Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα παιδια,

 

σε υπαρχουσα κατασκευη εχω βγαλει αδεια που κλεινω εναν ημιυπαιθριο χωρο και τον κανω κατοικια.

 

1.ποσους ελεγχους εχω? (δεν εχω καμια σκυροδετηση θεμελια οπλισμους εκσαφες κτλ οπως καταλαβαινετε)

2.ποιος θα μου επιβαλλει αν εχω 1,2 η και 3 ελεγχους σε ενα εργο? ο υπαλληλος της πολεοδομιας ? και γω οτι πει το δεχομαι?

3.τι γινεται δλδ στην περιπτωση διχογνωμιας ?

ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

1. Εφόσον σε σένα δεν έχει εφαρμογή το άρθρο 29, απρ.5β του ΝΟΚ, τότε μόνο ένα τελικό.

2. Κανείς, μόνος σου παραγγέλεις ελεγκτή στην ΥΔΟΜ και δηλώνεις κατηγορία. Αν θα είναι με 1, 2 ή 3 ... εσύ έχεις την ευθύνη. Δεν ακούς τίποτε ...

3. Δεν υπάρχει περίπτωση διχογνωμίας στη μία γνώμη ...

 

Ν.4030, άρθρο 7 + ΥΑ 9875 (ΦΕΚ 465Β/2012)

Edited by kan62
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1. Εφόσον σε σένα δεν έχει εφαρμογή το άρθρο 29, απρ.5β του ΝΟΚ, τότε μόνο ένα τελικό.

2. Κανείς, μόνος σου παραγγέλεις ελεγκτή στην ΥΔΟΜ και δηλώνεις κατηγορία. Αν θα είναι με 1, 2 ή 3 ... εσύ έχεις την ευθύνη. Δεν ακούς τίποτε ...

3. Δεν υπάρχει περίπτωση διχογνωμίας στη μία γνώμη ...

σε ευχαριστω

το bold ειναι δεμενα?εχουμε κατι χειροπιαστο π.χ.φεκ? (δλδ οτι εμεις παραγγελνουμε και εχουμε και την ευθυνη)

συγνωμη για την αυτη μου την '' απαιτηση '', δεν εχω διαβασει σε βαθος το θεμα με τους ελεγχους, εχω διαβασει βεβαια αυτο το νημα  και ηδη εχω ''αντιδικια '' με τον υπαλληλο στην υπηρεσια δομησης που ζητα 2 ελεγχους!!

στην δε ερωτηση μου τι οπλισμο να δει και βαθος εκσκαφης και θεση ξυλοτυπων κτλ  λεει ''θα ερθει τυπικα '' και ο δευτερος ελεγκτης θα ελεγξει!!!

εχουμε ξεφυγει?

 

και παλι ευχαριστω για την βοηθεια!!

Edited by slygnos
Link to comment
Share on other sites

(συμπληρώνω τον προλαλήσαντα...)

 

... και η ΥΔΟΜ "ενημερώνει" (την ΕΥΕΔ).

Από τη νομοθεσία δεν προκύπτει "υποχρέωση" της ΥΔΟΜ να αλλάζει την αίτηση του επιβλέποντος, αλλά έχει την διακριτική ευχέρεια να το κάνει στην δικιά της αίτηση προς την ΕΥΕΔ (αναλαμβάνοντας και την ευθύνη).

 

Τόσο για την αίτηση όσο και για την ενημέρωση, που γίνεται επίσης με αίτηση, υπεύθυνοι είναι αποκλειστικά και μόνο οι υπογράφοντες την εκάστη μια.

 

Επομένως, εάν έχεις διαφορετική άποψη δυστυχώς(; )  δεν μπορείς να την επιβάλλεις, όμως καλού-κακού κράτα ένα αντίγραφο της δικιάς σου αίτησης με τη σφραγίδα (αρ.πρωτ.) της ΥΔΟΜ επάνω.

 

Αχρείαστο να'ναι... γιατί αν το χρειαστείς σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης θα έχει υποβάλλει μήνυση κατά παντός υπευθύνου για διαφυγόντα κέρδη  :wacko:

Edited by babis_xo
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ελεγκτής απο Μαρτιο 2012.
Αμελησα να υποβάλω περιουσιακη κατασταση . Η Αρχή Καταπολέμησης της Νομιμοποίησης Εσόδων από Εγκληματικές Δραστηριότητες και της Χρηματοδότησης της Τρομοκρατίας και Ελέγχου των Δηλώσεων Περιουσιακής Κατάστασης εστειλε περί τον Αυγουστο 2013 στον εισαγγελέα πλημμελειοδικών της περιφερειάς μου σχετική έκθεση και αυτός με την σειρά του στο αστυνομικό τμημα, κλήση για να απολογηθώ.
Πληροφοριακά σε 2 μηνες λήγει η θητεία μου και εχω κάνει μόλις 2 ελέγχους, έναν τον Οκτωβριο και έναν τον Δεκέμβριο που μας πέρασε.

Θα μπορούσε να ειχε εκπνεύσει η διετία μου και χωρίς κανέναν έλεγχο. Παρόλα αυτά παλι θα ημουν υπόχρεος σε δηλωση περιουσιακης καταστασης.

Τωρα τρέχω να δηλώσω εκ των υστέρων μπας και τη γλιτώσω.

 

Για να μαθαίνουν οι νεώτεροι και να θυμούνται οι παλαιότεροι..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην απολογία μου θα έγραφα/έλεγα πως ουδέποτε ενημερώθηκα ότι είμαι ελεγκτής δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.