Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρήση κτιρίου


spyrosanagn

Recommended Posts

Σε κτίριο που έχει πάνω από 50μ χώρο έκθεσης και πώλησης αυτοκινήτων και το υπόλοιπο εμβαδό είναι συνεργείο θέλει ΠΕΑ? Και αν θέλει ΠΕΑ τότε τον χώρο του συνεργείου και τους κοινούς τοίχους πως τους αντιμετωπίζω?

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την τελευταία εγκύκλιο του ΥΠΕΚΑ ΑΠ 382 -12/2/2012, ο χώρος που αναφέρεις, δεν εντάσσεται στους εξαιρούμενους χώρους, συνεπώς αφού είναι πάνω απο 50 τμ, απαιτείται ΠΕΑ.

 

Τώρα, τους κοινούς τοίχους με το συνεργείο, ργω θα τους λάμβανα ως σε επαφή με ΜΘΧ, αφου ούτως ή άλλλως τα συνεργεία επι το πλείστον δεν θερμαίνονται

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό σκεφτόμουν σαν ΜΘΧ και με την λογική του τμήματοε κτιρίου (U/2) σωστά? Στο πιστοποιητικό θα φαίνονται τα συνολικά τετραγωνικά ( και σαν θερμαινόμενη επιφάνεια του χώρου έκθεσης και πώλησης) ή μόνο τα τετραγωνικά του χώρου έκθεσης και πώλησης?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως βάζεις μόνο τα μέτρα που θα απαιτούν ΠΕΑ. Την επαφή με το συνεργείο σαν εξωτερικό χώρο και όχι ΜΘ. Εάν την θεωρήσεις σε επαφή με ΜΘΧ πρέπει να μελετήσεις και τον ΜΘΧ. Δεν ισχύει το U/2, παρά μόνο σε επιθεώρηση τμημάτων κτηρίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να με βοηθήσετε, στην κάτωθι περίπτωση:

Ο πελάτης μου έχει έναν ημιυπόγειο χώρο 64τ.μ εσωτ. διαστάσεις που με τον ν.3843/10 τον τακτοποίησε ως κατοικία.

Θέλει να τον νοικιάσει σε μια εταιρεία ως επαγγελματική στέγη.

 

1) Το Π.Ε.Α. θα το εκδόσω βάσει της υπάρχουσας κατάστασης δηλαδή χρήση ως οικία ή ως γραφεία ??

 

 

2) Στο Π.Ε.Α. δηλώνω τα 64 ή τα 69τ.μ που είναι το εμβαδόν βάσει των εξωτερικών διαστάσεων?

Στην τακτοποίηση δηλώθηκαν όπως είναι φυσικό τα 64,31τ.μ.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γραφεία με τις διαστάσεις που ορίζει η ΤΟΤΕΕ1.

 

Συνήθως αν το κτίριο είναι σωστά κατασκευασμένο, το εμβαδόν που μετρά στο σδ με το εμβαδόν με εξ. διαστάσεις σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ1 διαφέρουν ελάχιστα. Στην περίπτωσή σου 5 τμ είναι αρκετά αν και δεν ξέρω τι εννοείς 64 τμ εσωτ. διαστάσεις. Ισως επειδή δεν ξέρω τι μετράς με τον ν. 3843/10.

Πιστεύω ότι πρέπει να βάλεις το 69 τμ, αφού αυτό μέτρησες.

Link to comment
Share on other sites

Με τον νόμο ν.3843/10 ο μηχανικός του είχε δηλώσει αλλαγή χρήσης, υπολογίζοντας το εμβαδόν με βάσει τις εσωτερικές διαστάσεις του υπογείου και όχι τις εξωτερικές. (αυτό υποστήριξε ο πελάτης μου, δηλαδή δεν μέτρησε καθόλου το πάχος του φ.ο. στο εμβαδόν που τακτοποίησε)

64,31 τ.μ είναι ο καθαρός χώρος μέσα και μετρώντας εξωτερικά είναι ~69τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι το τι έχει δηλωθεί σε άδεια, νομιμοποίηση κλπ ποσώς σε ενδιαφέρει. Οτι βλέπεις και μετράς με οδηγό τις ΤΟΤΕΕ1. Οπότε λογικά 69 τμ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.