Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ύψος κτιρίου και ΝΟΚ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλους...Σε μεταλλική κατασκευή μπορεί κάποιος που έχει ασχοληθεί να μου πει ποιο είναι το σημείο έδρασης της στέγης; Βάσει του σχεδίου που σας επισυνάπτω ως σημείο έδρασης της στέγης θα λαμβάνατε το 7.159, το 6.805 ή το 6.185;

σημείο έδρασης στέγης.pdf

Edited by HAROUL
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΚΑΝΑ said:

6185

ευχαριστώ!...Να πω την αλήθεια έκανα ένα ερώτημα και στην αρμόδια ΥΔΟΜ οπότε αν έχω κάποια ένημέρωση θα αναγράψω την απάντηση καθαρά για λόγους εγκυκλοπεδικούς.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, jbosdas said:

@HAROUL Αυτό θα το ορίσεις εσύ... Η δοκός σου σε ποια στάθμη είναι; 

Πρόκειται για ισόγειο κτίριο. Η δοκός που στηρίζεται η στέγη είναι αυτή που φαίνεται στην τομή…

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Έχω ένα οικόπεδο με κλίση εγκάρσια από τον δρόμο προς το πίσω όριο του οικοπέδου (χαμηλότερη στάθμη -2,30 από τον δρόμο). Το μέγιστο ύψος της περιοχής σύμφωνα με το e-poleodomia είναι 11 μ. Αν στο πίσω μέρος του οικοπέδου διαμορφώσω τη στάθμη του τελικά διαμορφωμένου εδάφους (έως +1,50) μπορώ να κερδίσω το κατάλληλο ύψος ώστε να έχω έναν λειτουργικό χώρο στο τελευταίο επίπεδο, όπου το ελάχιστο εσωτερικό καθαρό ύψος του χώρου θα έβγαινε στα 1,3 μ και το μέγιστο στα 2,9μ. Θα μπορούσα να κερδίσω έξτρα ύψος αν έκανα στέγη και πόσο; Για να επιτρέπεται η στέγη θα έπρεπε να το γράφει ρητά στο e-poleodomia στο μέγιστο ύψος 11+στέγη; Μπορείτε να μου υποδείξετε και τη σχετική νομοθεσία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.