Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Σε τελικό έλεγχο δόμησης βιομηχανικού κτιρίου διαπιστώθηκε από τον εκλεκτή μια παράγκα 2 τ.μ. και ύψους 1,2 .. Ενώ αρχικά είχαμε συμφωνήσει πως δεν πρόκειται για κατασκευή κατά το §35 του άρθρου 2 του ΝΟΚ (οπότε και για αυτό δεν μπήκε στις μελέτες) τώρα μου ζητούν να δώσω το εμβαδόν για να αναφερθεί στην έκθεση ως υπέρβαση και μάλιστα ως προυφιστάμενη της άδειας δόμησης σύμφωνα με αεροφωτογραφία του Google Earth.  

Καμιά άποψη; 

Ευχαριστώ.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χριστόφορε, επειδή μάλλον έμπλεξες,

κατέθεσε έκθεση ως επιβλέπων όπου τη θεωρείς προσωρινή κατασκευή του άρθρου 2.74, για την απομάκρυνση της οποίας και ενημερώνεις και ξανακάλεσε ΕΔ ...

Αλλιώς σε βλέπω να ταλαιπωρείσαι περισσότερο ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Θόδωρε, 

1. Από που προκύπτει πως ο έλεγχος επεκτείνεται πέραν αυτών που ορίζονται ρητώς με την 9875 (ΦΕΚ Β 465) ήτοι σε άλλη κατασκευή εντός του γηπέδου και εκτός τοπογραφικού και διαγράμματος δόμησης;

Μήπως εδώ: 

Ν4030 Άρθρο 7 §9ββ) Οι οικοδομικές εργασίες δεν εκτελέστηκαν σύμφωνα με τις μελέτες που υποβλήθηκαν ή σύμφωνα με τα εγκεκριμένα στοιχεία του τοπογραφικού διαγράμματος και του διαγράμματος δόμησης επιβάλλεται σε βάρος του επιβλέποντος μηχανικού η κύρωση της απαγόρευσης εκπόνησης και υπογραφής μελετών για την έκδοση έγκρισης δόμησης και άδειας δόμησης και η κύρωση της απαγόρευσης επίβλεψης οικοδομικών εργασιών από 3 έως 12 μήνες ανάλογα με τη βαρύτητα της παράβασης.

Βέβαια με αυτή τη διάταξη δεν μεταφέρεται η αρμοδιότητα στον ελεγκτή.

Παράδοξο μεν αλλά δεν εντοπίζω αρμοδιότητα του εκλεκτή να επεκταθεί και σε άλλες κατασκευές. 

 

2. Επιπλέον εδώ αμφισβητείται το τεκμήριο νομιμότητας της Άδειας Δόμησης.  

Από που προκύπτει αρμοδιότητα ελέγχου του χρόνου ανέγερσης μέσω Google Earth; 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν εξετάζουμε τίποτε από αυτά ...

Εδώ όμως, σύμφωνα με αυτά που περιέγραψες, αυτοί εννοούν ότι :

- δεν πρόκειται για κατασκευή αλλά κτήριο,

- ότι το απέκρυψες (ψευδές τοπογραφικό) και

- ότι, σε συνεργασία με σένα, το απέκρυψε και ο πρώτος ΕΔ.

 

Και επειδή μάλλον δεν πρόκειται να συνεννοηθείτε, κλείσε την υπόθεση γρήγορα πριν θεμελιωθεί πείσμα ΔΥ με τη διαφωνία σου σε θεωρητική βάση ...

Γνωρίζεις ότι είμαι υπέρ των μαχών, αλλά όχι και να περιμένεις να ανακαλύψει την πυρίτιδα ο αντίπαλος για να το πολεμήσεις ...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις ότι είμαι υπέρ των μαχών, αλλά όχι και να περιμένεις να ανακαλύψει την πυρίτιδα ο αντίπαλος για να το πολεμήσεις ... :mrgreen:  :mrgreen:

Πείσμα Δ.Υ. πως θα θεμελιωθεί; Εννοείς τον υπάλληλο που υπέγραψε την άδεια δόμησης; 

Κτίριο πως και ποιος άλλος θα θωρήσει κατασκευή ύψους 1,2; 

Τι εννοείς να την κλείσω, είμαι σε κατάσταση που περιμένω να δω τι θα γράψει. Αναθεώρηση να κάνω ΟΚ αλλά μη μου ζητηθεί και ρύθμιση 4178 φοβάμαι αν αναφερθούν ως προυφιστάμενα της έκδοσης και το δεχτώ.  

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα. θα ήθελα να επιβεβαιώσω, ο έλεγχος δόμησης είναι +/- 5 μέρες από την ημερομηνία ολοκλήρωσης του σταδίου όπως αναφέρεται στην εντολή για έλεγχο? 

έχω εντολή τώρα αλλά το έργο θα είναι έτοιμο μετά από ~10μέρες, οπότε και περιμένω?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Οι ημερομηνίες είναι 2. Μία η Εκτιμώμενη ημ/νία ολοκλήρωσης σταδίου και μια η Καταληκτική ημ/νία ελέγχου που είναι 5 ημέρες μετά την εκτιμώμενη.

Τι εννοείς με το έχεις εντολή τώρα. Η εκτιμώμενη είναι σήμερα?

Link to comment
Share on other sites

οκ. όχι. η Εκτιμώμενη ημ/νία ολοκλήρωσης σταδίου είναι σε περίπου 10 μέρες. η 5 ημέρες εννοείται εργάσιμες? αυτό δεν είναι ξεκάθαρο...

Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα των ελεγκτών για κάθε έλεγχο έχει ένα pdf όπου αναφέρει ακριβώς τις ημερομηνίες...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. σε έλεγχο δόμησης τελικό εκτός σχεδίου κατοικία, δεν καθορίζεται στα σχέδια της άδειας θέση για δεξαμενή λυμάτων. απλά το αναφέρω στα σχόλια και δίνω το πόρισμα?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.