Μετάβαση στο περιεχόμενο

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


Recommended Posts

Ναι αλλά όταν....... εγώ φτιάχνω, εσύ φτιάχνεις, αυτός/ή,ό φτιάχνει....και....εμείς φτιάχνουμε, εσείς φτιάχνετε. τότε,...αυτοί μας φτιάχνουν ότι θέλουν! :shock:

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αδικο δεν εχεις, αλλα οταν βρισκονται συναδελφοι που καταθετουν μεχρι και φωτοερμηνεια για την αποδειξη νομιμοτητας, που να παω εγω με ενα απλο "νεροπιστολο"????

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απλώς πρέπει ν' αναγκαστούν να εφαρμόσουν το νόμο!!!!

Κι αν δεν το κάνουν με το καλό, θα το κάνουν με το άγριο......

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό ή με το άγριο ΙΑΣΟΝΑ, το σύστημα αυτό μπάζει από παντού και δεν συμμαζεύεται με τίποτα.

Χάνουμε αμέτρητες ώρες και μέρες με τα νεύρα μας να είναι συνεχώς ''τσατάλια''. Δεν μπορούμε να είμαστε παραγωγικοί με αυτές τις συνθήκες της γενικής αβεβαιότητας των διαδικασιών που διακατέχει όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες.

Το πρόβλημα είναι μόνιμο και διαχρονικό και συνίσταται στο το τι λέει ο κάθε ακατέργαστος ''νόμος'' και πως αυτός ερμηνεύεται από την κάθε ακατέργαστη πολεοδομία, με αποτέλεσμα να κυριαρχεί η αδιαφάνεια λόγω της διαφορετικής αντιμετώπισης της κάθε περίπτωσης.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που σχεδιο πολης ρυμοτομει κτιριο αλλα δεν εχει εφαρμοστει εδω και 30 χρονια μπορω να βγαλω 48ωρη για να αλλαξω κουφωματα και για εξωτερικα επιχρισματα? βεβαια στη δηλωση αναφερει οτι το ακινητο μου δεν βρισκεται σε κοινοχρηστο χωρο?

πως γινεται να ειμαι νομιμος για να κανω τις εργασιες?

Link to comment
Share on other sites

ΡΥΜΟΤΟΜΟΥΜΕΝΑ ΑΚΙΝΗΤΑ

- Το Άρθρο 25 Ενέργειες αρμοδίων υπηρεσιών αναφέρει: 

‘’ 15. Σε κάθε περίπτωση η απαιτούμενη βεβαίωση κύριας χρήσης χορηγείται από ιδιώτη μηχανικό.

    Εντός εγκεκριμένων ρυμοτομικών σχεδίων, επιτρέπεται κατόπιν έκδοσης άδειας δόμησης η αλλαγή χρήσης κατά τις κείμενες διατάξεις επί ρυμοτομούμενων ακινήτων εφόσον έχει παρέλθει δεκαετία από την κήρυξη και εφόσον δεν έχει συντελεστεί απαλλοτρίωση. Με υπουργική απόφαση του αρμόδιου Υπουργού Π.Ε.Κ.Α. καθορίζεται κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή της παρούσας παραγράφου, καθώς και οι περιπτώσεις εξαιρέσεων εφαρμογής του πρώτου εδαφίου για τις οποίες η σχετική βεβαίωση εκδίδεται από την αρμόδια Υ.ΔΟΜ.. ‘’

    Για την παρ. 15 σύμφωνα με ΕΓΚ 3 / 1-10-2013 σελ.14 περ. 75 ‘’ Αφορά σε αλλαγή χρήσης ρυμοτομούμενων ακινήτων δηλ. αυτά που βρίσκονται εντός εγκεκριμένων Κοινοχρήστων Χώρων της πόλης (δρόμους, πλατείες, χώροι πρασίνου). Αναμένεται απόφαση Υπουργού Π.Ε.Κ.Α. για επιτρεπόμενες εργασίες.’’

