Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

ΚΑΝΑ, οταν ερχεται ο ΕΔ, πρεπει να δει το κτηριο στη θεση του.

Ας αλλαξουν τη νομοθεσια και το ξανακουβεντιαζουμε.

Ισως για αλλαγες που δεν επηρρεαζουν τα στοιχεια του ΔΔ (καλυψη, δομηση και ογκος) να μπορουσε να δωθει θετικο πορισμα, με σημειωση των αλλαγων αυτων και οι μελετες να μπορουσαν να ενημερωθουν πριν την εκδοση του ΠΕΚ.

Στην παραπανω δικη μου περιπτωση δεν αλλαξε τιποτα απο Κ-Δ-Ο παρα η θεση του κτιριου που ο ελεκτης λογω κλισης εδαφους (πλαγια)πηρε κορδελα να μετρησει και ετσι εβγαλε το συμπερασμα οτι ειμαι πιο μεσα κατα μισο μετρο (Εκτος σχεδιου 10.000μ οικοπεδο). Θα μπορουσε να το γραψει μονο στις παρατηρησεις και να το βγαλει θετικο το πορισμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συναδελφε, νομιζω οτι παιζουμε..

 

Αν ηθελες να αποδειξεις οτι εχει αδικο μπορουσες.

Εσυ πως χαραξες?

Θα κανεις ενημερωση επειδη ο ΕΔ, θεωρησε οτι εχεις 50εκ αποκλιση?'

Την εχεις τελικα ή οχι?

 

Σε καθε περιπτωση η απαντηση μου στον ΚΑΝΑ, ειναι ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ, στο ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ του ερωτημα.

 

Εφοσον, δεν εχεις τις πλαγιες αποστασεις που θα επρεπε, πας για ενημερωση. Τελος.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ο ελεκτης εχει λαθος.

Την χαραξη την εκανα με τοπογραφο.

Το σημειο ειναι δυσκολο και ο ελεγκτης το μετρησε με κορδελα. Το λαθος μου ειναι που δεν ξαναπληρωσα τον τοπογραφο να ερθει με το οργανο για να δει ο ελγγκτης την πραγματικη αποσταση.

Αποτελεσμα...να γινει διακοπη, να πληρωθει ξανα ελεκτης για να πιστοποιησει την ιδια σωστη αποσταση.

Link to comment
Share on other sites

 

Αποτελεσμα...να γινει διακοπη, να πληρωθει ξανα ελεκτης για να πιστοποιησει την ιδια σωστη αποσταση.

δηλ gio για να καταλάβω-κάτι δεν μου κάθεται καλά!

 

ο πρώτος Ε.Δ σου ζήτησε να κάνεις αναθεώρηση ή ενημέρωση? 

(λογικά για 0.50 ή 1.0 μ διαφορά θα έπρεπε να σου ζητήσει αναθεώρηση και όχι ενημέρωση η ΥΔΟΜ)

 

Εσύ τί ακριβώς έκανες?

1. Ένσταση στο πόρισμα του? (δεν νομίζω ότι προβλέπεται)

ή

2. Απλή αίτηση στην ΥΔΟΜ αμφισβητώντας το πόρισμα του?

 

και μετά πως προέκυψε ο δεύτερος Ε.Δ?

Link to comment
Share on other sites

terry, η μετακίνηση μπορεί να "διορθωθεί" με ενημέρωση αλλά δεν το προβλέπει, από ότι θυμάμαι αφού δεν έχω τον νόμο εδώ, η διαδικασία των Ε.Δ. 

Στις 3 περιπτώσεις που αναφέρει (ενημέρωση-αναθεώρηση-πρόστιμο) ,αν θυμάμαι καλά, δεν περιλαμβάνει την μετακίνηση στην ενημέρωση αλλά μάλλον πάει στην αναθεώρηση αφού δεν έχουν μεταβληθεί τα μεγέθη δόμηση-κάλυψη-όγκος.

Link to comment
Share on other sites

αφού δεν έχουν μεταβληθεί τα μεγέθη δόμηση-κάλυψη-όγκος.

 

 

Στις περιπτωσεις αυτες, πας με ενημερωση.

Εδω με ενημερωση το κανουν, δεν ανοιγω τωρα τον Ν4030.

Link to comment
Share on other sites

Στο ΦΕΚ57Β/14 λέει

i) Εάν διαπιστωθούν οι αναφερόμενες στην παράγραφο 9 του άρθρου 6 του ν. 4030/2011 αλλαγές, τροποποιήσεις και αποκλίσεις, δεν επιβάλoνται κυρώσεις, εφόσον ενημερωθεί εντός τριάντα (30) ημερών ο σχετικός φάκελος της άδειας δόμησης. Εάν παρέλθει άπρακτη η ανωτέρω προθεσμία, η οικεία ΥΔΟΜ επιβάλει μόνο τη διακοπή εργασιών. 
ii) Εάν διαπιστωθούν παραβάσεις για τις οποίες τηρείται το περίγραμμα της οικοδομής, ο συντελεστής δόμησης και ο συντελεστής όγκου, τίθεται προθεσμία τεσσάρων (4) μηνών ώστε να πραγματοποιηθεί αναθεώρηση της άδειας δόμησης. (παρ. 9 του άρθρου 6 του
ν. 4067/2012 και εδ. 3 της παρ. 3 του άρθρου 22 του ν. 1577/85). Εάν παρέλθει άπρακτη η ανωτέρω προθεσμία, η οικεία ΥΔΟΜ επιβάλει κυρώσεις σύμφωνα με τις περί αυθαιρέτων διατάξεις. 

 

Ενώ το 6§9 του Ν4030 λέει

9. Ενημέρωση του φακέλου της άδειας δόμησης, κατά τον χρόνο ανεξάρτητα από το χρόνο ισχύος της άδειας δόμησης, πραγματοποιείται στις ακόλουθες περιπτώσεις :

α) Αλλαγή ονόματος ιδιοκτήτη.

β) Τροποποιήσεις των μελετών, που δεν αλλάζουν το διάγραμμα δόμησης και υπό την προϋπόθεση ότι δεν είναι απαραίτητες εγκρίσεις από άλλους φορείς.

γ) Μεταβολές των διαστάσεων του κτιρίου ή του οικοπέδου, εφόσον με τις αποκλίσεις αυτές δεν παραβιάζονται οι διατάξεις που καθορίζουν την επιτρεπόμενη κάλυψη, το συντελεστή δόμησης και το συντελεστή κατόγκο εκμετάλλευσης (σ.ο.) ή τις υποχρεωτικές αποστάσεις του κτιρίου από τα όρια του οικοπέδου. Οι αποκλίσεις αυτές δεν επιτρέπεται να είναι μεγαλύτερες του 2% με μέγιστο τα 10 εκατοστά όσον αφορά το κτίσμα ή μεγαλύτερες του 2% με μέγιστο τα 20 εκατοστά όσον αφορά τα μήκη των πλευρών του οικοπέδου.

Από τι μπορώ να καταλάβω, η αλλαγή θέσης είναι στην περίπτωση ii αφού αλλάζει το διάγραμμα δόμησης.

 

Δεν ξέρω, μπορεί να κάνω και λάθος...

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.