Μετάβαση στο περιεχόμενο

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


Recommended Posts

Απο βδομαδα θα παω για 48ωρη με μικροεπισκευες εσωτερικες (περιπτωση α.)

Θα σας ενημερωσω εαν μου ζητησουν ΣΑ, αρχαιολογιες, ΚΑΣ, δασαρχειο, ΥΠΑ κλπ κλπ ........

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα σας ενημερωσω εαν μου ζητησουν ΣΑ, αρχαιολογιες, ΚΑΣ, δασαρχειο, ΥΠΑ κλπ κλπ ........

 

 

 

Το θεμα ειναι ποια ειναι η χρηση του κτηριου σου και που βρισκεται.

Link to comment
Share on other sites

Βάψιμο και αλλαγη σε λιγα πλακακια wc σε 6 δωματια ξενοδοχειου εκτος σχεδιου σε περιοχη που για αδεια δομησης απαιτειται γνωμοδοτηση αρχαιολογιων, εγκριση ΚΑΣ, εγκριση ΥΠΑ!!! Για να δω .....

Link to comment
Share on other sites

Να πεις την αποψη σου και πως το αντιμετωπιζετε.

 

Ελεος πλεον!!!

Πυθια καταντησατε....

 

Eγω θα συζητούσα με τους αγαπητούς συνάδελφους  του ΣΑ (εαν δεχθούν την ταπεινή γνώμη ενός ΠΜ) , το σκεπτικό του εγγράφου της ΔΟΚΚ  http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=778&sni[1155]=2522&language=el-GR .

Τι συζητάμε λοιπόν για έγκριση ΣΑ για εργασίες εντός κτιρίου ??

Στο χωριό μου λέμε "κάναμε την τρίχα - τριχιά ) .!!!

Πες μου συνάδελφε terry την άποψη σου για τον "χρησμό" μου ?

Link to comment
Share on other sites

Στο λινκ που παρεθεσες δεν βλεπω κατι.

 

Εγω εχω να πω ενα πραγμα και χαρακτηρισε με οπως θελεις.

Πρεπει ΟΛΟΙ να αναλαβετε τις ευθυνες σας.

 

Δεν μπορει ο καθε υπαλληλος να ζηταει ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ απλα για να ειναι καλυμμενος.

Μπορω να αντιληφθω οτι εχετε να κανετε με 1000 τρελους, αλλα εχετε να κανετε και με επαγγελματιες που θελουν να βγαλλουν εστω και αυτα τα 200-300-400Ε για μια 48ωρη γνωστοποιηση.

Αν αυριο κανω εγω μια μηνυση για παραβαση καθηκοντος, να δεις πως θα υπογραψει ο καθε υπαλληλος ή προισταμενος.

 

Ερωτηματα.

1. Που αναφερει ο νομος οτι υπογραφει καποιος υπαλληλος το εντυπο? Σε ποια θεση στο εντυπο υπογραφει?

2. Υπαρχει καπου στο νομο η διαδικασια ελεγχου πληροτητας?

 

Ας αναλαβουμε ολοι τις ευθυνες μας και κυριως εσεις ως ΔΥ. Αν νομιζετε οτι ειναι πολλες οι ευθυνες στους ωμους σας, ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΤΕ, ζητηστε να πατε στη διεκπεραιωση εγγραφων.

Εμεις τις δικες μας ευθυνες τις αναλαμβανουμε καθε φορα που καλουμαστε να απολογηθουμε στους πελατες μας.

Edited by terry
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

terry ήρεμα 

το link δεν πέρασε όλο .

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=778&sni[1155]=2522&language=el-GR

Οσο για τα δύο ερωτήματα , δεν κατάλαβα πως προέκυψαν ?

Link to comment
Share on other sites

Προεκυψαν ευλογα, σχετικα με την απαιτηση εγκρισης απο το ΣΑ.

 

 

Το λινκ που παρεθεσες ίσως να βοηθησε την κουβεντα, αλλα μαλλον πως για το ΣΑ κουβεντιαζαμε.

Για την εγκριση απο το ΣΑ τι εχεις να πεις?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και το γενικό θέμα (όλων των εσωτερικών εργασιών) θα διευθετηθεί πλέον με τις επερχόμενες τροποποιήσεις των αρμοδιοτήτων των ΣΑ.

 

Εγώ, στην απαίτηση από τις ΥΔΟΜ έγκρισης ΣΑ για την 48ωρη, εκείνα που δεν καταλαβαίνω είναι :

1. που είδαν την αρχιτεκτονική μελέτη για την οποία απαιτείται γνωμοδότηση του ΣΑ και πως αυτό θα γίνει αφού αυτή δεν υπάρχει,

2. με ποιά διαδικασία ανατέθηκε η παραπάνω μελέτη για να ελεγχθεί και

3. με ποιό δικαίωμα υποβαθμίζουν το ρόλο των ΣΑ ή τις αρχιτεκτονικές μελέτες σε απλές ΥΔ.

 

Βέβαια στις ΤΟ του ΝΟΚ έχει μπει (μάλλον από την πολλή φόρα) και η έγκριση του ΣΑ.

Πρέπει και το ΥΠΕΚΑ να ξεκαθαρίσει τι θα γίνεται στο μέλλον με τις ΤΟ και τα σημεία που αυτές έρχονται σε αντίθεση με σημεία του νόμου που διορθώνονται.

 

Η διαδικασία της 48ωρης δεν έχει πουθενά μελέτη, ανάθεση, ανάληψη, έλεγχο, εγκριτική διαδικασία, υπογραφές και σφραγίδες.

Είναι υπόθεση του ιδιώτη, είναι μόνο αυτό που λέει δηλ. γνωστοποίηση και όποιο χαρτί έγκρισης χρειάζεται είναι μόνο για να νομιμοποιηθεί για την εκτέλεση ο ιδιώτης πριν κάνει τη γνωστοποίηση._

Edited by kan62
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία της 48ωρης είναι, φτιάχνω το "έγγραφο", το πρωτοκολλώ, παίρνω τον αριθμό πρωτοκόλλου και ...φεύγω!!!!

Τίποτε άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.