Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άκουσε ή διάβασε κανείς ή βγήκε κάτι καινούργιο πέρα του ΦΕΚ B 57 - 16.01.2014  ΄ελεγχος εργων και εργασιων δομησης' που εγώ δε καταλαβαίνω να αναφέρεται σε μικρής κλίμακας (γιατί πλέον έχουμε χάσει τη μπάλα με όλα αυτά...νόμοι εγκύκλιοι ερωτοαπαντήσεις κτλ κτλ)...αν σε άδειες μικρής κλίμακας χρειάζεται ελεγκτής δόμησης;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει βγει τέτοια απόφαση συνάδελφε. Φαντάζομαι θα ειπώθηκε σε καμιά συζήτηση καφενειακού επιπέδου στα ΜΜΕ...

Link to comment
Share on other sites

Για ρευματοδότηση υπάρχει και αυτό το έγγραφο

Σωστός! δηλ. ρευματοδότηση μετά από έκδοση Π.Ε.Κ.

 

και αυτό για το ποια έργα υπάγονται στο νέο σύστημα:

 

Οδηγίες ΥΠΕΚΑ 621_9-3-2012

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μου έτυχε το εξής θέμα.

 

Στο πόρισμα του συνάδελφου για τον τελικό έλεγχο (η άδεια έχει εκδοθεί με τον παλιό τρόπο έκδοσης αδειών) , μου έκανε παρατηρήσεις ως προς την θέση ενός ανοίγματος , την κατάργηση ενός άλλου και την δημιουργία ενός νέου. Έκανα ενημέρωση φακέλου (κατόψεις, όψεις)  εντός 5 ημερών και μόλις ήταν να μου εκδώσει ΠΕΚ , μου είπε ότι πρέπει να ξαναγίνει έλεγχος βάσει του ΦΕΚ B 57 - 16.01.2014  ΄ελεγχος έργων και εργασιών δόμησης , για να διαπιστωθεί οτι οι αλλαγές είναι όπως φαίνονται στα σχέδια.

Αν το διαβάζω σωστά το φεκ αναφέρει πως γίνεται ξανά έλεγχος μόνο στις περιπτώσεις ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΕΡΓΑΣΙΩΝ και για την συνέχιση αυτών , και το λέει ξεκάθαρα ότι αν ενημερωθεί ο φάκελος εντός 30 ημερών δεν επιβάλλονται κυρώσεις.

 

Τώρα δηλαδή πρέπει να πω στον ιδιοκτήτη ότι θα πρέπει να ξαναδώσει 246€ για να διαπιστωθούν ότι 3 παράθυρα είναι σωστά; 

Link to comment
Share on other sites

PANOS ποιος σου είπε ότι πρέπει να ξαναγίνει ελεγχος;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.