Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσωτερικός εξώστης - Σοφίτα


Recommended Posts

On 10/6/2022 at 10:40 AM, danaidi said:

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: 

Αν το πατάρι δε καταλαμβάνει όλη την κάτοψη του υποκείμενου χώρου και εκτείνεται στο μισό του απο κάτω ορόφου με τον οποίο επικοινωνεί, ποιό όριο παίρνω για την αναλογία του 70%; Όλη τη μεικτή κάτοψη της οριζόντιας υποκείμενης ιδιοκτήσίας ή το τμήμα ακριβώς κάτω από το πατάρι και την τρύπα;

Αν το πάρω όλο δε βγαίνει υποχρέωση για τρύπα, οπότε πήρα το τμήμα από κάτω. Αυτό μου το έχουν περάσει σε άδειες στην Αθήνα αλλά στην Χίο δε το δέχονται και έχουν κολλήσει στο πως θα γίνει η αναλογία 70/30

Υποχρέωση για τρύπα έχεις ούτως ή άλλως, καθώς ο εσωτερικός εξώστης πρέπει να συνορεύει με τα ανοιχτά όρια του εσωτ. εξώστη (για αυτό και ονομάζεται εξώστης). Το πόσο μπορεί να είναι αναλογικά η τρύπα εξαρτάται από την κάθε πολεοδομία και την ερμηνεία που δίνει.. ή τον ειδικό ΦΕΚ αν υπάρχει όπως σε πολλά νησιά.

Καλησπέρα. Θέλω να κάνω εσωτερικό εξώστη, συνεπίπεδο ορόφου (εκτός σχεδίου),κύριας χρήσης (υ/δ). Ωστόσο, το ΣΑ πρόσφατα με έκοψε γιατί ο εσωτερικός εξώστης θεωρήθηκε ως αναπόσπαστο μέρος του ισογείου, και άρα δεν μπορεί να ξεπερνάει τα μέγιστο ύψος του ισογείου (4μ. στην προκειμένη) κατά την κρίση του ΣΑ, παρότι συνεπίπεδος με όροφο.

Στο παρελθόν βάζοντας όροφο (δόμηση) και στη συνέχεια εσωτερικό εξώστη συνεπίπεδο με τον όροφο δεν ήταν πρόβλημα το ύψος του εσωτ. εξώστη αν δεν ξεπερνούσε το μέγιστο ύψος εκτός σχεδίου διώροφου. Άλλωστε, ο ΝΟΚ για τους εσωτερικούς εξώστες αναφέρει ότι δύναται ο εσωτερικός εξώστης να είναι συνεπίπεδος με όροφο. 

Τι ισχύει; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 126
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θόδωρε καλησπέρα

Ξέρω  ότι είσαι πρώτος στο ψάξιμο! Βλέπω όμως ότι η ανάρτησή σου είναι του ΝΟΕ 2018.

Γνωρίζεις αν ισχύουν ακόμη αυτά,  μετά τις τροποποιήσεις του ΝΟΚ??

(αν και τα τελευταία υποδείγματα διαγραμμάτων, μάλλον τα επιβεβαιώνουν)

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

Ξέρω  ότι είσαι πρώτος στο ψάξιμο! Βλέπω όμως ότι η ανάρτησή σου είναι του ΝΟΕ 2018.

Βασίλη καλησπέρα. Δεν είδες σωστά το έτος, η δημοσίευση είναι του Νοεμβρίου 2022. Το 2018 είναι η ημερομηνία που άνοιξα την όλη συζήτηση για το θέμα.

Είναι ότι πιο φρέσκο οι ερμηνείες του ΚΕΣΥΠΟΘΑ (23-6-2022). Και με το νόμο υποχρεωτικές για όλους πλέον ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Σύμφωνα με τον ορισμό "Το πατάρι δύναται να είναι συνεπίπεδο με όροφο ή και σοφίτα του κτιρίου ή και ανοικτό εξώστη ή και κλειστό εξώστη, να είναι προσπελάσιμο από τους παραπάνω χώρους"

Το ερώτημά μου είναι αν το πατάρι μπορεί να είναι προσπελάσιμο από ΑΗΧ και ρωτάω γιατί στη πολεοδομία μου λένε ότι σύμφωνα με τον ορισμό δεν μπορεί να είναι προσβάσιμο από ΑΗΧ. Όμως ο ορισμός δεν αναγράφει πουθενά ότι απαγορεύεται η πρόσβαση από πατάρι σε ΑΗΧ. Ποιά είναι η γνώμη σας και αν είχατε αντίστοιχη περίπτωση. Εδώ έχει πρόσβαση σε ερκέρ, ο ΑΗΧ τους ενοχλεί?

