Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Συμφωνώ και κατά τη δική μου ερμηνεία η λανθασμένη θέση ανέγερσης αλλάζει το δ. δόμησης και θα έπρεπε να γίνει αναθεώρηση, αλλά αφού ο τερρυ λέει παραπάνω ότι η εκεί ΥΔΟΜ το περνάει με ενημέρωση αποτελεί πολύ πιο εύκολη λύση. Το θέμα είναι να συμφωνήσουν όλες οι ΥΔΟΜ στην ίδια αντιμετώπιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η ΥΔΟΜ θεωρει οτι αλλαζει το ΔΔ οταν αλλαζουν οι Καλυψη ή η Δομηση ή ο Ογκος.

Επισης, οταν η αλλαγη ειναι εντος τον οριων ανοχης, το πανε ενημερωση...

Link to comment
Share on other sites

πράγματι ενημέρωση γίνεται και ως προς τη θέση

 

αρκεί να τηρούνται οι υποχρεωτικές αποστάσεις του κτιρίου από τα όρια του οικοπέδου

(παραμένει θέμα  αν για το Δ ισχύει η ανοχή 2% ή όχι-προσωπικά καταλαβαίνω ΠΟΤΕ λιγότερο!

Λογικά όμως θα έπρεπε να ισχύει το +- 2%ΧΔ για να μπορεί να πρακτικό αποτέλεσμα)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

δηλ gio για να καταλάβω-κάτι δεν μου κάθεται καλά!

 

ο πρώτος Ε.Δ σου ζήτησε να κάνεις αναθεώρηση ή ενημέρωση? 

(λογικά για 0.50 ή 1.0 μ διαφορά θα έπρεπε να σου ζητήσει αναθεώρηση και όχι ενημέρωση η ΥΔΟΜ)

Εσύ τί ακριβώς έκανες?

1. Ένσταση στο πόρισμα του? (δεν νομίζω ότι προβλέπεται) ή

2. Απλή αίτηση στην ΥΔΟΜ αμφισβητώντας το πόρισμα του?

και μετά πως προέκυψε ο δεύτερος Ε.Δ?

όλο το στόρι....

Έρχεται ο 1ος ΕΔ τα κοιτάζει όλα...τα βρίσκει σωστά...και πάει να ελέγξει την απόσταση του κτηρίου από το όριο του αγροτεμάχιου των 10στρεμ.

Πιάνει την κορδέλα....προσπαθεί να βρει το πιο κοντινό σημείο του κτηρίου από το όριο και περιπατάει σε έδαφος με κλίση πάνω από 35%-40% (βουνό) να βρει την ελάχιστη απόσταση του κτιρίου από το σύνορο. Το βρίσκει 8,00 αντί για 7,5 που λένε οι οροί δόμησης. Το λένε οι ιδιοκτήτες μα η κορδέλα έχει κλίση και δεν δείχνει έτσι την πραγματική απόσταση......όχι λέει αυτό θα γράψω στο πόρισμα ότι η απόσταση είναι μεγαλύτερη και θα γίνει διακοπή εργασιών.

Στέλνει το πόρισμα με το να λέει: Αποτέλεσμα Ελέγχου:Διαπιστώθηκαν αποκλίσεις (παρ 9. αρ. 6 ν4030) χωρίς να δίνει διευκρινήσεις.

Απευθύνομαι στην προϊσταμένη της ΥΔΟΜ και λέει αυτήν ότι θα ζητήσω διευκρινήσεις γιατί δεν καταλαβαίνω για ποια απόκλιση λέει ο ΕΔ...αλλά θα πρέπει να κάνω διακοπή εργασιών(εφόσον έτσι πρέπει) και εσείς να κάνετε ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ (γιατί δεν είπε ενημέρωση;; ;) ώστε μετά να έρθει νέος ΕΔ και να προχωρήσετε στην κατασκευή του έργου.

 

Ενημερωση θελει η μετακινηση του κτηριου.

Προβλεπεται κανονικα, ενσταση στο πορισμα του ΕΔ.

