Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

 

 



Nα σου θεσω ενα ερωτημα?
Τα 5.92εκ ΠΩΣ ΤΑ ΜΕΤΡΗΣΕΣ?????
ΥΓ. Δεν ξερω τι κανετε στα αρχιτεκτονικα σας, και διχως ιχνος ειρωνειας, αλλα εδω μιλαμε για κατασκευη.


Εγω φιλε terry αμφότερα αυτα τα εξέλαβα ως ειρωνικά.
Και εγω έχω χτίσει πολύ. Και μπορεί κανεις και να εχει σχεδιάσει ως αρχιτέκτονας ένα κτίριο αλλά και να το κατασκευάζει. Και εκει ειναι όλη η κα@λα.


Καληνύχτα και τα ευχαριστώ μου στον KAN62 Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο Ικτίνος και ο Καλλικράτης ήταν οι δύο περίφημοι αρχιτέκτονες του δεύτερου μισού του 5ου π.Χ. αιώνα στην αρχαία Ελλάδα. Παρόλο που η φήμη τους ήταν μεγάλη, δεν έχουμε ιδιαίτερες αναφορές για τη γέννηση, τη ζωή και το θάνατο τους. Ωστόσο τα έργα τους, αιώνιες αποδείξεις της ζωής και της δράσης τους, μας μιλούν για αυτούς με τον τρόπο που τα χνάρια στην άμμο μιλούν για το μέγεθος του ανθρώπου που τα σχημάτισε. Οι ναοί και τα έργα που κατασκεύασαν ήταν μεγάλα, σε σημασία και τελειότητα.

Αν θυμάμαι καλά τότε δεν υπήρχαν ΠΜ :smile:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, συνάδελφοι διαβάζοντας τα παραπάνω έχω να δώσω την εξής συμβουλή:
Από εδώ και πέρα, κάθε φορά που θα γίνεται κλήρωση και θα ορίζεται ελεγκτής δόμησης, πριν ορίσετε ημέρα και ώρα ελέγχου κατά τη συνεννόηση, κάντε στον υποψήφιο ελεγκτή την εξής κρίσιμη ερώτηση:

"Μήπως συνάδελφε νομίζεις πως είσαι ο συνεχιστής του Ικτίνου και του Καλλικράτη και βαδίζεις στα χνάρια που άφησαν τα σανδάλια τους στην άμμο?"

Αν η απάντηση είναι ναι ή έστω κομπιάσει για λίγο και δεν απαντήσει κατευθείαν "τι είναι αυτά που λες συνάδελφε!" τότε τρέξτε!... Τρέξτε σαν τον άνεμο στην Υ.ΔΟΜ. και κάντε αίτηση για ακύρωση του ελέγχου!!! Διακυβεύεται η πνευματική και ψυχική σας υγεία...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ένα συμπέρασμα μπορώ να βγάλω από την όλη ιστορία: Μας έχουν κάνει να διυλίζουμε τον κώνωπα και να καταπίνουμε την κάμηλο γιατί έτσι είναι η Ελληνική νομοθεσία αλλά και το Ελληνικό σύστημα....

Από εκεί και πέρα, οι μεταξύ μας κόντρες Αρχιτεκτόνων-πολιτικών είναι βούτυρο στο ψωμί τους....

 

Επί της ουσίας, συνάδελφε, νομίζω αν γράψεις ότι "οι αποκλίσεις είναι κάτω του ορίου των 2%" είσαι καλυμένος. Θεώρησέ το όμως ως "συμβουλή του καφενείου" διότι ούτε ελεγκτής δόμησης είμαι, ούτε και άδειες έχω βγάλει την τελευταία διετία....

Edited by Γιάννης
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με το ελεγκτιλίκι.....

 

εδιτ

Γιάννη ούτε θέμα κόντρας είναι..

Edited by HQ7
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως κομβικό ζήτημα για να έχει επάρκεια ο κάθε ελεγκτής, είναι η προσωπική του εμπειρία σε μελέτες και κατασκευές.

Αν αυτό δεν υπήρχε όταν γίνει κάποιος ελεγκτής τότε θα υπάρξουν πολλά μα πολλά παρατράγουδα ανεξάρτητα από ειδικότητα.