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, Yanis83 said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Σύμφωνα με τον ορισμό "Το πατάρι δύναται να είναι συνεπίπεδο με όροφο ή και σοφίτα του κτιρίου ή και ανοικτό εξώστη ή και κλειστό εξώστη, να είναι προσπελάσιμο από τους παραπάνω χώρους"

Το ερώτημά μου είναι αν το πατάρι μπορεί να είναι προσπελάσιμο από ΑΗΧ και ρωτάω γιατί στη πολεοδομία μου λένε ότι σύμφωνα με τον ορισμό δεν μπορεί να είναι προσβάσιμο από ΑΗΧ. Όμως ο ορισμός δεν αναγράφει πουθενά ότι απαγορεύεται η πρόσβαση από πατάρι σε ΑΗΧ. Ποιά είναι η γνώμη σας και αν είχατε αντίστοιχη περίπτωση. Εδώ έχει πρόσβαση σε ερκέρ, ο ΑΗΧ τους ενοχλεί?

Αφού μπορεί να είναι συνεπιπεδο με όροφο γιατί να μην είναι με ΑΗΧ ? 

 

Παρακάτω ο ορισμός του ορόφου, εμένα και ο ΑΗΧ όροφος μου μοιάζει, δε μιλάει για κλειστό χώρο

 

55. Όροφοι είναι τα τμήματα του κτιρίου, τα οποία διαχωρίζονται καθ’ ύψος από διαδοχικά δάπεδα, με μεταξύ τους ελάχιστη απόσταση, όπως ορίζεται από τις σχετικές διατάξεις. Σε περίπτωση κτιρίου με στέγη, ο τελευταίος όροφος του κτιρίου, δύναται να αποτελεί ενιαίο σύνολο με το χώρο κάτω από την στέγη, εφόσον ο πλέον ενιαίος χώρος πληροί τις ελάχιστες αποστάσεις ύψους, όπως ορίζεται από τις σχετικές διατάξεις.

 

 

τέλος, αν και τα υποδείγματα που έβγαλε το Υπουργείο τον Δεκέμβριο δεν κάνουν ερμηνεία πολεοδομικής νομοθεσίας, είναι μόνο για το ποια στοιχεία ελέγχει η ΥΔΟΜ και ποια είναι ευθύνη μηχανικού πλέον (ΣΔ), εντούτοις έχει περίπτωση παταριου συνεπιπεδο με ΑΗΧ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Latg said:

Αφού μπορεί να είναι συνεπιπεδο με όροφο γιατί να μην είναι με ΑΗΧ ? 

 

Παρακάτω ο ορισμός του ορόφου, εμένα και ο ΑΗΧ όροφος μου μοιάζει, δε μιλάει για κλειστό χώρο

 

55. Όροφοι είναι τα τμήματα του κτιρίου, τα οποία διαχωρίζονται καθ’ ύψος από διαδοχικά δάπεδα, με μεταξύ τους ελάχιστη απόσταση, όπως ορίζεται από τις σχετικές διατάξεις. Σε περίπτωση κτιρίου με στέγη, ο τελευταίος όροφος του κτιρίου, δύναται να αποτελεί ενιαίο σύνολο με το χώρο κάτω από την στέγη, εφόσον ο πλέον ενιαίος χώρος πληροί τις ελάχιστες αποστάσεις ύψους, όπως ορίζεται από τις σχετικές διατάξεις.

 

 

τέλος, αν και τα υποδείγματα που έβγαλε το Υπουργείο τον Δεκέμβριο δεν κάνουν ερμηνεία πολεοδομικής νομοθεσίας, είναι μόνο για το ποια στοιχεία ελέγχει η ΥΔΟΜ και ποια είναι ευθύνη μηχανικού πλέον (ΣΔ), εντούτοις έχει περίπτωση παταριου συνεπιπεδο με ΑΗΧ.