Που το λεέι για ενσταση; (θέλω να κανω...) Μπορώ;

 

Η ΥΔΟΜ θεωρει οτι αλλαζει το ΔΔ οταν αλλαζουν οι Καλυψη ή η Δομηση ή ο Ογκος.

Επισης, οταν η αλλαγη ειναι εντος τον οριων ανοχης, το πανε ενημερωση...

Οταν λέμε οτι αλλάζει το Δ.Δ. .....και έχω αλλαγή σε αγροτεμαχιο 10στρεμ,... μισό μέτρο απόσταση απο το οριο του αγροτεμαχίου είναι αλλαγή ΔΔ;;;;. (σημειώνω οτι έχω αλλαγή θέσης που έπρεπε να ειναι 7,5μ απο το όριο και ο ΕΔ το βρηκε 8,0 απο το όριο...δηλαδη πιο μέσα.)

Ποιο ειναι το οριο ανοχης.... 2%;

πράγματι ενημέρωση γίνεται και ως προς τη θέση

αρκεί να τηρούνται οι υποχρεωτικές αποστάσεις του κτιρίου από τα όρια του οικοπέδου

(παραμένει θέμα  αν για το Δ ισχύει η ανοχή 2% ή όχι-προσωπικά καταλαβαίνω ΠΟΤΕ λιγότερο!

Λογικά όμως θα έπρεπε να ισχύει το +- 2%ΧΔ για να μπορεί να πρακτικό αποτέλεσμα)

που το λεει αυτο ΚΑΝΑ για την ενημερωση;

εγω νομιζω δεν εχω 2% 

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρει τίποτα για το 2% των ελαχίστων αποστάσεων Δ 

 

N 4030 άρθ 6

 

9. Ενημέρωση του φακέλου της άδειας δόμησης, ≪ανεξάρτητα από το χρόνο≫ (ΝΟΚ αρθ 29) της άδειας δόμησης, πραγματοποιείται στις ακόλουθες περιπτώσεις:
α) Αλλαγή ονόματος ιδιοκτήτη.
β) Τροποποιήσεις των μελετών, που δεν αλλάζουν το διάγραμμα δόμησης και υπό την προϋπόθεση ότι δεν είναι απαραίτητες εγκρίσεις από άλλους φορείς.
γ) Μεταβολές των διαστάσεων του κτιρίου ή του οικοπέδου, εφόσον με τις αποκλίσεις αυτές δεν παραβιάζονται οι διατάξεις που καθορίζουν την επιτρεπόμενη κάλυψη, το συντελεστή δόμησης και το συντελεστή κατ’ όγκο εκμετάλλευσης (σ.ο.) ή τις υποχρεωτικές αποστάσεις του κτιρίου από τα όρια του οικοπέδου.

Οι αποκλίσεις αυτές δεν επιτρέπεται να είναι μεγαλύτερες του 2% με μέγιστο τα 10 εκατοστά όσον αφορά το κτίσμα ή μεγαλύτερες του 2% με μέγιστο τα 20 εκατοστά όσον αφορά τα μήκη των πλευρών του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

gio

Ο ελεγκτής δόμησης οφείλει να παρουσιάσει της παραβάσεις σκαριφηματικά στο πόρισμά του αλλιώς θεωρείται ελλιπές. 

Εφόσον εντάσσει την την παράβαση (απόκλιση) αυτή στην περίπτωση που μπορεί με ενημέρωση φακέλου να αρθεί τότε η σχετική απόφαση αναφέρει ότι μέσα σε 30 μέρες πρέπει να γίνει ενημέρωση και εφόσον η προθεσμία παρέλθει άπρακτη τότε θα γίνει διακοπή εργασιών και θα επιβληθούν οι σχετικές κυρώσεις.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

gio

Ο ελεγκτής δόμησης οφείλει να παρουσιάσει της παραβάσεις σκαριφηματικά στο πόρισμά του αλλιώς θεωρείται ελλιπές. (η αρχική απόφαση το ανέφερε αυτό)

Εφόσον εντάσσει την την παράβαση (απόκλιση) αυτή στην περίπτωση που μπορεί με ενημέρωση φακέλου να αρθεί τότε η σχετική απόφαση αναφέρει ότι μέσα σε 30 μέρες πρέπει να γίνει ενημέρωση και εφόσον η προθεσμία παρέλθει άπρακτη τότε θα γίνει διακοπή εργασιών και θα επιβληθούν οι σχετικές κυρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγη της θεσης του κτηριο, σε αλλη νομιμη θεση, δε θελει αναθεωρηση.