 

Μια μικρή αναζήτηση εδώ μέσα από ερωτήσεις για θέματα SOS όταν έδιναν εξετάσεις είναι αρκετά διαφωτιστική σε αυτό που ειπα.

Ανάλογα και ερωτήσεις αν στο μέτρημα όταν είναι καλουπωμένα αν αφαιρούμε ή όχι την επικάλυψη στα σίδερα…..

Ναι θυμάμαι και ερώτηση σαν αυτή περίπου….

 

Οπότε ας αφήσουμε τα κόκαλα του Ικτίνου και του Καλλικράτη στην ησυχία τους μη τρελαθούμε κιόλας

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Didonis. Να πω επίσης ότι πρέπει να γίνεται αποδεκτή η ανταλλαγή απόψεων στο βαθμό που δεν φτάνει στα άκρα η απειρία όπως στο παράδειγμα με την επικάλυψη....Ακόμα και έμπειροι συνάδελφοι καθίστανται "γατάκια" όταν έρχονται αντιμέτωποι με την δαιδαλώδη Ελληνική νομοθεσία και παρόλο που η εμπειρία λέει (και πολύ σωστά) ότι η οικοδομή είναι εργοταξιακό προϊόν και τα 2-5εκ. είναι "αναλώσιμα", υπάρχει και άλλου είδους εμπειρία (και εγώ προσωπικά έχω) που λέει ότι αν ο υπάλληλος της πολεοδομίας (ή ο ελεγκτής του Ε.Δ.) είναι στραβόξυλο τότε θα αρχίσει να ψειρίζει την μαϊμού και να σε ρωτάει γιατί εδώ είναι 5.87 και όχι 5.89 όπως στα σχέδια κλπ κλπ

 

Τελικά, καλά κάνει και ρωτάει ο φίλος STAVION την γνώμη μας....

 

Ελαφρύνοντας περαιτέρω το κλίμα, να πω κι εγώ ένα ακραίο παράδειγμα "ελέγχου" σαν του Didoni:

 

Όταν ήμουν "φρέσκος" απόφοιτος, στην πρώτη μου δουλειά, ήμουν "βοηθός" τεχνικού συμβούλου σε ένα μεγάλο βιομηχανικό έργο.

Ο εργολάβος είχε μια κοπελίτσα, επίσης "φρέσκια" απόφοιτο αλλά σίγουρα 3-4 χρόνια μεγαλύτερή μου. 

Μου έφερε λοιπόν κάποιες επιμετρήσεις να ελέγξω. Στους ξυλοτύπους κάποιας πλάκας είχε προμετρήσει το εμβαδόν της πλάκας Χ2.

Όταν την ρώτησα τι ακριβώς είναι το Χ2, μου απάντησε ότι είναι το κάτω και το πάνω καλούπι (!!!!!). Όταν ευγενικά της είπα ότι "δεν έχει πάνω καλούπι η πλάκα", επέμενε και τελικά πήγε και ρώτησε έναν παλαιότερο συνάδελφό της για να βεβαιωθεί...... :)

Πολύ ακραίο παράδειγμα, που δείχνει όμως ότι πολλοί απόφοιτοι πανεπιστημίων δεν έχουν ακούσει τον ήχο της πρέσσας....

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο τον ήχο Γιάννη, αλλά και τι είναι πρέσσα δεν γνωρίζουν. Και δεν φταίνε βέβαια αυτοί, αλλά οι (εντελώς) θεωρητικές σπουδές.

Όσο για τους ελέγχους, καλό θα ήταν (πριν σκοτωθούμε ελεγκτές κι ελεγχόμενοι) να αποσαφηνιστούν οι ανοχές εντός των οποίων θα (ή δεν θα) απαιτούνται περαιτέρω ενέργειες του μελετητή/επιβλέποντα.  

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι συνάδελφοι της περιοχής που θα ελέγχεις, πρέπει να είναι χαρούμενοι γιατί θα έχουν να κάνουν με έναν άνθρωπο που δεν έχει μοναδικό σκοπό να τιμωρεί. Η ιστορία σου στον χώρο αυτό έχει δείξει.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.