Ευχαριστώ για το επιχείρημα, αφού οι ΑΗΧ αποτελούν μέρος του κτιρίου, μέρος του ορόφου και μετρούν κανονικά στη κάλυψη τότε γι'αυτό ο νομοθέτης τους παραλείπει στον ορισμό, γιατί ουσιαστικά αποτελούν όροφο που περιγράφεται ως προσπέλαση στον ορισμό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορει το μοναδικό υπνοδωμάτιο διαμερίσματος να βρίσκεται στον εσωτερικό εξώστη? (δίχως να δημιουργείται κλειστός χώρος)
Σε αυτήν την περίπτωση μπορούμε στην κάτοψη να δείξουμε ιματιοθήκη, κρεβάτι και λοιπό εξοπλισμό κρεβατοκάμαρας?

Έλεγχο φωτισμού - αερισμού κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση? 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 23/12/2022 at 8:12 ΜΜ, kan62 said:

Βασίλη καλησπέρα. Δεν είδες σωστά το έτος, η δημοσίευση είναι του Νοεμβρίου 2022. Το 2018 είναι η ημερομηνία που άνοιξα την όλη συζήτηση για το θέμα.

Είναι ότι πιο φρέσκο οι ερμηνείες του ΚΕΣΥΠΟΘΑ (23-6-2022). Και με το νόμο υποχρεωτικές για όλους πλέον ...

Καλησπέρα,

Σχετικά με τη γνωμοδότηση του ΚΕΣΥΠΟΘΑ γνωρίζει κανείς αν έχει αναρτηθεί στο διαύγεια ή έχει βγει εγκύκλιος για αυτήν; Μιλώντας με πολεοδομία και ΤΕΕ μου απάντησαν από κοινού ότι πρόκειται για μια απλή ερμηνεία που δεν μπορούμε να την λάβουμε υπόψη αν δεν βγει διευκρινιστική εγκύκλιος...

Επίσης στον ορισμό του παταριού δίνεται η δυνατότητα να είναι συνεπίπεδο με όροφο και σοφίτα. Επομένως μπορώ να έχω σοφίτα, πατάρι και όροφο στο ίδιο επίπεδο σε μονοκατοικία; Και αν ναι πως υπολογίζεται τι προσμετράται στη δόμηση;

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, Marianna Sidera said:

Καλησπέρα,

Σχετικά με τη γνωμοδότηση του ΚΕΣΥΠΟΘΑ γνωρίζει κανείς αν έχει αναρτηθεί στο διαύγεια ή έχει βγει εγκύκλιος για αυτήν; Μιλώντας με πολεοδομία και ΤΕΕ μου απάντησαν από κοινού ότι πρόκειται για μια απλή ερμηνεία που δεν μπορούμε να την λάβουμε υπόψη αν δεν βγει διευκρινιστική εγκύκλιος...

https://ypen.gov.gr/category/gnomodotiseis-kesypotha/

N.4495 - Άρθρο 25

Αρμοδιότητες ΚΕ.ΣΥ.ΠΟ.Θ.Α.

Το Κεντρικό Συμβούλιο Πολεοδομικών Θεμάτων και Αμφισβητήσεων (ΚΕ.ΣΥ.ΠΟ.Θ.Α.) έχει τις εξής αρμοδιότητες :

α) επιλύει ερμηνευτικά προβλήματα που ανακύπτουν από την εφαρμογή των διατάξεων του νέου οικοδομικού κανονισμού, καθώς και από κάθε διάταξη της πολεοδομικής νομοθεσίας, λόγω διαφορετικών ερμηνειών των αρμόδιων υπηρεσιών σύμφωνα με την παρ.2 του άρθρου 28 του ν.4067/2012 (Α79), κατόπιν αιτήματος του Υπουργού ή του Γενικού Γραμματέα Χωρικού Σχεδιασμού και Αστικού Περιβάλλοντος ή της Κεντρικής Υπηρεσίας Δόμησης ή αυτεπαγγέλτως. Στην περίπτωση αυτή η σύνθεση του ΚΕΣΥΠΟΘΑ συμπληρώνεται από έναν δικηγόρο παρ’ Αρείω Πάγω με εμπειρία σε ζητήματα χωροταξίας, με τον αναπληρωτή του, οι οποίοι ορίζονται από τον Υπουργό Περιβάλλοντος και Ενέργειας, και έναν εκπρόσωπο του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας, με τον αναπληρωτή του. Οι γνωμοδοτήσεις αυτές είναι δεσμευτικές για τις υπηρεσίες στις οποίες απευθύνονται και αναρτώνται στον διαδικτυακό τόπο του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας και στον διαδικτυακό τόπο e-Άδειες,[Α1] 


 [Α1]Αλλαγές ν.4759/20 (ΦΕΚ 245Α/9.12.2020)

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.