Μην τρελαθουμε.

Με απλη ενημερωση ειναι.

Αλλα σε καθε περιπτωση εγτω καταλαβαινω οτι ο ΕΔ μετρησε την κεκλιμενη αποσταση, οποτε εκει ωφειλεται η αποκλιση.

 

 

 

(ποσο δυσκολο ηταν, απο ενα σωστο Τοπογραφικο, να  υπολογισεις την κλιση και να βρεις την προβολη????)

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρει τίποτα για το 2% των ελαχίστων αποστάσεων Δ 

N 4030 άρθ 6

9. Ενημέρωση του φακέλου της άδειας δόμησης, .....

γ) Μεταβολές των διαστάσεων του κτιρίου ή του οικοπέδου, εφόσον με τις αποκλίσεις αυτές δεν παραβιάζονται οι διατάξεις που καθορίζουν την επιτρεπόμενη κάλυψη, το συντελεστή δόμησης και το συντελεστή κατ’ όγκο εκμετάλλευσης (σ.ο.) ή τις υποχρεωτικές αποστάσεις του κτιρίου από τα όρια του οικοπέδου.

.....

ωραία....

γιατί κατά τον ΕΔ είμαι λάθος; τηρώ τις υποχρεωτικές αποστάσεις του κτηριου απο τα όρια του οικοπέδου.

οι υποχρ. αποστάσεις ειναι 7,5 και εγώ είμαι 8,0.... αρα που εχω λάθος εφόσον τις τηρώ;  (σημειώνω οτι η μέτρηση το ΕΔ είναι με κορδέλα και θεωρώ οτι εγω πράγματι είμαι 7,5 σύμφωνα με την χάραξη με μέτρηση με μηχάνημα τοπογραφικό! )

 

gio

Ο ελεγκτής δόμησης οφείλει να παρουσιάσει της παραβάσεις σκαριφηματικά στο πόρισμά του αλλιώς θεωρείται ελλιπές. 

Εφόσον εντάσσει την την παράβαση (απόκλιση) αυτή στην περίπτωση που μπορεί με ενημέρωση φακέλου να αρθεί τότε η σχετική απόφαση αναφέρει ότι μέσα σε 30 μέρες πρέπει να γίνει ενημέρωση και εφόσον η προθεσμία παρέλθει άπρακτη τότε θα γίνει διακοπή εργασιών και θα επιβληθούν οι σχετικές κυρώσεις.

ενημέρωση ή αναθεώρηση; (κατα προισταμένη ΥΔΟΜ πρέπει αναθεώρηση)

Link to comment
Share on other sites

ωραία....

γιατί κατά τον ΕΔ είμαι λάθος; τηρώ τις υποχρεωτικές αποστάσεις του κτηριου απο τα όρια του οικοπέδου.

οι υποχρ. αποστάσεις ειναι 7,5 και εγώ είμαι 8,0.... αρα που εχω λάθος εφόσον τις τηρώ;  (σημειώνω οτι η μέτρηση το ΕΔ είναι με κορδέλα και θεωρώ οτι εγω πράγματι είμαι 7,5 σύμφωνα με την χάραξη με μέτρηση με μηχάνημα τοπογραφικό! )

 

ενημέρωση ή αναθεώρηση; (κατα προισταμένη ΥΔΟΜ πρέπει αναθεώρηση)

 

gio

 

Για αλλη μια φορα εισαι αδιαβαστος.

Το πορισμα αναφερει  και "θεση κτηριο στο οικοπεδο"...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.