 

 

 - Η Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας  - απόφαση 55174 ( Φ.Ε.Κ.τεύχος Δεύτερο, αρ. φύλλου 2605 / 15 ΟΚΤ. 2013) αναφέρει:

 ‘’Αρθρο 1 β. Επιτρέπεται σε ρυμοτομούμενα κτίρια μόνο η εκτέλεση των εργασιών που προβλέπονται στις περ. η, ιδ, ιθ, κβ, της παρ.2 του άρθρου 4 του Ν.4067/2012, ως ισχύει.’’ Δηλαδή:

 

     η. Κοπή δένδρων μέσα σε εγκεκριμένα ρυμοτομικά σχέδια ή τις Ζ.Ο.Ε. που δεν προστατεύονται από τις διατάξεις για την προστασία των δασών και των δασικών γενικά εκτάσεων ή από διατάξεις της αρχαιολογικής νομοθεσίας ή της νομοθεσίας για τις προστατευόμενες περιοχές ή άλλης συναφούς νομοθεσίας.   

    ιδ. Εξωτερικούς χρωματισμούς ή αντικατάσταση κιγκλιδωμάτων ή επισκευή επιχρισμάτων ή επισκευή όψεων με χρήση ικριωμάτων ή/και σε περιοχές χαρα. κτηρισμένες ως παραδοσιακοί οικισμοί, περιοχές φυσικού κάλλους, αρχαιολογικοί χώροι, ιστορικοί τόποι, παραδοσιακοί οικισμοί, παραδοσιακά τμήματα πόλεων ή/και σε κτίρια χαρακτηρισμένα ως μνημεία, διατηρητέα κτίρια και στις ζώνες προστασίας τους αυτών.

    ιθ. Εσωτερικές διαρρυθμίσεις, εφόσον δεν θίγονται τα στοιχεία του φέροντος οργανισμού του κτιρίου.

    κβ. Συντήρηση, επισκευή στεγών με χρήση ικριωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Το θεατρο του παραλογου και στις Γνωστοποιησεις.

Οτι δουλεια να ειναι , αλλα εκτος ΥΔΟΜ....

 

Για επισκευη στεγων, εντος ΜΗ παραδοσιακου οικισμου, ζητανε εγκριση απο ΣΑ.

Μου ειπαν να καταθεσω ΜΟΝΟ φωτογραφιες και ΤΕ και να περασει απο ΣΑ!!!!

 

Για την αποδειξη νομιμοτητας κτηριου με συμβολαιο του 1949 μου ζητησαν να υπογραψω εγω τη νομιμοτητα του κτηριου (βασει της Εγκ. του Ν4178 για προ του 1955).

 

Με λιγα, μην μπλεκετε.

Συμβουλεψτε τον πελατη να το κανει στη "ζουλα"...

 

 

ΥΓ. Δεν εχω κανενα προβλημα με τους υπαλληλους της ΥΔΟΜ, με το παραλογο της καταστασης εχω....

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Απο βδομαδα θα παω για 48ωρη με μικροεπισκευες εσωτερικες (περιπτωση α.)

Θα σας ενημερωσω εαν μου ζητησουν ΣΑ, αρχαιολογιες, ΚΑΣ, δασαρχειο, ΥΠΑ κλπ κλπ ........

 

Βάψιμο και αλλαγη σε λιγα πλακακια wc σε 6 δωματια ξενοδοχειου εκτος σχεδιου σε περιοχη που για αδεια δομησης απαιτειται γνωμοδοτηση αρχαιολογιων, εγκριση ΚΑΣ, εγκριση ΥΠΑ!!! Για να δω .....

 

Τελικα θα την γλυτωσω μονο με Σ.Α.!!!! και αυτο μαλλον επειδη αφορα ειδικο κτιριο (ξενοδοχειο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.