Μετάβαση στο περιεχόμενο

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν για παράδειγμα θέλεις επισκευή όψεων(επιχρίσματα)-χρωματισμούς και δεν μπορείς να αποφύγεις τη χρήση ικριωμάτων πας για ΑΔΜ , αλλιώς 48ωρη. Το ίδιο και για επισκευή στεγών(όχι αντικατάσταση).

Στη 48ωρη γλυτώνεις ΣΑΥ ΦΑΥ, δήλωση ανάθεσης-ανάληψης κτλ.

Γενικά η διαδικασία της 48ωρης είναι πιο απλή εκτός και αν βρίσκεσαι σε περιοχή όπως εγώ με συμβούλια αρχιτεκτονικής, αρχαιολογίες κτλ. Τότε η διαδικασία των εγκρίσεων είναι ίδια και στις δύο περιπτώσεις και αλλάζει μόνο ο φάκελος των δικαιολογητικών προς την ΥΔΟΜ.

Εγώ δεν την θεωρώ για παράδειγμα 48ωρη αλλά τρίμηνη!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα το χρόνο που σου παίρνει για να συμπληρώσεις τον φάκελλο, όχι ότι έχει 3μηνη ισχύ.

 

Για την ισχύ ΄της 48ωρης δεν είμαι σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

~ 1 ετος .

το πρόβλημα μου εμένα είναι άλλο.
θεωρητικά η 48ωρη βγαίνει σε ''νόμιμα'' κτίρια .
και έρχεται ο πελάτης , ''έχω μπει σε πρόγραμμα , πρέπει να αλλάξω ηλιακά'' .
για μια 48ωρη ...πρέπει να πάω πρώτα να αποτυπώσω και να ελέγξω για τυχόν αυθαιρεσίες ; ; ; ;
ο πελάτης  έχει δικαίωμα να καταθέσει ο ίδιος τεχνική έκθεση ;
γιατί δεν ρισκάρω να βάλω την υπογραφή μου , γιατί αν έχει έστω μια αυθαιρεσία , είμαι εκτεθειμένος ...

 

Edited by manos_ir
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι λίγο μπερδεμένα.

Για την 48ωρη ίσως θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο, όμως δεν μπορώ να είμαι σίγουρη λόγω περιοχής δραστηριοποίησης.

Εγώ ακόμα και για 48ωρες πρέπει να περάσω από πολλές υπηρεσίες με τεχνική έκθεση υπογεγραμμένη από μηχανικό, με τις υπηρεσίες να ρωτούν για τα κουφώματα και τα ακριβή χρώματα από χρωματολόγιο και να σφάζονται οι αρχιτέκτονες για το αν τα εξωτερικά χρώματα θα είναι σε γήινες αποχρώσεις ή αποχρώσεις του μπεζ και οι διαφορες μεταξύ των αποχρώσεων του ιδίου χρώματος κτλ

Δεν νομίζω δηλαδή ότι θα δεχόντουσαν μια τεχνική έκθεση υπογεγραμμένη από ιδιοκτήτη. Το ίδιο και η πολεοδομία(με κάθε επιφύλαξη).

Το θέμα είναι ότι όταν φτάσεις με τις εγκρίσεις πολεοδομία εκεί τα πράγματα είναι δύσκολα.

Θα δώσεις αναγκαστικά φωτογραφίες. Και ακόμη και αν η οικοδομή είναι νομίμως υφιστάμενη δεν πρέπει να έχεις άλλες αυθαιρεσίες(τουλάχιστον ορατές!!!!)

 

Γενικά είτε 48ωρη είτε αμκ το ακίνητο πρέπει να είναι τακτοποιημένο. Αν ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να τακτοποιηθεί είναι δικό του θέμα και καλό θα ήταν να μην εμπλακείς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Iσχύει ότι μπορώ να στείλω με email ή fax την ενημέρωση εργασιών του Αρθ.4 παρ.3 στο Δήμο Αθηναίων? και αν ναι, που και πως?!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Σχετικά με την άδεια εργασιών Άρθρου 4 του 4067/12 (48ωρη ενημέρωση εργασιών) και για την Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας, ξέρει κάποιος ποια είναι η χρονική ισχύς τους από τη μέρα που θα εκδοθούν; Υπάρχει κάποιο σχετικό ΦΕΚ ή Εγκύκλιος που να το διευκρινίζει; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Σχετικά με την άδεια εργασιών Άρθρου 4 του 4067/12 (48ωρη ενημέρωση εργασιών) και για την Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας, ξέρει κάποιος ποια είναι η χρονική ισχύς τους από τη μέρα που θα εκδοθούν; Υπάρχει κάποιο σχετικό ΦΕΚ ή Εγκύκλιος που να το διευκρινίζει; Ευχαριστώ.

Για Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας:ΦΕΚ 2605/15.10.2013, Αρθρο 3 παραγραφος 4, 12 μήνες, με δυνατότητα παράτασης άλλους 6.

για το άλλο δεν είμαι σίγουρη, άλλα έχω για κάποιο λόγο στο μυαλό μου 3 μήνες... ίσως να το είδα κάπου. 

 

χρειάζομαι στοιχεία κτηματολόγίου για να καταθέσω ενημέρωση στην Υπ..Δ.?

Link to comment
Share on other sites

πήγα στην Υπ.Δομησης στη Σωκράτους για 48 ενημέρωση, και αφού μου δώσαν αριθμό πρωτοκόλλου, μου είπαν να καλέσω σε 2 μέρες να μάθω σε ποιον υπάληλο χρεώθηκε η αίτησή μου, και τι άλλο θα μου ζητήσει. Ανέφερε και τοπογραφικά, αρχιαολογίες κτλ, και εγώ θέλω απλά να κάνω ανακαίνηση σε διαμέρισμα 5 ορόφου.... Έχει αντιμετωπίσει κανένας κάτι αντίστοιχο να ξέρω τι συμβαίνει?? στο καπανδρίτι απλά τους άφησα το χαρτί και έφυγα!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.