Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε θα μπορούσα να βασισθώ στο άρθρο 6 Ν4030 περίπτωση β που λέει αν δεν αλλάζει το διάγραμμα δόμησης?. Στη δική μου περίπτωση δεν βγαίνω εκτός ορίων απλά αλλάζουν τα νούμερα. Συγνώμη που επιμένω απλά μου φαίνεται υπερβολή για έναν εξώστη να τον πάω για αναθεώρηση. Πάντως σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Τα τμ των εξωστών αλλάζουν αφού κατασκευάσθηκε μεγαλύτερος ο εξώστης όμως δεν ξεπερνάω το επιτρεπόμενο όριο με αυτήν την αύξηση

συγκεκριμένα έχω

 

από Δ.Δόμησης

εξώστες 

επιτρεπόμενα 311,30τμ

πραγματοποιούμενα 401,59τμ

 

ημ/υπ

επιτρεπόμενα 311,30τμ

πραγματοποιύμενα 50,59τμ

και γράφει ημ/υπ + εξώστες < από όριο, το οποίο παραμένει και μετά την αύξηση του εξώστη 

Link to comment
Share on other sites

Ο επιβλεπον εκανε 100τμ εξωστες παραπανω και δεν σκεφτηκε την αναθεωρηση???

 

 

από Δ.Δόμησης

εξώστες 

επιτρεπόμενα 311,30τμ

πραγματοποιούμενα 401,59τμ

 

 

Τι δεν καταλαβαινω καλα?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Εσύ ως ελεγκτής δεν τον πας πουθενά. Απλά καταγράφεις την παράβαση, την κατατάσσεις στην περίπτωση β και η ΥΔΟΜ κάνει τα υπόλοιπα. Αν νομίζει ότι μπορεί να τακτοποιηθεί το θέμα με ενημέρωση καλώς, αν με αναθεώρηση πάλι καλώς. Όπως και να έχει το πράγμα θέμα προστίμων δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

terry πολύ καλά κατάλαβες..... λογικά έγινε αποδοχή σε αυτό λόγω του ότι κατασκεύασε λιγότερους ημ/υπ και αθροιστικά είναι στα αποδεκτά όρια, γιατι και εμένα μου έκανε εντύπωση....

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε προσθήκη καθ' ύψος σε υφιστάμενο (1 τελικός έλεγχος κατηγορία Α), για το τελευταίο εδάφιο για τον έλεγχο: "Ύπαρξη σχετικής βεβαίωσης ή πιστοποιητικού εγκατάστασης για τις εγκαταστάσεις καυσίμων αερίων και ανυψωτικών μηχανημάτων" τι ακριβώς απαιτείται;

Για το αέριο βεβαίωση κατασκευής από ΕΠΑ.

Για τον ανελκυστήρα πιστοποιητικό εγκατάστασης από το συνεργείο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα 

Θελω να διαγραφω απο τους καταλογους των ελεγκτων δομησης λογω κλεισιματος βιβλιων αλλα δεν εχω βρει αντιστοιχη νομοθεσια στα mail  που εστειλα στην ευεδ δεν απαντουν.Ξερει κανεις κατι σχετικο;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εμπλεξα και εγω με ελεγχο παλιας αδειας του 2012 η οποια ξεκινησε τωρα....

Στον αρχικό έλεγχο, ο ελεγκτής αφού μέτρησε αποστάσεις, διαστάσεις και ήταν ολα οκ, εγραψε σαν παρατήρηση ότι η κλίση του εδάφους δεν ταιριάζει με αυτήν στην τομή......στην ΥΔΟΜ που ρώτησα δεν ηξεραν σίγουρα για το αν πρεπει να βαλουν προστιμα κλπ...μου ειπαν κανε ενημερωση ή αναθεωρηση και βλέπουμε.....

 

1. η οικοδομη βρισκεται εντος οικισμου

2. με διαμορφωση 70 εκ περιπου στην κατω πλευρα του υπογειου, δεν αλλαζει ο ογκος, υψη, δομηση κλπ.

3.επισης εχω και αρκετο υπολοιπο δομησης ωστε θα μπορουσα και ολο το υπογειο να μετρησειστη δομηση αν ηθελα.

 

διαβαζοντας την νομοθεσια θεωρώ ότι μπορώ να κανω ενημερωση φακέλλου αφού δεν αλλα΄ζουν τα μεγέθη του διαγράμματος δόμησης και να μην εχω θέμα με πρόστιμα κλπ...έχει κάποιος συνάδελφος εμπειρία από αντίστοιχη περίπτωση? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.