Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Γεια σας θέλω την γνώμη σας για μια περίπτωση που έχω , σε τελικό έλεγχο δόμησης κτίριο που έχει στην άδεια διαστάσεις 22.40χ12 βρέθηκε 22χ12 και ο ελεγκτής έδωσε απορριπτική παρότι του έστειλα την ερμηνευτική εγκύκλιο 3 του 4178 με την ερώτηση 23 όπου λέει ότι η μη ολοκλήρωση τμήματος κτιρίου δεν αποτελεί αυθαιρεσία αν δεν επηρεάζει την νομιμότητα του υπολοίπου κτιρίου ,αλλά τίποτα έδωσε απορριπτική η δε ΥΔΟΜ Εορδαίας  έβγαλε διακοπή εργασιών (σε τελειωμένο κτίριο) και θέλει να επιβάλλει πρόστιμα με βάση τα τετραγωνικά (264 αντί 268.8-) που δεν κατασκευάστηκαν , έκανα ένσταση στο ΣΥΠΟΘΑ για τον έλεγχο δόμησης και ετοιμάζομαι για έγγραφο ερώτημα προς το ΥΠΕΚΑ σήμερα ,γιατί θα σκοτωθώ με τον ιδιοκτήτη αν βγάλουν πρόστιμο , σκοπεύω βέβαια να τους προτείνω (για να χαλαρώσουμε και λίγο) να βγάλουν απόφαση κατεδάφισης για το τμήμα που ΔΕΝ κατασκευάστηκε για καταλάβουν πόσο λάθος σκέφτονται.

Υ.Γ. γνωρίζει κάποιος το αντίστοιχο τμήμα του ΥΠΕΚΑ ή κάποιο τηλέφωνο για να επικοινωνήσω μαζί τους και τηλεφωνικά ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1ον Καμια σχεση δεν εχει η Εγκ που αναφερεις.

2ον Καλώς εδωσε αρνητικο πορισμα.

3ον Το πορισμα του αρχικου ελεγου ποιο ηταν? Υπηρχε η διαφορα?

4ον μπορουσες να κανεις μια απλη ενημερωση ή αναθεωρηση (αναλογως..)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

1)Η εγκύκλιος είναι ερμηνεία του 4178 ,αν δηλαδή εμένα σήμερα μου ζητούσαν βεβαίωση για μεταβίβαση με βάση τη εγκύκλιο σαφώς μπορούσα να την δώσω , δηλαδή για εμένα δεν υπάρχει αυθαιρεσία και για την ΥΔΟΜ υπάρχει;

2)συμφωνώ

3)το αρχικό κτίριο ήταν στέγαστρο και ο προηγούμενος ελεγκτής δεν το θεώρησε αυθαιρεσία (ένα τελικός έλεγχος) στην συνέχεια έγινε αλλαγή χρήσης σε αγροτική αποθήκη και έγινε αυτός ο έλεγχος (πάλι τελικός).

4)αυτό θέλω ή να κάνω ενημέρωση ή να θεωρήσουν ότι το κτίριο δεν έχει αποπερατωθεί και να μου πούν να προσθέσω τα 40cm αλλά αυτοί προχώρησαν σε διακοπή εργασιών και θέλουν να επιβάλλουν και πρόστιμο !!

Link to comment
Share on other sites

1) Διαφωνω

3) Ποτε προεκυψε η διαφορα? Οταν εκανες αλλαγη χρησης υπηρχε? Γιατι δεν το ελαβες υποψη? Ο πρωτος ΕΔ, κακως εδωσε θετικο πορισμα.

4) Μπορουσες να το κανεις πριν καλεσεις ΕΔ. Με τις οποιες αλλαγες στις αντιστοιχες μελετες.

Link to comment
Share on other sites

από ότι ξέρω για την έκδοση βεβαιώσεων είναι ο Ν.4178 και οι ερμηνείες του (εγκύκλιος 3, 4, κλπ) για ποιο λόγο λοιπόν δεν μπορώ να δώσω την βεβαίωση το λέει ξεκάθαρα στην σελίδα 19 ερώτηση 23 ότι δεν θεωρείται αυθαιρεσία εάν δεν επηρεάζει την νομιμότητα του υπολοίπου κτιρίου ; 

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε μπερδευεσαι.

Η Εγκ που αναφερεις αφορα τον Ν4178.

Ο ΕΔ, εφαρμόζει τον Ν4030 και την ΥΑ για τους Ελεγχους Δομησης.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. είδα τώρα μια ανακοίνωση περί υποχρέωσης υποβολής δήλωσης Πόθεν έσχες για τους ελεγκτές δόμησης που έληγε 15-1-2017. τί είναι αυτή η δήλωση? τί γίνεται αν δεν το έχω υποβάλλει, δεν ξέρω αν το ξέρει ή το έκανε ήδη ο λογιστής μου, αλλά δε νομίζω, μπορεί να υποβληθεί και τώρα? :confused: δεν έχω κοιτάξει την ηλεκτρονική φόρμα, είναι κάτι που χρειάζεται λογιστή ή είναι απλό στη συμπλήρωσή του?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Κατι γρηγορο, πριν αρχισω να διαβαζω το φορουμ εδω.

Η αιτηση για Ελεγκτη Δομησης για αδεια δομησης ειναι πλεον ηλεκτρονικη;

Αν ναι, που την κανω; η διαδικασία ειναι δύσκολη;

(συγγνωμη αλλα δεν εχω βγαλει Αδεια Δομησης ακομη και δεν γνωριζω)

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/adeies/inspectors

 

είσοδος ως επιβλέπων μηχανικός

ευχαριστω πολυ.

την αιτηση για ορισμο ελεγκτη δομησης ποιος την κανει;

μονο ο επιβλεπων μηχανικος;

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.