεται ΝΕΑ ΚΥΑ για την ειδική διαδικασία όπως αναφέρουν πιο πάνω!!

 

Μήπως και εδώ οι του ΥΠΕΚΑ …τα κάνανε …. πατάτα

Σ' ευχαριστώ πολύ 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Με προλλαβατε.

Και η εδω ΥΔΟΜ στελνει κανονικα υπαλληλο του τμηματος αυθαιρετων.

Ενω ειχα την απορια γιατι δεν παει καποιος ΕΔ, τωρα μου λυθηκε!!!

Link to comment
Share on other sites

terry

προσωπικά δεν μπορώ να κατανοήσω το λόγο της απόσυρσης!! 

Μήπως μπορείς να μου τον εξηγήσεις;;

Link to comment
Share on other sites

και μάλιστα το "πάγωμα ή η απόσυρση"

έγινε παράνομα (υ.γ με ένα απλό έγγραφο-και όχι με προαγγελία τροπ/σης όπως κάνανε σε άλλες περιπτώσεις)

Γιατί ήδη

α. είχε βγει η ΚΥΑ  και

β. δεν προβλέπεται (από κανέναν Ν) ότι είναι προαπαιτούμενο να εκδοθεί κάποια άλλη 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω δεν είχα υπόψιν τα παραπάνω ίσως γιατί δεν είχα αντίστοιχη περίπτωση. Πάντως με μια ουδέτερη ματιά και τη λογική ερμηνεία του πλέγματος των διατάξεων, να ρωτήσω σχετικά συνάδελφε, οι γενικές διατάξεις καλύπτουν όντως τη διαδικασία; Δηλαδή εντάξει προκύπτει η αποζημίωση για παράδειγμα αλλά η διαδικασία; Εδώ θα μπει ο ΕΔ σε ιδιοκτησία, νομίζω πως χρειάζεται Υ.Α. που να ρυθμίζει το α σχετικό : 

α. οι κανόνες και οι αρχές που διέπουν την εκτέλεση του έργου

Κατά τη συστημική ερμηνεία νομίζω πως ευσταθούν τα επιχειρήματα σου αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκετά.   

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα από το παραπάνω για να καταλήξω

το ΣΥΠΟΘΑ στο οποίο προσέφυγαν και δεν εξέδωσε απόφαση

πως πρέπει να ενεργήσει;; 

με αυτό το δεδομένο!!

Αγαπητέ ΚΑΝΑ, μιά απορία:

Υποθέτω προσέφυγε ο Δήμος κατά της έκθεσης αυτοψίας. Ο Δήμος δηλαδή "έκοψε" παράβολο 50 €;

 

Σημ: (Αν προσέφυγε ο Δήμος): Εχω κάποια αμφιβολία αν δύναται η Διοίκηση (όπως ο Δήμος) να προσφύγει στο ΣΥΠΟΘΑ κατά έκθεσης αυτοψίας. Η έκθεση αυτοψίας είναι ατομική διοικητική πράξη και ίσως δικαίωμα προσφυγής δεν έχουν οι διοικητικές αρχές.

Edited by anton64
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.